Aviváž nelejte do práčky, toto je stokrát lepšie: Okrem voňavého prádla dokáže aj túto geniálnu vec u vás doma!

Tieto triky ako využiť aviváž v domácnosti pochádzajú priamo od vás. Nestačíme sa diviť, na čo všetko môže poslúžiť obyčajná aviváž okrem prania!

Voňavé prádlo a pokoj s moľami – a ani kvapka aviváže do práčky

Aviváž mi veru pri praní vôbec neslúžila dobre. Zlepené uteráky, zanesená práčka, to všetko podľa opravára práčok urobí práve ona. Ak ju používate dlhodobo tak, ako ja, môže vám poriadne skomplikovať život. Teraz namiesto nej dávam do práčky ocot, no aj tak ju naďalej kupujem, aby mi prádlo krásne voňalo, akurát ju používam inak. V televízii som totiž videla tento perfektný nápad. Bielizeň vám bude krásne voňať a práčku budete mať čistú a môžete sa rozlúčiť s moľami, vôňa aviváže ich odpudzuje!

Potrebujeme:

375 ml aviváže (ja kupujem levanduľovú, ale môžete ktorúkoľvek)

9 plátov želatíny

Formu na ľad

Postup:

Želatínu dáme napučať do studenej vody.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Aviváž nalejeme do hrnca a preložíme na plameň, zahrievame na slabom plameni tak, aby bola zahriata, ale aby nezačala vrieť.

Napučané pláty vložíme do hrnca s avivážou a miešaním rozpustíme, potom zložíme z plameňa a nalejeme do formičiek na ľad, alebo do iných ľubovoľných formičiek.

Necháme aspoň 24 hodín stuhnúť a potom vložíme do pláteného vrecka, alebo môžeme nechať aj len tak. Potom jednoducho vložíme do skrine, alebo do komody, jednoducho tam, kde chcete mať voňavé prádlo. Je to naozaj skvelý tip, prádlo mi krásne vonia a nepridávam pritom do práčky ani kvapku aviváže.

Vlaďka L. 

Čo všetko ešte dokáže aviváž?

Na neprekonateľný lesk okien

Nepotrebujete špeciálne prostriedky na leštenie a umývanie okien. Stačí, ak do teplej vody pridáte trochu aviváže a máte čisté aj perfektne lesklé okná na dlhú dobu. Môžete použiť aj na umývanie okien v aute. Navyše, voda po takto umytých oknách bude rýchlo stekať a nebude zasychať a usádzať sa povrchu. Ja používam aj na leštenie zrkadiel.

Osviežovač vzduchu – vydrží celé mesiace, vyjde vás len na pár centov!

Budete potrebovať:

  • nádobu s rozprašovačom,
  • jedlá sóda (1 lyžica),
  • aviváž (3 lyžice),
  • teplú vodu (3 hrnčeky).

Príprava a použitie:

Nalejte aviváž do fľaše a pridajte horúcu vodu. Pridajte sódu na pečenie a uzatvorte. Pretrepte, aby sa prísady premiešali a vôňu máte pripravenú.

Chcem vám však poradiť aj inú verziu domáceho osviežovača, ktorá neobsahuje aviváž a vyrobiť si ju môžete skutočne vo veľkom. vyjde vás len na pár drobných.

Zbohom mastné fľaky a nábytok ako nový

Mastný povlak na kuchynskej linke, odtlačky na zárubniach, fľaky na dverách – to všetko môžete jednoducho a rýchlo vyčistiť pomocou aviváže. Postupujte rovnako ako v predošlom prípade – aviváž a teplá voda.

Poťahy na aute

Objavil sa na sedadle v aute fľak? V aviváži máte skvelého pomocníka, ako škvrnu odstrániť. Zmiešajte ju s teplou vodou v pomere 1:4 a vyčistíte znečistené miesto.

Kúpeľňa

Ak chcete, aby vaše dlaždičky ískali neprekonateľný lesk a vyzerali skutočne ako nové, zmiešajte aviváž s vodou v pomere 1:2 a potom umyte čistou handričkou.

Na podlahu lepšia ako drahé čističe

Aviváž rozžiari aj vašu plávajúcu alebo PVC podlahu. Stačí, ak ju pridáte do teplej vody namiesto bežného prostriedku na umývanie podláh. Stratený lesk je späť ako lusknutím prsta.

Na háklivé materiály

Aviváž môžete bezpečne použiť aj na kožu a mramor. Dokonca aj staré kožené veci – kabelky alebo topánky môžete takto vrátiť späť do života. Stačí, ak trochu aviváže nanesiete na hubku a pretierate kožený povrch a zotriete čistou handričkou.

Na zaseknutý zips

Ak sa vám zasekol zips, siahnite opäť po aviváži. Stačí, ak nakvapkáte niekoľko kvapiek priamo na zips a pomaly sa ho rozpohybujete. Presvedčte sa, že to zaberá skvele!

Staré tapety odstránite celkom jednoducho

Čo sa stane, keď na stenu nastriekate obyčajnú aviváž? Tento trik vám uľahčí nenávidenú prácu!

Ak chcete zmeniť tapety na vašej stene a obávate sa toho, ako sa budú kúsky tapiet trhať a oddeľovať len veľmi ťažko, tento trik sa oplatí poznať. Namiešajte si zmes aviváže a vody v pomere 1:1, prelejte do fľaše s rozprašovačom a nastriekajte na tapety. Nechajte chvíľu odstáť a potom pôjde strhávanie tapiet jedna radosť.