Farmár použil starodávny zlepšovák pri pestovaní paradajok: Vďaka starému chlebíku porastú ako z vody!

Muž použil v záhrade neobvyklý experiment so starým chlebom. O rok ho zopakoval opäť a tešil sa zo záplavy paradajok!

Farmár už experimentoval takmer so všetkými radami a odporúčaniami, ako dopestovať bohatú úrodu bio paradajok, bez umelých hnojív a chemikálií. Používa na to výhradne domáce metódy a zlepšováky, ktoré používali už naši predkovia. V starých knihách o pestovaní sa dočítal o využití starého chleba – áno čítate správne. Rozhodol sa teda tento malý experiment vyskúšať.

foto: pixaby

„Kedysi som experimentoval s organickým hnojivom z obchodu, postupne som sa však rozhodol vystačiť si s vlastnými zdrojmi a múdrosťou našich predkov. Už dve sezóny nedám dopustiť na prastarý trik – využitie starého pečiva pri pestovaní.“

zdroj: pixaby

Prvý rok postupoval muž nasledovne. Chlebové kôrky, zvyšky domácej strúhanky a ďalšieho pečiva, ktoré nebolo vhodné na konzumáciu zhromažďoval a sušil. Keď prišlo na vysadenie sadeníc v záhrade, vykopal o niečo hlbšie jamy ako zvyčajne, nasypal do nich hrsť rozdrveného suchého pečiva a zalial odstatou dažďovou vodou. Akonáhle sa voda vstrebala, zasadil do jamky sadenicu ako zvyčajne. Rajčiny rástli do sily, tmavozelené listy voňali plodmi omnoho skôr, ako rajčina zarodila. Úroda bola veľmi dobrá a preto sa túto metódu rozhodol na ďalší rok zopakovať.

Malé vylepšenie

foto: pixaby

Na ďalší rok použil ešte jeden starý zlepšovák – drevený popol. Postupoval pritom ako predošlý rok. Hrsť strúhanky zalejeme vodou, chvíľu počkáme, potom pridáme hrsť dreveného popola, opäť vodu a až teraz vložíme do pôdy sadenicu. Popol je vynikajúce prírodné hnojivo, ktoré pomôže udržať paradajky silné a vitálne. Úroda bola ohromná!

Prečo to funguje?

foto: hozvo

Hoci naši predkovia netušili, prečo tieto biologické stimulanty fungujú, dôležité pre nich bolo, že výsledkom ich použitia je bohatá úroda. Pomletý starší chlieb ako aj drevený popol pôsobia na kvalitu pôdy. Pritiahnu prospešné baktérie, ktoré podporujú rast a produkujú ďalšie živiny. Navyše, narozdiel od umelých hnojív prispievajú k tomu, že živiny sú v pôde rozložené rovnomerne.

zdroj: narod.hozvo

Dnes najobľúbenejšie