Fialky sú krásne izbovky s nenáročným pestovaním

Fialky kvitnú takmer nonstop a vyžadujú minimum našej starostlivosti. Tento romantický kvietok je v našich podmienkach veľmi bežnou izbovkou. Fialky hýria farbami aj keď je vonku šedivé a sychravé počasie, preto už len pohľad na tie jemné kvietky poteší dušu.  A tiež sa o nej hovorí ako o rastline romantickej lásky.

Na začiatok uvedieme zoznam hlavných vecí, ktorým musíte pri starostlivosti o fialky venovať pozornosť:

– svetelný a tepelný režim;

– zavlažovanie;

– kvalita zmesi pôdy;

– hnojivá

– zázračná domáca výživa

1. Osvetlenie a tepelný režim

Keď sa fialka dostane do domu začínajúcich pestovateľov, nerobte túto častú chybu: umiestnia rastlinu na  priame slnko. Aj keď na parapete vyzerá veľmi krásne, slnko jej môže veľmi poškodiť. Listy sa spália a rastlina môže uhynúť. Preto, ak umiestnite fialku na parapet, kde dlho svieti slnko, musíte zatieniť sklo: môžete nalepiť mliečnu fóliu alebo papier. Urobte to v prípade okien na južnej alebo juhovýchodnej strane, kde je veľa svetla.

Najlepšie miesto pre fialky je tam, kde neprenikne silné slnečné svetlo. Ak sú navyše rastliny na parapete, dajte pozor, aby tam nebola zima a prievan. Ideálna teplota pre fialky je 20 – 22 ° С. V zime pri nich minimálne otvárajte okná. Mráz sa fialkám nepáči.

2. Zavlažovanie

Fialky milujú vlhký vzduch, ale nemajú radi premokrenie, pretože voda sa môže dostať až do stredu ružice a to môže spôsobiť hnilobu. Existuje niekoľko metód zavlažovana:

– zavlažovanie do podmisiek: zo skúseností však fialka neabsorbuje vodu tak, ako by mala;

– ak zalievate rastlinu od koreňa, musíte to robiť veľmi opatrne, voda nesmie siahať po ružicu, pretože, ako už bolo povedané, spôsobuje hnilobu. Nalejte vodu bližšie k stene črepníka. Tiež, ak sa kvapalina dostane na listy, môže dôjsť k zahnívaniu.


zavlažovanie knôtom: vezmite pásik zo syntetického materiálu (bavlna sa rýchlo rozkladá v pôde), ktorý dobre absorbuje vlhkosť, vložte ho do jedného z otvorov v dne hrnca, pridajte drenáž a zeminu. Keď teda nalejete vodu do podmisky, knôt navlhne a voda sa dostane do pôdy.

V prípade fialiek funguje princíp lepšie dávať menej vody ako príliš veľa. V lete ich polievajte dvakrát týždenne, v zime menej často, pretože pôda vysychá.

Aby ste fialkám zabezpečili potrebnú vlhkosť vzduchu, nalejte trochu vody do nádoby vedľa nej alebo na tanier položte na parapet ďalší kvet s vodou. Voda sa odparí a vytvorí v miestnosti potrebnú mikroklímu.


Tiež by sme chceli spomenúť, akú vodu by bolo dobré použiť na zavlažovanie. Fialkám za žiadnych okolností nedávajte vodou z vodovodu. Voda musí odstáť najmenej 1 deň. Voda by nemala byť studená, takže vodu udržujte na mieste, kde má voda izbovú teplotu. Nie je zlé, ak je voda mierne teplá.

3. Črepník a pôda

Veľkosť kvetu vo vzťahu k veľkosti kvetináča by mala byť 3: 1. Ak je veľkosť fialky 15 cm, potom vyberte kvetináč asi 5 cm. V tomto prípade bude rastlina kvitnúť hojne a s veľkými kvetmi. Ak je črepník veľký, potom fialka začne vytvárať veľa koreňov, respektíve veľa listov, a nemá silu pre kvety. Ale ak budete dodržiavať všetky podmienky pre pestovanie fialiek, potom budú rásť krásne a vo väčších kvetináčoch. Všetko závisí od vašich preferencií, vyskúšajte a vyberte si tú pravú voľbu pre vás.


Nech už si vyberiete akýkoľvek kvetináč, plastový alebo keramický (vlhkosť sa v ňom udržuje dlho), je veľmi dôležité zabezpečiť dostatočný odtok, aby korene nehnili. Okrem toho musí byť pôda ľahká, veľmi ľahká. Ak si ju namiešate doma, dodržujte nasledujúce pomery: černozem, rašelina a piesok – 5: 3: 1. V takejto pôde bude koreňový systém fialovej dýchať veľmi dobre.

Alebo si môžete kúpiť pôdu pre fialky a pridať 1/3 vermikulitu, dobre zadržiava vlhkosť a pôda sa kyprí.

4. Hnojivá

V životne dôležitom procese fialiek, ich raste a kvitnutí sa postupne spotrebováva prísun živín v pôde. Na ich doplnenie používajte hnojivá. Výber je pestrý, odporúčame minerálne hnojivá pre kvitnúce rastliny, univerzálne hnojivo. Na fialky použite 1 tyčinku na 2-3 črepníky.

Domáca výživa – tajomstvo NONSTOP kvitnutia

Moja kamarátka mi poradila skvelú domácu výživu pre fialky, ale ja ju používam na všetky izbové rastliny.

Táto výživa nič nestojí a doslova a do písmena po nej ožijú aj tie izbovky, s ktorými ste to možno už chceli vzdať. Ja som začala zalievať začiatkom roka, stačili dve dávky a rozkvitli mi fialky aj, kalanchoe aj orchidea.

Banány patria k najobľúbenejšiemu ovociu na svete a preto v domácnosti o ne rozhodne nie je núdza. Možno ste však netušili, že aj šupka z tohto chutného ovocia môže byť mimoriadne užitočná. Väčšina izbových rastlín totiž miluje hnojivo, ktoré si z nej veľmi ľahko pripravíte tak, ako je odporúčané aj v tomto videu na

Vďaka vysokému obsahu draslíka, horčíka a ďalších minerálov sú banánové šupky ideálnym kandidátom na kvalitné hnojivo pre vaše izbové rastliny. Použiť ich môžete hneď dvojakým spôsobom.

Môžete ich nechať úplne vysušiť, rozdrviť a zahrabať do hliny blízko koreňom. Ďalší spôsob je, že čerstvú šupku od banánu zalejete jedným litrov vody a necháte 24 hodín vylúhovať.

Potom takto pripravenou tekutinou jednoducho kvety zalejete. Fialkám som dala len po lyžičkách. Výživu podávame raz za 15 dní.

Rastlinky čoskoro pookrejú a dokonca môžu začať skôr kvitnúť.

 

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie