Fajčíte? 10 potravín, ktoré očistia váš organizmus od nikotínu!

Fajčenie ničí cievy, pľúca a berie telu potrebné vitamíny. Všetci to vedia, ale napriek tomu s tým viacerí fajčiari nedokážu prestať. Pokiaľ chcete dopady fajčenia aspoň trochu zmierniť, skúste telu pravidelne dopriavať zdravé potraviny, ktoré ho pomôžu vyčistiť. 

Najdôležitejšie sú pre fajčiarov potraviny bohaté na vitamín C, a to hlavne preto, že sa podieľajú na antioxidačnej obrane buniek a chránia cievy. Väčšina fajčiarov má práve „céčka“ kvôli zvýšenému príjmu nikotínu nedostatok a tak je potrebné ho pravidelne dopĺňať.

1. Brokolica

Brokolica obsahuje veľké množstvo vitamínu B5 a C. Vitamíny skupiny B sú zodpovedné za reguláciu mnohých dôležitých procesov v tele. Konzumáciou brokolice tiež chránite pľúca od toxínov a znižuje riziko vzniku rakoviny.

„Jedzte raz týždenne 20 dekagramov varenej brokolice s cesnakom. Asi 1 až 3 dávky brokolice po 170 gramoch týždenne môžu výrazne znížiť riziko rakoviny,“ odporúča doktor Vojtěch Vojtíšek z Masarykovej univerzity.

2. Pomaranč

Pomaranče sú citrusové plody, ktoré skvele doplnia u fajčiarov tak potrebný vitamín C. Pravidelná konzumácia navyše zrýchli metabolizmus a zmierni stres. Ak každý deň zjete aspoň dva pomaranče, zaistíte si odporúčanú dennú dávku. Dospelá osoba by mala denne prijať minimálne 60 mg vitamínu C, fajčiar až trojnásobok.

3. Listový špenát

Špenát obsahuje kyselinu listovú a vitamín B9, ktorý pomáha k odstráneniu nikotínu z tela.

„Keďže je špenát zelená zelenina, obsahuje chlorofyl, čistí krv a tiež obsahuje veľké množstvo draslíka, ktorý stabilizuje hladinu minerálov v tele,“ uviedla pre OnaDnes.cz výživová poradkyňa Daniela Šupková.

4. Zázvor

Zázvor je ideálny v tom, že pomáha zmierniť nikotínové chute a znižuje množstvo toxínov v krvnom obehu spôsobených nikotínom. Pre úplný efekt by sa mal zázvor konzumovať čerstvý.

5. Brusnice

Brusnice pomáhajú rýchlejšie vyplaviť nikotín z krvného obehu. Sú bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a flavonoidov. Veľké množstvo flavonoidov podporené vitamínmi a minerálmi navyše poskytuje veľmi silnú ochranu pred voľnými kyslíkovými radikálmi.

6. Citróny

Citróny sú ďalšou silnou zbraňou v boji proti nikotínu. Obsahujú vitamín C, ktorý je silným antioxidantom, znižuje hladinu voľných radikálov a pomáha posilňovať srdce.

Lekár Zbyněk Mlčoch odporúča na svojom webe očistnú citrónovú kôru: „Táto kúra je výborným prírodným prostriedkom na vyčistenie organizmu. Potrebujeme na ňu 3 dl čistej neperlivej vody a lyžicu čerstvej citrónovej šťavy (najlepšie v biokvalite). Obe ingrediencie zmiešame, nápoj popíjame trikrát denne po dúškoch asi dva týždne.“

7. Mrkva

Ako fajčiar budete mať pravdepodobne aj nedostatok vitamínu A. Konzumáciou mrkvy ho načerpáte a zvýšite aj hladinu vitamínu C a K, čím posilníte aj obranyschopnosť tela.

8. Granátové jablká

Konzumácia granátových jabĺk zlepšuje krvný obeh a pomáha telu produkovať viac červených krviniek.Granátové jablká sú mimoriadne bohaté na sodík. Obsahujú aj vitamín A a tiež mnoho vitamínu B a C.

9. Pšeničné klíčky

Fajčenie upcháva cievy, preto sa snažte jesť pšeničné klíčky. Klíčik je časť zrna, ktorá je najbohatšia na živiny a aktívne látky, a to najmä na proteíny.

Doktor George D. Pamplona-Roger vo svojej knihe Encyklopédia liečivých potravín uvádza:„Sto gramov pšeničných klíčkov (približne 10 polievkových lyžíc) pokrýva odporúčanú dennú dávku vitamínu B1, kyseliny listovej, vitamínu E a mangánu. Preventívne sa odporúča zjesť 2 až 4 lyžice klíčkov každý deň na raňajky.“

10. Kel

V keli nájdeme provitamín A, vitamíny C, B7, z minerálnych látok draslík, železo, fosfor, horčík, vápnik. Je prirodzeným zdrojom isothiokyanátov a ďalších antioxidantov, ktoré môžu zbaviť telo nežiaduceho nikotínu.

Janka

Janka

Rada pripravujem chutné a zdravé recepty. Najlepšie prísady sú tie,, ktoré si vypestujete vo svojej záhradke.

Dnes najobľúbenejšie