Kedysi bol v každej záhrade, dnešné deti ho skoro vôbec nepoznajú: Toto ovocie je zázrak pre imunitu, zrak aj srdce!

Angrešt, pichľavec, egreš – tieto výrazy sa používajú pre rovnaké ovocie v rôznych častiach krajiny. Jeho oficiálny názov je však Ribes uva crispa, teda egreš. Drobné bobule, ktoré pripomínajú vinič sú skutočný všeliek na celý imunitný systém.

Mnohí si toto ovocie pamätá zo svojho detstva, práve z babičkinej záhrady. Dnes už jeho pestovanie ani zďaleka nie je také populárne. Je to však veľmi na škodu. Mali by ste vedieť, že ak egreše zaradíte do svojho jedálnička a to len na obmedzený čas, bude to mať ohromný pozitívny vplyv na vaše zdravie. Stačí pritom konzumovať ich len počas obdobia, kedy sa rodia v našich záhradách. Ak teda práve v tomto období plánujete, čo vysadiť do vašich záhrad – vyberte si aj egreše. Nebudete ľutovať!

Egreše sú absolútny unikát!

Nech už zvolíte akékoľvek odrody – zelenej, žltej alebo červenej farby ich zdravotné výhody sú vo všetkých prípadoch ohromné. Vedeli to už naši predkovia a preto sa egreše vo veľkom pestovali hádam v každej záhrade. Okrem toho, že sú také zdravé, sú aj veľmi jednoduché na pestovanie. Rastú takmer bez toho, aby ste ich museli všímať.

Vaše telo sa vám poďakuje

Egreše majú priaznivý vplyv na funkciu pečene, srdca a obličiek, predchádzajú ochoreniam žalúdkom a aj rakovine tráviaceho traktu. Naše babičky vyrábali z egrešov sirup, ten bol nenahraditeľný pri horúčkach, prechladnutí, zápaloch a virózach. Pri vysokých teplách je preukázané, že práve egreše dokážu pomôcť telu rýchlo sa ochladiť a znížiť tak niekedy až život ohrozujúci stav. Kedže ide o taký výrazný efekt, nemalo by sa to ani s egrešmi preháňať a dávajte si pozor na konzumáciu väčších množstiev tohto ovocia.

Doba kvitnutia je apríl – máj. Zelenkasté bobule rastliny sú jedlé a majú kyslastú chuť. Keď sa na ňom objavia zrelé, hrdzavo sfarbené bodky, je najvohodnejší na konzumáciu.

Je veľmi účinný proti chorobám srdca a cukrovke, ale väčšina Slovákov ho takmer vôbec nekonzumuje.

Zabudnuté ovocie, ktorého účinky tromfnú aj drahé exotické plody:

  • Posilňuje imunitný systém
  • viac vitamínu c ako ríbezle
  • Zmierňuje stres
  • Chráni a posilňuje srdce a cievy
  • Reguluje telesnú hmotnosť
  • Omladzuje a chráni naše bunky – obrana proti voľným radikálom
  • Pomáha bojovať proti rôznym kožným ochoreniam – akné, ekzémom, kožnej alergii, vyrážke
  • Zabraňuje nadmernej produkcií žalúdočných kyselín
  • Prírodný antioxidant – jeden z najsilnejších v našich zemepisných šírkach
  • Chráni pred rakovinou
  • Znižuje hladinu cukru v krvi
  • Účinné proti rôznym respiračným infekciám – angína, zápal vedľajších nosových dutín, bolesť hrdla, kašeľ
  • Zlepšuje zrak a zmierňuje rôzne poruchy (konjunktivitída, glaukóm);
  • Je užitočný v boji proti reumatizmu
  • Zabraňuje spredčasnému starnutiu pokožky
  • Zlepšuje činnosť žalúdka, obličiek a pečene
  • Prírodné vlasové tonikum – stimuluje rast vlasov a posilňuje korene, zachováva farbu vlasov a iskru, odstraňuje lupiny

Obklad z egrešových listov!

Na boľavé kolená použijeme obklad z egrešových listov. Asi 30 listov listov uvaríme v 500 ml vody a necháme 15 minút lúhovať prikryté pokrievkou. Do odvaru namočíme handričku, dáme na ňu listy, preložíme a ešte horúci obklad pridržíme na koleno. Prikryjeme fóliou a obviažem teplým uterákom. Obklad necháme pôsobiť cez noc a opakujeme podľa potreby.

Čaj z egrešových listov pôsobí ako diuterikum, podporuje potenie a dokáže z tela odstrániť nadbytočnú vodu a aj baktérie, ktoré spôsobujú zápaly obličiek a močových ciest. Prináša úľavu aj pri zápche a problémoch s trávením. Pravidelné pitie čaju z egrešových listov pôsobí ako prevencia závažných chorôb, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak, stimuluje činnosť čriev a chráni aj pečeň. Tento nápoj si určite dajte aspoň raz denne počas chrípkovej sezóny a nemusíte sa obávať, že vás choroba skolí.

Odvary z egrešových listov pôsobia blahodárne aj na kožné ochorenia – zmierňujú podráždenie, opuchy, začervenanie a svrbenie. Egrešové listy sa často pridávajú aj do kúpeľa a pomáhajú tak bojovať s dermatitídami rôzne pôvodu.

Slovenské mojito

Potrebujeme:

350 g egrešov

1/2 citrónu

1 šálku cukru

20 gramov mäty

Voliteľné (pár zdravých listov egrešu)

Postup:

Egreše umyjeme a odstrihneme „chvosty“.

Egreše dáme do čistej 3-litrovej nádoby.  Zalejeme vriacou vodou a prikryjeme  – necháme 20 minút stáť.

Vodu scedíme a dáme ju do hrnca. Pridáme cukor a keď kvapalina zovrie, nalejeme ju späť k egrešom. Pevne zatvoríme a obrátime. Zabalíme do deky a necháme takto 48 hodín stáť.

Užite si voje Slovenské mojito! :-)

Dnes najobľúbenejšie