Pred rokom som túto rastlinu ani nepoznala, teraz ju mám v každej izbe: Bič na choroby pľúc, nádchu a osvieži vám vzduch!

Pred rokom som túto izbovku ešte nepoznala, no stačilo ju rok pestovať a už mám jeden kus v každej izbe. Okrem toho, že krásne osvieži a prevonia vzduch, je výborná na dýchanie, zatočí s nádchou a v lete odplaší otravné muchy a komáre, ktoré jej vôňu nemôžu vystáť.

Tiež bojuje proti zápalom, posilňuje imunitu a pľúca. Jej najväčšou výhodou je to, že rýchlo rastie a listy môžete hneď použiť. Reč je o exotickej rastline – Eukalypte.

Pred rokom na moje narodeniny som dostala niekoľko vetvičiek tejto rastliny od švagrinej a hneď som ich namnožila. Rastlinka sa ale jednoducho dá vypestovať aj zo semienka. Pár vetvičiek mám dokonca aj v sprche – v teplom a vlhkom prostredí sa z nej najrýchlejšie uvoľňujú esencie, ktoré liečia dýchacie cesty a pomáhajú napríklad aj proti bolesti hlavy.

Ako eukalyptus pestovať a rozmnožiť?

Potrebujeme:

Veľký kvetináč

Vodu

Pórovitú pôdu

Piesok

Substrát (obsahujúci živiny)

Semienka eukalyptu

Postup:

Semienka eukalyptu namočte na 24 hodín do vody.

Potom semienka vložte do kvetináča s úrodným substrátom, semianka zakryte a dolejte vodou. Dôležité je, že pôda zostáva vlhká, ale bez preliatia.

Akonáhle uvidíte, že rastlina dorástla najmenej o 10 cm a má pár zelených listov, je čas presadiť ju do väčšieho kvetináča.

Naplňte nový kvetináč pórovitou pôdou a pieskom, presaďte rastlinu.

Táto rastlina by mala čo najviac vystavená slnečenému žiareniu.

Vyhýbajte sa tomu, aby bola rastlina v chlade, pretože zle znáša nízke teploty a zvlášť mrazy.

Pôda na pestovanie musí mať určitú kyslosť a pH päť alebo šesť.  Tiež musíte pridať vápnik do pôdy. Zavlažovanie by malo byť časté, mali by ste sa však vyhnúť prebytočnej vode, pretože nechceme našu rastlinu utopiť.

Musíte tiež pravideľne rastlinu hnojiť, pretože eukalyptus vyžaduje rast pre svoj rast živiny.

Postupujte podľa týchto rád a o šesť mesiacov uvidíte výsledky. Eukalyptus je rastlina, ktorá rastie rýchlo, takže môžete využiť jeho listy podľa potreby.

Ak si rastlinu chcete namnožiť, stačí vám zelená vetvička, ktorú necháte zakoreniť vo vode a potom jednoducho zasaďte do kvetináča.

Ako ju využiť?

 

Eukalyptová inhalácia – uvoľní dutiny

Potrebujeme: pol hrste sušených listov eukalyptu, 0,5 litra vriacej vody, misku, uterák

Postup: Listy prelejeme vriacou vodou a všetko necháme 10 minút lúhovať. Po uplynutí tejto doby si prehodíme cez hlavu uterák a päť minút vdychujeme liečivé výpary. Tento postup vykonávame ráno a večer po 3 dni.

Eukalyptová ušná inhalácia – pomoc pri zápaloch uší

Potrebujeme: pol hrste blahovičníkových listov, 0,5 litra vriacej vody

Postup: Bylinku prelejeme vriacou vodou a všetko necháme 10 minút lúhovať. Eukalyptovou páru si zavedieme do ucha pomocou kornútku pripraveného z tuhšieho papiera. Paru do ucha aplikujeme priložením kornútku k ušnému otvoru po dobu 15 minút. Túto procedúru si doprajeme pri zápaloch 2 × denne po dobu 3 dní.

Eukalyptové kloktadlo – na zápaly ústnej dutiny a boľavý krk

Potrebujeme: 1 lyžicu eukalyptových listov, 2 dl vriacej vody

Postup: Listy prelejeme vriacou vodou a všetko necháme 15 minút lúhovať. Potom precedíme a hotový čaj používame na kloktanie. Čaj neprehĺtame! Tento postup opakujeme po dobu 3 dní. Denne si varíme čerstvý čaj.

Eukalyptová kúpeľ – pri nachladnutí a zápaloch močových ciest

Potrebujeme: 3 hrste eukalyptových listov, 3 litre vriacej vody

Postup: Listy prelejeme je vriacou vodou a všetko necháme 60 minút lúhovať. Potom precedíme, hotový čaj nalejeme do vody vo vani. Bylinkový kúpeľ by mala trvať 15 minút. Pre zosilnenie účinku kúpeľa si môžeme dopriať 20 minútovú relaxáciu. Túto procedúru opakujeme 3 dni po sebe.

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie