Toto dokáže zachrániť pečeň a tým aj zdravie: Existuje len jedna rastlina s týmto zázračným účinkom – zberá sa na jeseň!

Možno ho poznáte ako bodliak, Kristovu korunu, pestrec mariánsky alebo ostropestrec. Pod všetkými týmito názvami sa skrýva bylinka, ktorej semienka sa oplatí užívať, ak máte problémy s pečeňou. To však ani zďaleka nie ej všetko.

Jeseň je jeho časom

Hovorí sa mu aj Strieborný bodliak, Ostrolist, Podstrel či Kristova koruna. V našich zemepisných šírkach si túto rastlinu môžete dopestovať doma na záhradke. Postačí mu dostatok slnečného svetla. Na dopestovanie nie je náročný, čo nahráva tým, ktorý v záhradke obľubujú rastlinky prinášajúce zdravie.

Čo dokáže Pestrec mariánsky

  • Dokáže totiž zázračne regenerovať pečeňové bunky a ochraňovať ich
  • Prudko zlepšuje krvný obraz a všetko, čo súvisí s krvinkami a imunitou
  •  Zlepšuje trávenie
  • Pomáha pri ochoreniach lymfatického systému
  • Zvyšuje vylučovanie žlče a zbavuje telo nahromadených toxínov
  • Dokáže pomôcť pri otravách ťažkými kovmi, infekčnej mononukleóze a žltačke
  • Pomáha pri poruchách sleziny
  • Zachytáva voľné radikály
  • Chráni pred poškodením DNA
  • Pomáha pri migréne

V čom sa skrýva jeho tajomstvo?

Výnimočným ho robí najmä silymarín, ktorá zabraňuje prenikaniu toxických látok do membrán buniek. Dokáže čiastočne napraviť aj následky zlej životosprávy, či už ide o častú konzumáciu alkoholu, alebo o obezitu. Oplatí sa užívať ho aj preventívne.

Ktorá časť je liečivá?

Liečivé účinky sa ukrývajú v listoch a koreň, ale aj semenách a plodoch. V lekárni ho nájdete v podobe toboliek, čaju či oleja.

Vedľajšie účinky zatiaľ neboli preukázané, preto je pestrec pre naše zdravie bezpečný. Neodprúča sa ale kojacim či tehotným ženám, ľudom s vysokým krvným tlakom či tým, ktorí trpia závažnými srdcovými chorobami.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ako zberať?

Aby ste sa dostali k liečivým semienkam, budete potrebovať rukavice. Bodliak totiž svoje plody pichľavo stráži. Semená zbierajte v septembri-októbri.  Biele páperie opatrne vyberte. Na jeho konci sú semienka, ktoré očistite. Prázdne hlavičky pre istotu ešte vytraste. Semienka nechajte preschnúť na čistom papieri. Nezabudnite zomlieť, alebo rozdrviť, inak nebudú mať nijaký účinok – to je veľmi dôležité.

Super liečivý čaj – obnovuje pečeň a celkové zdravie

Ak máte to šťastie a pestujete si ho doma alebo ste ho práve niekde v prírode objavili, isto vás bude zaujímať, ako sa pripravuje.

Je dôležité, aby ste s ním zaobchádzali opatrne. Prečo? Je to najmä preto, že účinky, ktoré má, sa môžu eliminovať nesprávnych zaobchádzaním. Ničia ich nesprávna teplota prípravy či styk s kovom. Ideálna teplota pri príprave by nemala presiahnuť 40 stupňov Celzia, inak by sa silymarín mohol znížiť a účinky čaju vymizli.

Liečivý olej

Rozdrvené semená zalejte kvalitným panenským olejom, napríklad pupalkovým. Nechajte týždeň stáť v chladničke a do mesiaca ho skonzumujte. Každé ráno si dajte za lyžičku.

Tinktúra

Rozdrvené semená môžete nechať vylúhovať v 6%-nom alkohole ako tinktúru.