Francúzska metóda prania bielej bielizne: Dokonalá bielosť a ani stopy po škvrnách, to sa oplatí vyskúšať!

Zaujal nás spôsob, ktorým bezchybnú čistotu a žiarivú bielosť udržiavajú v ďalekom Francúzsku.

Výrobky z bielej tkaniny vyzerajú krásne, elegantne a pôsobia slávnostne. Majú však jednu veľmi veľkú nevýhodu – veľmi rýchlo zašednú a akákoľvek škvrna na nich doslova svieti. Zaujal nás spôsob, ktorým bezchybnú čistotu a žiarivú bielosť udržiavajú v ďalekom francúzsku – jeho základom je ako inak fialová farba pripomínajúca rozľahlé levanduľové polia v Provensálsku. :-)

Francúzsky trik na prinavrátenie bielosti

Potrebujeme:

¼ kocky obyčajného mydla na pranie

5-7 kryštálikov manganistanu draselného

2 nádoby – vandlík a hrniec, ktoré môžeme položiť na sporák

Postup:

Pripravíme si dve nádoby (nie plastové, ale také, ktoré môžeme preložiť na plameň). Do oboch nalejeme 4-5 litrov vody a preložíme obe nádoby na plameň.

...

Mydlo nastrúhame na strúhadle a keď voda v hrnci zovrie, pridáme mydlo a miešame, kým sa mydlo nerozpustí. Keď zovrie voda vo väčšej nádobe, zložíme z plameňa a nasypeme do nej kryštáliky manganistanu draselného a miešame, kým sa kryštáliky nerozpustia.

Rozpustené mydlo potom vmiešame do vody s rozpusteným manganistanom draselným a dobre premiešame. Do tohto roztoku namočíme bielu bielizeň a necháme máčať 6-8 hodín. Potom vyperieme ako zvyčajne. Rozdiel uvidíte hneď, ako prádlo z práčky vyberiete – úžasne biele a žiarivé ako nikdy predtým.

Poznámka: túto metódu nepoužívame na bielizeň, ktorú nie je vhodné prať pri vyšších teplotách!