Najsilnejšiu bylinku proti kašľu a dýchacie cesty máte na jar rovno pod nosom: Nasaďte pri prvých príznakoch, lieči rýchlo!

Tento drobný kvietok možno máte na svojom trávniku, alebo ho vidíte pri prechádzke po lúkach. Málkto však vie, že nenápadná rastlinka s opojnou vôňou a romantickou farbou je jednou z najsilnejších zbraní proti kašľu a na ochorenia dýchacích ciest. A čo je najlepšie pomáha už pri prvých príznakoch.

Čím všetkým sú pre nás fialky prospešné?

 • najislnejšia pomoc pri kašli,
 • účinne riedia hlien pri kašli,
 • pomáhajú liečiť horné dýchacie cesty,
 • pôsobia blahodárne pri zápale hlasiviek,
 • pomáha pri liečbe chrípky,
 • dokážu zmierniť reumatické bolesti,
 • majú silné močopudné účinky,
 • úľava pri kŕčoch a bolestiach brucha,
 • sú vynikajúcim pomocníkom pri migrénach a bolestiach hlavy
 • ako obklad je tiež vhodná na zapálené a opuchnuté miesta,
 • odvar z fialky je výborný  na omývanie hnisavých rán, kožných vredov a vyrážok,
 • skúste ju použiť aj na oplachovanie vlasov pri lupinách – ako bonus budú vlasy zdravé a lesklé,
 • vôňa fialky tlmí bolesť hlavy, uvoľňuje a zbavuje stresu.

Čo obsahujú?

zázobarňou vitamínu C a rutínu. Obsahuje totiž prospešné saponíny a flavonoidy. Tiež sa v nich nachádzajú triesloviny, sliz, karotenoidy, alkaloid violín a glykozid gaulterín. Nechýbajú ani stopy silice s metylesterom kyseliny salicylovej. Všetko sú to veľmi prospešné látky pre ľudský organizmus. Veď napríklad spomínané flavonoidy majú silný antioxidačný účinok, pomáhajú kardio-vaskulátnemu systému a regenerujú, spevňujú cievy. Fialka patrí medzi naše najstaršie liečivé bylinky, ktorú spomínali už Dioscoridos, či Plínius.

Liečivý čaj a sirup z fieliek – lieči kašeľ, prechladnutie a pomáha aj pri chrípke

Neváhajte a vyrobte si z fialiek liečivý čaj alebo sirup. Pri kašli, nachladnutí, boľavom hrdle máte v nich neoceiteľného pomocníka.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Čaj pri chrípke, kašli a prechladnutí

Na prírpavu čaju potrebujete lyžičku sušených kvetov, ktoré stačí zaliať horúcou vodou a nechať v zakrytej šálke lúhovať 10 minút.

Sirup z divokých fialiek

Je fantastický do limád a čajov. Úžasný pomocník pri chorobách dýchacích ciest, kašli, strese, zápaloch a tiež pomáha pri bolestiach brucha. je to jednoducho jarný zázrak, ktorý si natrháte úplne zdarma. Nezabudnite zbierať na čistých miestach, ďaleko od ciest a áut. Pri ochorení dýchacích ciest a ďalších spomínaných problémoch užívajte 1 PL niekoľkokrát denne do zmiernenie ťažkostí.

Potrebujeme:

30 g fialiek (asi 2 hrste)
1 l prevarenej vody
1 PL kyseliny citrónovej
1 kg BIO trstinového cukru.
Tmavá farba trstinového cukru spôsobí, že výsledný odtieň sirupu nebude tak jasne fialový, ako pri použití bieleho, ale získa nádych karamelu. S klasickým kryštálovým cukrom budete mať krásnu fialovú farbu.

Postup:

Fialky prepláchnite pod miernym prúdom tečúcej vody a vsypte ich do pripraveného kastróla. Zalejte prevarenou horúcou vodou a nechajte macerovať do druhého dňa.

Kvetovú zmes preceďte do vedľajšieho hrnca. Kvety vyhoďte. Prisypte cukor a priveďte do varu. Pridajte kyselinu citrónovú a na miernom plameni varte do zhustnutia asi 45 minút.

Inhed nalievajte do vysterilizovaných pohárov. Obráťte  hore dnom a nechajte vychladnúť.

Používajte ako sladidlo do šalátov, kávy, čaju. Môžete pridávať do ciest alebo ním poliať palacinky. Vyrobte si osviežujúcu domácu limonádu a spoznajte ich zázračnú moc.

Upozornenie:

Samozrejme, aj tu platí, že fialku netreba užívať dlhodobo. Užívajte ju maximálne po dobu 2 týždňov a potom si dajte prestávku aspoň na týždeň. Bylinka vo veľkom množstve môže totiž spôsobiť nevoľnosti.

Témy:


Pridajte svoj komentár