Na toto sa produkty z reklamy nechytajú ani v najmenšom: Ostrieľané gazdinky prišli s perfektnými fitami, ktoré vám uľahčia pranie!

Zobierali sme pre vás pár skvelých rád, ktoré vám pomôžu pri praní. A nejde vždy len o pranie v práčke – tieto triky a tipy vám napríklad pomôžu aj pri praní kúskov, ktoré by sa v bežnej práčke mohli ľahko poškodiť!

Ako vyprať šiltovky bez toho, aby sa poškodil ich tvar

Najjednoduchším riešením je umývanie v umývačke riadu. Čítate správne, túto fintu vymysleli škovné gazdinky, ktoré vedia, že v bežnej práčke sa tvar šiltovky ľahko poškodí. Naopak, keď ho vyberiete z umývačky ostane presne taký, ako je.

Potrebujete:

Bežný prostriedok do umývačky alebo ocot

Postup:

Ak je šatka naozaj špinavá a páchne, najskôr na povrch nastriekajte ocot a nechajte pôsobiť aspoň 10 minút. Ak sú na okrajoch škvrny od potu, keď nastriekate ocot poprášte ich jedlou sódou a vyčistite jemnou kefkou. upravte ich striekaním octom. Teraz vložte šiltovky do vrchnej časti umývačky a spustite program umývania a použite bežný prostriedok do umývačky – funguje skvele. Po ukončení umývania riadu odstráňte klobúky a položte ich na rovný povrch, aby ste ich vysušili. Je to také jednoduché a efektívne, že budete ľutovať, že ste to nepoznali skôr.

Ak periete na nízkych teplotách – toto vyčistí prádlo aj práčku

Ak periete pri nízkych teplotách, majte vždy poruke tablety na čistenie protézy (stačia aj tie najlacnejšie).

Máte pocit, že keď periete pri nízkych teplotách, prádlo sa nikdy nevyperie dobre? Pomôžu vám obyčajné tablety na čistenie protézy. 2-3 dávajte do bubna vždy, keď periete pri nižšej teplote (ale občas ich fuknem aj pri vyššej teplote). Prádlo je čisté a voňavé, navyše, tablety rozpúšťajú vodný kameň a usadeniny, takže sa vám poďakuje aj práčka.

Tieto tablety sú tiež výborné na záclony. Ak máte doma zažltnuté záclony a potrebuje ich rýchlo a skutočne účinne vybieliť, vyskúšajte tento postup . Záclony dajte do vody (vody len toľko, aby boli záclony celkom ponorené) a pridajte asi 3 tablety. Nechajte v tejto zmesi dobre vymáčať a môžete aj premiešať rukami. Potom operte ako zvyčajne. Záclony sú krásne biele bez práce.

Kuchynskú utierky

Mastní škvrny zmiznú ako mávnutím čarovného prútika. 1 liter horúcej vody zmiešajte s 2 lyžicami horčicového prášku a nechajte prevariť. Potom zalejte špinavé utierky a podľa potreby pridajte ďalšiu vodu tak, aby boli utierky ponorené. Nechajte stáť celú noc.

Zažltnutá bielizeň

Toto dokáže omladiť aj staršiu bielu bielizeň, ktorá je zažltnutá. Namočte prádlo do vody v ktorej je prášok a trochu amoniaku. Nechajte odmočiť a potom 100 ml amoniaku pridajte aj do prania.

Ochráni drahé tkaniny, nevyblednú

Hodváb a vlnené prádlo namočte do tohto roztoku: 10 litrov vody, 50 g prášku na pranie, 6 lyžíc soli ,1 lyžica amoniaku a 1 lyžicu peroxidu vodíka. Nechajte namočené 5 hodín a potom vyperte na jemnom programe.

Pleseň

Prevencia plesní – hlavne, ak má niekto z rodiny problémy s plesňou na nohách. Vo vandlíku s teplou vodou rozpustíte 2 lyžičky peroxidu vodíka – to je výborná prevencia proti šíreniu plesní. Ak túto zmes doplníte práškom na pranie a privediete do varu, máte perfektné bielidlo na vašu bielizeň. Vráti bieli farbu aj starším tkaninám.

Žiadne zvyšky prášku na čiernom prádle

Keď idete prať tmavšie a čierne prádlo, prášok pred praním rozmiešate v troche vody.

Ako vybieliť podprsenky a drahé biele oblečenie?

Potrebujeme:

2 lyžice soli

1 lyžicu jedlej sódy

1 lyžicu pracieho prášku

2 litre teplej vody

Postup:

Do vandlíka si nalejeme teplú vodu. Pridáme všetky vyššie uvedené všetky prísady a premiešame. Nechajte prádlo namočené 15 minút namočenú v tomto roztoku. Ak je podprsenka veľmi zájdená, predĺžte dobu namáčania až na 30 minút. Vyberte podprsenku a vypláchajte ju. Prádlo necháme vysušiť ako zvyčajne. Takýmto spôsobom vybielite aj iné biele veci, s ktorými ste už chceli vzdať!

