Fialka vám môže kvitnúť celý rok: Takto jednoducho si ju rozmnožíte!

Fialka vám prinesie do bytu pokoj a harmóniu: Takto jednoducho si ju rozmnožíte!

Africkú fialku vám asi nemusíme bližšie predstavovať. Táto vďačná izbová rastlina je veľmi nenáročná na pestovanie a pritom kvitne nepretržite celé mesiace.

Vhodná aj pre začiatočníka

Starostlivosť o fialku zvládne skutočne každý. Je nenáročná na prísun slnečných lúčov, ale aj na zavlažovanie. Najlepšie sa jej darí na severovýchodných stanovištiach v byte, kde nedopadá priame slnečné svetlo. Príliš ostré slnko spôsobí, že na listoch fialky sa objavia škvrny. Najmä počas letných dní je tak potrebné fialku pred svetlom chrániť.

african-violet-houseplant

Fialku stačí zalievať 1-2x do týždňa, ideálne odstátou vodou izbovej teploty. Vodu nalejte do podmisky, rastlinka si vezme toľko vlahy, koľko potrebuje a zvyšnú môžete vyliať. Nezabúdajte opäť poliať až vtedy, keď substrát na povrchu obschne. Zalievať fialku môžete aj klasicky zhora. Je však potrebné dať si pozor, aby ste jej nezmáčali listy a liali priamo na zeminu.

Teplota na pestovanie fialaky je bežná izbová teplota. Nikdy by však nemala klesnúť pod 13 stupňov Celzia. Fialka obľubuje vlhkejší vzduch v miestnosti (vlhkosť jednoducho zvýšite pomocou zvlhčovača na radiátore)

Ďalšia starostlivosť zahŕňa bežné odstraňovanie uschnutých listov a v lete sa odporúča hnojiť 1 x za mesiac, špeciálnym hnojivom na fialky.

Rastlina pokoja, harmónie a radosti

Fialka pochádza z východoafrických pralesov. Hovorí sa, že do domova prináša pozitívnu energiu a radosť. Afričania veria, že kým sa nachádza v domove fialka, nemusíte sa obávať nešťastia a zlých správ. Hoci nemusíte veriť poverám, jedno je zrejmé. Prítomnosť fialky v byte dotvára príjemnú a romantickú atmosféru, ktorú si môžete vychutnávať aj keď vonku zúri zima v plnej sile.

Rozmnožovanie je jednoduché

Rovnako ako pestovanie, aj rozmnožovanie je veľmi jednoduché. Najjednoduchšie je rozmnožovanie listami dospelej rastliny. Vyberte nepoškodený list s dlhšou stopkou. List spolu so stopkou oddeľte od rastliny šikmým rezom (požite ostré nožnice alebo nôž). Takto môžete oddeliť toľko listov, koľko nových rastlín chcete získať.

Stopky listov ošetrite stimulátorom zakoreňovania (pôsobí aj ako ochrana pred chorobami a infekciami z pôdy). Listy potom zapichneme do substrátu na zakoreňovanie. Pôdu okolo odrezkov jemne pritlačíme prstami a zalejme (nie príliš, tak, aby bola pôda vlhká). Môžete zasadiť samostatne do malých črepníkov, alebo do jedného väčšieho.

african-violetjpg-64f9359b53df5f1d

image-e1391707616707

Potom črepník s odrezkami prikryjeme plastovým vreckom a preložíme na miesto s dostatok svetla (nie priamym). Z času na čas zalejte, keď bude pôda na vrchu suchá.

O niekoľko týždňov z jediného lista vyrastú nové rastlinky. Keď sú tieto sadenice dostatočne veľké, jemne ich rozdelíme (oddelíme korene tak, aby sa nepoškodili) a presadíme do samostatných črepníkov. 2-3 dni po presadení necháme rastlinky v tieni. Kvitnúť by vám mali do 6 mesiacov. Z jedného listu získate pokojne aj 4 nové fialky.

figure13

Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie