Dvakrát viac jahôd vďaka týmto lacným hnojivám a jednoduchému triku!

Jahody – sladké voňavé plody, ktoré každý miluje. Ak ste sa rozhodli, že si ich dopestujete vo vlastnej záhrade, je dobré poznať zopár trikov, ako sa dopracovať k bohatej úrode! Inšpirovali sme sa radami z youtube, ale aj od našich čitateľov, vášnivých záhradkárov!

1. Medová voda

Hoci sú vaše jahody obsypané kvetmi, nemusí to byť ešte záruka bohatej úrody. My vám však poradíme trik, ako prilákať čo najviac opeľovačov, ktorí sa postarajú o to, aby sa kvety premenili na plody. 

Postup:

 

Fantastickým lákadlom pre tento hmyz je medová voda.

Vezmite 1 lyžicu medu na 1 liter teplej vody a dobre pretrepte, aby sa med úplne rozpustil. Prelejte vodu do rozprašovača, nechajte vychladnúť na izbovú teplotu a nastriekajte na kvety, aj na listy. Je to úplne jednoduché a pritom veľmi efektívne.

...

2. Hnojenie

Hnojiť by ste mali spolu 3-krát.

1-krát pred kvitnutím, 1-krát počas kvitnutia a 1-krát počas plodenia.

Kurací hnoj

Kurací hnoj je na rade ako prvý a je dobrý preto, že obsahuje množstvo dusíka, bez ktorého jahody nie sú schopné vytvárať veľké a šťavnaté plody.

Ideálne je použiť kurací hnoj v kvapalnej forme a zriediť s vodou v pomere 1:10 – aby nedošlo k spáleniu jahôd. Roztok musí odstáť aspoň tri dni a používa sa len dovtedy, kým jahody nezačnú kvitnúť.

Draslík vo forme drevného popola

Počas kvitnutia si zoberte 1 pohár popola na 10 litrov vody, poriadne premiešajte, nechajte lúhovať asi 1 – 2 hodiny a potom nalejte ku koreňom jahôd. Ešte pred týmto hnojením však jahody polejte, aby bola zem vlhká.

Hnojivo zo starého chlebíka

Vďaka kvasinkám poskynete jahodám obrovskú vzpruhu a vytvoríte ideálne prostredie pre pestovanie, najmä tvorbu veľkých plodov.

Kvasinky okyslia pôdu, pritiahnu prospešné živočíchy a zabezpečia vám väčšiu úrodu. Jeho príprava je veľmi jednoduchá.

Starý usušený chlieb zalejeme vodou a zaťažíme, aby nevyplával. Necháme kvasiť asi 6-10 dní. Výsledný roztok rozriedime s vodou v pomere 1:10.

3. Ochrana pred škodcami

Ak si do fľaše s rozprašovačom nalejete roztok mlieka s vodou a nastriekate ho na jahody, môžete zabudnúť na vošky a roztoče.

Skutočný elixír a zároveň skvelý spôsob, ako jahody ochrániť pred škodcami je aj žihľava.

Obsahuje ľahko vstrebateľný dusík a draslík, ktorý rastlinky k svojmu rastu potrebujú a odpudzuje škodcov.

Stačí, ak 1 vedro žihľavy zalejete vodou. Dvakrát denne premiešame a používame zriedené s vodou v pomere 1:20.

Video návod:

 

 

 

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay