Gazdovia z dediny prezradili tajomstvo najsilnejších sadeníc, ktoré rodia až do novembra: A tá chuť na nezaplatenie!

Dnes sme pre Vás pripravili niekoľko jednoduchých receptov na kŕmenie sadeníc paradajok

Čo chýba rastliny

ako oživiť sadenice

Je možné určiť, čo presne paradajkovým sadeniciam chýba, podľa vzhľadu. Tieto znaky sa považujú za hlavné faktory nedostatku látok.

 1. Zažltnuté a zvädnuté listy, ako aj pomalší rast – potrebujú dusík.
 2. Listy sa zafarbili, stonky sú tenké a vývoj sa oneskoril – nedostatok fosforu.
 3. Hrany listov sú suché – málo draslíka.
 4. Listy sú pokryté žltými škvrnami – nedostatkom horčíka.
 5. Deformácia a žltnutie listov – potrebujú vápnik.

semenáčiky doma

Je tiež dôležité nezamieňať symptómy ochorenia sadeníc s obvyklými príznakmi nedostatku živín, ktoré sa vyznačujú pomalým vývojom, žltnutím listov, deformáciou a svetlou farbou. V tomto prípade by ste sa mali postarať nielen o dostatočnú zálievku ale aj prísun živín.

Čo dáva hnojenie

ako liečiť sadenice

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Živiny pomáhajú sadeniciam nabrať silu, podporujú rast, rozvoj koreňového systému a pripravujú ich na obdobie samostatného rastu v záhrade. Čo všetko dokážu?

 • podporuje tvorbu silných koreňov;
 • zjednodušuje proces presadenia do pôdy – sadenice sa v pôde rýchlejšie uchytia;
 • stimuluje rýchle zakorenenie sadeníc;
 • zvyšuje celkovú imunitu rastlín;
 • chráni pred rozvojom chorôb;
 • urýchľuje tvorbu plodov.

Ako kŕmiť paradajky

domáce obliekanie

Záhradníci s bohatými skúsenosťami hovoria, že bez hnojiva a správnej výživy naša zelnenina a ani kvety nedosiahnú svoje maximum. Hnojenie však ani zďaleka neznamená len chémiu, práve naopak, úžasné výsledky dosiahnete s prirodzenými  metódami výživy.

jód

jódový roztok

Na prípravu tejto výživovej bomby vezmite 10 litrovú nádobu, naplňte ju s vodou a pridajte do nej 10 kvapiek jódu (kúpite v lekárni). Kŕmte každý krík nie viac ako 1 krát týždenne, maximálna dávka je 0,5 litra roztoku.

Cesnak

cesnaková tinktúra

Ak rastliny po vysadení chradnú alebo ich viditeľne trápi choroba, cesnaková výživa pomôže posilniť ich imunitu. 5 strúčikov cesnaku zalejeme 1 litrom vriacej vody a necháme 20 minút na teplom mieste. Pridajte polievkovú lyžicu roztoku do litra vody a dvakrát týždenne zalejte rastliny.

Droždie

hnojivo

Kvasnice sú vynikajúce na kŕmenie paradajok. V 3 litroch destilovanej vody bez chlóru rozpustite 100 g kvasiniek zriedených s malým množstvom vody a pol lyžicou cukru. Roztok zakryte gázou a udržujte v teple, občas pretrepávajte. Hnojivo bude pripravené po ukončení procesu kvasenia. Stačí, ak jeden pohár zmesi zriedite 10 litrami vody a paradajky zalejete raz mesačne, 1 liter pre každú rastlinu.

Škrupiny od vajec

vápnik

Škrupina slepačích vajec sú vynikajúcim zdrojom vápnika pre paradajky. Ak chcete variť fantastické hnojivo, Zalejte škrupiny z 3-4 vajec tromi litrami teplej vody a nechajte 2-3 dni stáť. Zalievajte sadenice touto výživou 2 krát mesačne.

Kávová usadenina

kávovej usadeniny pre pôdu

Vďaka pridaniu kávovej usadeniny sa pôda stáva kyprejšou a dostáva množstvo potrebných živín. To umožňuje, aby bola pôda obohatená o dusík a kyslík a aby rastliny rástli a rástli rýchlejšie.

Každé z týchto domácich hnojív svojím vlastným spôsobom obohacuje pôdu a pomáha mladým sadeniciam rásť, silnieť a zásobiť sa potrebnými živinami.