Tipy od vás

„Ak chcete mať krásne bielu bielizeň, všetko, čo musíte urobiť je k prádlu prihodiť do bubna aj jednu tabletu do umývačky. Skúšala dom a môžem len potvrdiť, bielizeň krásne biela. Pre mňa úplná bomba – dokonca aj staršie biele tričko, ktoré som roky nenosila je opäť k svetu. Takže nabudúce nezabudnite – klasika prášok na pranie, aviváž (ak používate) a jedna tableta do umývačky. Pustite práčku a je to, ja používam tablety Somat, ale ako hovorili vtedy v televízii, ide to s akoukoľvek tabletou. Tak teda, praniu zdar! „:-)

Agata S.

Vrecká do školy a školské tašky

Ja ich vždy čistím v umývačke. Jednoducho dám dovnútra, nastavím na teplotu 50 stupňov a zapnem. Mám s tým skvelú skúsenosť, batoh aj vrecká sa krásne vyčistia a sú ako nové. Potom len hodím na riadátor dosušiť a je to.

Ľubica T.

Zbavte sa škvŕn

„Ak potrebujete vyčistiť detské oblečenie po šaňtení vonku, odporúčam kryštálový cukor. Cukor je skvelý predovšetkým na škvrny od trávy a tento skvelý nápad mi poradila moja svokra, je to skvelý zlepšovák. Takže, ak nabudúce príde vaše dieťa z potuliek vonku aj s menším darčekom, viete, čo robiť. Dôležité je zmiešať polovicu šálky kryštálového cukru s takým množstvom vody, aby vznikla hustá hmota. Túto hustú zmes nasieme na škvrny a dobre votrieme priamo do vlákien. Necháme pôsobiť 30 minút. Potom tak ako je vložíme do práčky a vyperieme ako zvyčajne. Proces prania účinok cukru ešte umocní a keď sa doperie, máte opäť čistučké oblečenie.“

Majka C.

Práčka šľape ako hodinky a prádlo nezapácha

„Sem-tam nasypte do bubna obyčajnú kyselinu citrónovú. Na práčku s objemom bubna 5 litrov budete potrebovať 100-120 g. Do zásobníka na prášok nasypte kyselinu a spustite pranie na 60 stupňoch na 1 hodinu alebo viac. Okrem ohrievača vody táto metóda pomôže vyčistiť aj bubon práčky. Ak chcete mäkké uteráky, namiesto aviváže pridajte do práčky obyčajný ocot!“

Šárka

Rada, ak potrebujete prádlo vybieliť a vydezinfikvoať

„Ak potrebujete biele prádlo vydezinfikovať, vyčistiť a vrátiť mu žiarivú bielosť, spolu s pracím práškom pridajte do vody a amoniak.

Ak potrebujete vrátiť späť do života aj staršie veci z vlny, namočte ich na 5 hodín do tohto roztoku: 10 litrov vody s teplotou 50 stupňov, 1 lyžicu soli, 1 lyžicu amoniaku a 1 lyžicu peroxidu vodíka. Potom vyperieme ako zvyčajne, zvolíme však program jemné pranie.“

Jarka I.

Lacná aviváž pre alergikov a malé deti

Toto je výborné pre všetkých, ktorí majú alergie a chcú aj ušetriť: Vymeňte drahé aviváže za túto rastlinku, prádlo bude úžasne voňavé, mäkké a dlho vám vydrží!

„Našla som preto perfektnú alternatívu klasickej aviváže. Zvlášť výborná je na pranie spodného, detského prádla a pre ľudí ako som ja – s veľmi citlivou pokožkou. Prádlo bude úžasne jemné, mäkučké, voňavé a navyše, vyčistíte aj práčku.

Potrebujeme:

1 liter 9% octu

Zväzok čerstvej mäty

Sklenenú fľašu s uzáverom

Postup:

Čistú mätu (môžeme použiť lístky aj stonky) preložíme do pohára a zľahka popučíme, aby sa z listov uvoľnila šťava. Potom mätu zalejeme octom, zatvoríme a necháme  24 hodín odstáť. Potom scedíme a používame namiesto aviváže a zmäkčovadla 1/3 šálky bio tohto prípravku. Prádlo bude úžasne mäkké a svieže.

Poznámka:

Prečo by ste mali pridať ocot do práčky vždy, keď periete uteráky?

Túto kúru môžete aplikovať aj v prípade, že používate aj aviváž, má to veľa výhod. Mätový ocot spôsobí, že prádlo bude mäkšie a nadýchanejšie, preto sa rozhodne oplatí. Urobte to tak, že do zásobníka nalejete najskôr aviváž tak, ako ste zvyknutí a ocot nalejte až na aviváž. Aviváž je totiž hustejšia ako mätový ocot a preto sa postupným uvoľňovaním zásobníka mätový ocot do prania dostane až na záver počas plákania.

Ak používate aviváž, ktorá nie je dostatočne hustá a ocot sa vám s ňou zmieša, skúste iný postup. Počas posledného plákania pracieho cyklu, nalejte šálku octu do dávkovača aviváže.

Prádlo bude mäkkšie a nadýchanejšie ako kedykoľvek predtým. Navyše, ocot odstráni usadeniny po aviváži a pracích prostriedkoch!“

Milka

Dnes najobľúbenejšie