Keď starká išla umývať okná, vždy najskôr postavila na silný čaj: Ide o geniálnu fintu, ktorú využije každý!

Perfektný trik na umývanie okien, pred Veľkou nocou určite poteší!

Pred Veľkou nocou sa táto stará finta hodí každému, kto sa chystá na umývanie okien. Vyskúšajte a nebude ľutovať – leštidlá z obchodu sa na toto nechytajú!

Vždy, keď moja babička čistila okná, dala variť na čaj. Nie však na pitie. Vďaka tomuto čajovému triku boli jej okná vždy najkrajšie z celej ulice, leskli sa a vydržali čisté dlhú domu. Popravde, nikdy som u nej nevidela žiadnu chémiu a leštidlá, ktoré dnes nájdete v každom obchode. Príprava je úplne jednoduchá a počas rokov som si túto metódu tak obľúbila, že nič už ani nepoužívam.

Potrebujeme:

2 vrecká čierneho čaju

1 citrón

...

5 litrov vody (starká použila prevarenú, vlažnú vodu)

Postup:

Do šálky si uvarte čaj z dvoch vreciek ako zvyčajne. Nechajte 15 minút vylúhovať a prelejte do vandlíka s vlažnou vodou a pridajte aj citrónovú šťavu  z 1/2 -1 citróna (podľa veľkosti). Čistite okná ako obvykle, ale nepoužívajte handričku s chĺpkami. Na leštenie sú najlepšie obyčajné noviny. Všetko je krásne čisté a lesklé, ja takto umývam už roky.

Ako to funguje?

Kyselina citrónová rozpúšťa vodný kameň a zaschnuté kvapky vody, tanín odmasťuje, rozpúšťa nečistoty a dodáva lesk, navyše, na sklenenom povrchu vytvára ochranný film. Okná tak vydržia čisté a krásne lesklé dlhšie. Dúfam, že tento tip vám uľahčí každodenný život a upratovanie!

autor: Ľubka