zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Existuje jedna bylinka, ktorá znižuje horúčku a zatočí s kašľom: Takto ju využijete najlepšie!

Lipa je strom, ktorý je rozšírený v miernom pásme, čiže aj u nás.  V minulosti ju uznávali ako symbol zmierenia a lásky. Málokto, ale vie, že lipa má okrem svojho veľkolepého vzhľadu aj veľa liečivých účinkov. Na Slovensku sa najčastejšie vyskytuje lipa veľkolistá a malolistá. Ostatné lipy, vysádzané v parkoch nie sú vhodné na liečebné účely.

Pozitívne účinky na ľudské zdravie:

  • pôsobí ako prevencia proti prechladnutiu
  • nesladený čaj je vynikajúci na chudnutie
  • posilňuje obranyschopnosť organizmu
  • napomáha pri liečbe chrípky, znižuje horúčku
  • urýchľuje liečbu zápalu priedušiek, uľahčuje vykašliavanie
  • zmierňuje bolesti hrdla
  • prírodné diuretikum, pôsobí močopudne
  • pomáha vyplaviť škodlivé látky z tela
  • znižuje žalúdočné kŕče
  • pomáha pri infekčných chorobách i pri črevných ťažkostiach
  • pôsobí proti nespavosti, nervozite, migréne a podráždenosti
  • vhodný pri liečbe ochorenia obličiek a močového mechúra

Lipa znižuje horúčku – vyskúšajte čaj aj liečiv kvapky

Oddávna sa užíval pri všetkých chorobách z nachladnutia a najmä v prípadoch, kedy nás trápi zvýšená teplota. Lipa je totižtoznáma pre jeho silný potopudný účinok. Za ten vďačí zvýšenému obsahu glykozidov. Okrem nich obsahujú lipové kvety aj silice, triesloviny, flavonoidy, sacharidy, vitamín C a látky podobné vitamínu E.

Čaj z lipového kvetu sa používa ako prevencia proti zápalovým ochoreniam, ale tiež ako rýchla pomoc pri nachladnutí a pri angíne.

Príprava lipového čaju

Liečivá sila lipových kvetov sa využíva zvonku i zvnútra. Pri pití lipového čaju ponechajte rozdrvené suché kvety lúhovať asi 10 minúť. Ak si chcete pripraviť zápar na obklady, nechajte lúhovať aj 20 minút či polhodinu.

Ako na to?

Zoberieme za hrsť kvetu lipy zalejeme pol litrom vriacej vody. Necháme prikryté lúhovať asi 10 minút. Čaj chutí najlepšie v naturálnom stave, ale môžeme ho podávať aj ochutený medom, prípadne citrónom. Pije sa pravidelne, ale nie dlhodobo. Jeho teplota pri podávaní, by nemala byť vyššia ako 39°C, môže zaťažiť krvný obeh.

Lipový kúpeľ

Na vyvolanie potenia na začiatku nachladnutia, či pri chrípke, si pripravíme horúci kúpeľ s pridaním nálevu z lipového kvetu, najlepšie po 15-tej hodine poobede alebo večer. Kúpeľ by nemal presiahnuť teplotu 38°C a dĺžku 20 minút. Pre liečbu inhaláciou – vdychovaním horúcich pár z nálevu, ktorý pripravíme z 1 hrste lipových listov ( nie z kvetu, lebo ten môže vyvolať alergickú reakciu ).

Lipové kvapky proti chrípke a vírusom

Kvapky pripravíme tak, že prelejeme 2 PL lipových kvetov liehom a za častého miešania a pretrepávania necháme lúhovať 14 dní. Potom ich scedíme a pri obtiažach ich používame tri krát denne 20 kvapiek.

Med z lipového kvetu

Je dobrý pre srdce a cievy, pomáha pri teplote, nachladnutí a bolesti hrdla.

Postup:

250 g lipového kvetu aj lístkami, ktoré sú okolo kvetov

1 kg cukru

2 ks citrónu

2 l vody

Postup:

Lipový kvet rozložíme na papier na pečenie, aby vyliezli chrobáčiky. Potom preložíme do väčšieho hrnca, zalejeme vodou a pridáme aj na kolieska nakrájané umyté citróny. Preložíme na plameň a varíme 15 minút. Potom zložíme z plameňa a necháme 24 hodín odstáť. Na druhý deň scedíme, pridáme cukor a rovnako, ako predošlý med, aj tento varíme do zhustnutia. Ešte horúci naplníme do pohárov, zavrieme a uchovávame v komore.

Sirup z lipového kvetu

Potrebujeme:

Lipové kvety (tak, aby sme naplnili 4-litrovú nádobu)

3 kg cukru

4 citróny

50 g kyseliny citrónovej

Postup:

Natrháme si lipové kvety – trháme za plného kvetu. Kvety preložíme na noviny, aby vyliezli chrobáčiky. Potom kvety preložíme do nádoby a zalejem studenou vodou. Na druhý deň scedíme a kvety dobre vymačkáme cez gázu. Do tekutiny pridáme citrónovú šťavu, kyselinu citrónovú a aj cukor.

Tekutinu preložíme na plameň a zahrievame, ja zložím z plameňa vždy o niečo skôr, ako tekutina dosiahne bod varu (asi 85 stupňov). Horúcu tekutinu prelejeme do sterilizovaných sklenených nádob a uzavrieme. Ja som sa bála, aby sklo neprasklo a tak som poháre obmotala vlhkou utierkou.

Sirup skladujeme na chladnejšom, tmavom mieste. Pridávame do nápojov ako klasický sirup.

Najlepšie tipy pre zdravie