Elektrické podlahové kúrenie: Pohodlný spôsob, ako na teplo v domácnosti

Typ kúrenia je pri stavbe domu či rekonštrukcii bytu dôležitý. Zvolený spôsob ovplyvní výdavky aj komfort. Obľúbeným typom je elektrické podlahové kúrenie. Ako funguje a aké výhody ponúka?

Ako funguje podlahové kúrenie?

Pri elektrickom podlahovom kúrení sa teplo šíri príjemným sálavým spôsobom. Môže to byť pomocou vykurovacích káblov, rohoží alebo vykurovacej fólie. Všetky typy sú napojené do elektriny a ukryté pod podlahou.

Tým, že teplo sála z veľkej plochy, stačí, ak sa podlaha zohreje len o trochu viac, ako je teplota vzduchu v miestnosti. Povrch drevenej či plávajúcej podlahy by nemal mať viac než 28 °C a teplota podlahy dlažby by nemala presiahnuť 32 °C.

Podlahové kúrenie môžete používať ako hlavný zdroj tepla alebo ako doplnok k ústrednému kúreniu. Často sa podlahovka dáva napríklad do kúpeľní. Je príjemné stúpiť po sprche na vyhriatu podlahu. Niekedy sa kombinuje aj s konvektormi, ktoré zohrejú vzduch rýchlejšie.

Typy elektrického podlahového kúrenia

Existujú 3 základné spôsoby, ako zaviesť kúrenie pod podlahu. Ohrev zabezpečujú vykurovacie káble, rohože alebo fólie. Výber vhodného spôsobu sa odvíja od druhu podlahy a rozlohy i tvaru miestnosti.

1. Vykurovacie káble

Vykurovacie káble poskytujú veľkú flexibilitu. Dobre sa ohýbajú, a tak sa dajú zaviesť aj vo veľmi členitých priestoroch. Sú ideálne do miestností nevšedných tvarov, s výrezmi či tam, kde sa potrebujete vyhnúť nejakému nábytku.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Sú veľmi cenovo dostupné, no ich montáž je zložitejšia. Takže hoci je materiál lacný, rozpočet môže navýšiť cena za prácu pri ich ukladaní.

2. Vykurovacie rohože

Systém vykurovacích rohoží sa používa najčastejšie. Vykurovacie káble sú pripojené ku špeciálnej tkanine – rohoži a umiestnené v pravidelných rozostupoch.

Vykurovacie rohože sa používajú najmä pod dlažbu a do miestností s bežným pôdorysom. Sú drahšie, no ich montáž je oproti samotným vykurovacím káblom jednoduchšia.

3. Vykurovacie fólie

Vykurovacie fólie sa dávajú hlavne pod drevené alebo laminátové podlahy. Nehodia sa do vlhkých priestorov a ani pod dlažbu, takže v kúpeľni ich nevyužijete.

Majú hrúbku len pár milimetrov a veľmi ľahko sa inštalujú. Používajú sa tiež skôr do miestností s pravidelným tvarom.

Výhody elektrického podlahového kúrenia

Veľkým plusom elektrického podlahového kúrenia je, že jeho zavedenie je technicky nenáročné. Takisto k nemu nepotrebujete kotol, takže ušetríte na počiatočných výdavkoch.

Je to veľmi pohodlný a na údržbu nenáročný spôsob kúrenia. Stačí ho zapnúť a na termostate nastaviť teplotu. Podlahovka nevysušuje vzduch a nevíri prach, čo ocenia najmä alergici a astmatici.

Je to tiež veľmi ekologická a efektívna alternatíva, keďže pri nej nedochádza k veľkým tepelným stratám. V neposlednom rade prospieva podlahovka zdraviu vašich nôh. Môžete chodiť doma naboso a nohy budete mať stále v teple. To ocenia najmä vaše kĺby.

Hoci je elektrina drahšia ako plyn, podlahové kúrenie je ideálnou voľbou, ak možnosť plynovej prípojky nemáte, no nechcete platiť za elektrinu príliš veľa.