Gaštany ako ich nepoznáte: Tušíte, čo všetko nenápadný plod skutočne dokáže?

Ak ste už tento rok stihli zavítať na vianočné trhy, určite ste zacítili vôňu pečených gaštanov, ktorá sa lákavo šíri zo stánkov s pochúťkami.

Ak ste už tento rok stihli zavítať na vianočné trhy, určite ste zacítili vôňu pečených gaštanov, ktorá sa lákavo šíri zo stánkov s pochúťkami. Okrem jedlých gaštanov, ktoré sa používajú ako chutná potravina a prísada do jedál, nesmieme ani na nejedlý gaštan. A ani zďaleka nie je vhodný len na vytváranie milých dekorácií a postavičiek. Dokáže omnoho viac, ako ste si doteraz mysleli.

Na toto všetko môžete nejedlé gaštany využiť

Zubný prášok

Prášok vyrobený z gaštanov je vynikajúcim pomocníkom pri bielení zubov a posilňovaní ďasien.

Odstráňte z gaštanov hnedú kožu, biele vnútro rozomeľte na prášok a prírodný prostriedok pre ústnu hygienu je na svete.

gastan-na-zuby

Na kúpanie

1 polievkovú lyžicu vyššie spomínaného prášku zalejte 0,5 litrom vody a nechajte na noc odstáť. Na druhý deň tekutinu uvarte a horúci prípravok pridáme do kúpeľa.

Táto užitočná prísada zlepšuje prekrvenie pokožky a omladzuje ju.

...

Vždy vo vrecku

gastan-vo-vrecku

Aj vaši starí rodičia nosia vo vrecku vždy dva-tri gaštany? Niektorý ľudia veria, že ich prítomnosť vo vrecku chráni pred chorobami a posilňuje imunitu. Ak týmto veciam neveríte, predsa len si ich do vrecka dajte. Počas chôdze ich môžete využívať ako praktickú masážnu pomôcku. Kotúľajte a mieste ich medzi prstami, podporíte tak krvný obeh, prospejete zdraviu kĺbov a svalov na rukách. Navyše, prítomnosť gaštanov v oblečení odplaší molu šatovú.

Na pranie

Prášok z pagaštanu konského je ideálny na pranie bielizne, keďže pôsobí podobne ako mydlo. Má slabú príjemnú vôňu a je šetrný k vašim rukám.

gastany-vyuzitie_3

Do mokrých topánok

Gaštany sú skvelým pohlcovačom vlhkosti a ak vám napríklad tečie do topánok, budú sa vám skvele hodiť. Gaštany rozdrvte najemno a vložte do topánok. Vaša obuv uschne omnoho rýchlejšie, ako bez gaštanov.

Na umývanie vlasov

Budete prekvapení, ale len mesiac užívania prášku z gaštanov znormalizuje vaše mazové žľazy a úplne zastaví vypadávanie vlasov a dokonca podporí ich rast!

gastan-vlasy

Na tvár

Zmiešajte 2 lyžice gaštanového prášku s malým množstvom vody, aby vznikla riedka kaša, ktorú potom aplikujte na kožu a nechajte 10 minút pôsobiť . Potom dôkladne umyte teplou vodou.

Pre dušu

Prášok z gaštanov je vhodný nielen na čistenie zubov, umývanie vlasov, či pranie, ale dokonca vo forme gélu je vhodný aj pre dušu. Pridajte prášok do vášho kúpeľa a pridajte niekoľko kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja. Máte postarané o perfektná wellness zážitok.

bath-relax-meditation-56a9056b3df78cf772a2e415

Na konzumáciu

Konzumovať možno iba jedlé druhy gaštanu. Vynikajúce sú vyprážané, pečené, ale aj mleté pridané do koláčov a dokonca gaštany niekto používa aj ako náhradu kávy.

gastany-vyuzitie_7

8. V boji proti voškám

10 lyžíc prášku z pagaštanu dajte do rovnakého množstva vody a varte asi 20 minút. Po vychladnutí dajte prípravok do fľaše s rozprašovačom a aplikujte na postihnuté miesta.

gastany-vyuzitie_8

Na masáž

Pagaštan – najcennejšia surovina na výrobu masážnych zmesí. Užitočné najmä pre tých, ktorí trpia kŕčovými žilami či artritídou.

gastany-vyuzitie_9

Proti moliam

Vrecká s gaštanmi rozmiestnite v skriniach a mole sa im doslova vyhnú. Nezabudnite zopár gaštanov dať aj do kuchynských skriniek!

gastany-vyuzitie_10

Liečivá masť na liečbu boľavých kĺbov a hemeroidov

maxresdefault

Gaštany sa vo veľkom využívajú vo farmaceutickom priemysle. Vyrobiť liečivú masť si však môžete vyrobiť aj doma. Gaštany najskôr najemno rozdrvíme. Na sporák preložíme bravčovú masť a necháme roztopiť. Potom do masti vmiešame gaštanovú drť a prevaríme. Necháme vychladnúť, uložíme na chladné, tmavé miesto a o 10 dní opäť prevaríme. Ešte teplú zmes scedíme a používame ako klasickú liečivú masť. Skladujeme na chladnom tmavom mieste v uzatvárateľných nádobách.