Opravár práčok: Držte sa tohoto a vaša práčka bude bežať ako hodinky celé roky – dávno potom, ako skončí záruka!

Opravár práčok uvádza, že najčastejšou príčinou problémov s práčkou je usadená vrstva vodného kameňa a nečistôt na ohrievacom telese.

Je ťažké si predstaviť moderný byt bez automatickej práčky. Vložíme veci do bubna, stlačíme tlačidlo a po chvíli ich vyberieme a dáme sušiť. Aby vám železný pomocník mohol dôverne slúžiť dlho, musíte mu poskytnúť náležitú starostlivosť. Opravár práčok uvádza, že najčastejšou príčinou problémov s práčkou je usadená vrstva vodného kameňa a nečistôt na ohrievacom telese. Poradil najjednoduchší domáci spôsob, ako ho vyčistiť. Dodržte to aspoň raz za 3 mesiace.

Čistenie práčky

Podľa štatistík je jednou z hlavných príčiny zlyhania práčky – tvorba súvislej vrstvy vodného kameňa a usadenín na ohrievacom telese, ako aj upchatie filtra.

Ako zbaviť zbaviť ohrievač vodného kameňa

(Rúrkový elektrický ohrievač) vykonáva funkciu ohrevu vody v bubne práčky na prevádzkovú teplotu. Ak množstvo nečistôt vo vode presahuje normu – riziko poruchy ohrievača je veľmi vysoké. Pri každom praní sa vrstva usadenín stáva čoraz ťažšou, až nakoniec táto súčasť prášky prestane úplne pracovať.

Čistenie pomocou kyseliny citrónovej – najjednoduchšie a najefektívnejšie

Na čistenie usadenín sa podľa opravára najlepšie hodí obyčajná kyselina citrónová. Na práčku s objemom bubna 5 litrov budete potrebovať 100-120 g. Do zásobníka na prášok nasypte kyselinu a spustite pranie na 60 stupňoch na 1 hodinu alebo viac. Okrem ohrievača vody táto metóda pomôže vyčistiť aj bubon práčky!

Čistenie pomocou octu – POZOR

Za týmto účelom nalejte 200-250 ml 9% octu do zásobníka na prášok. Ocot je schopný rýchlo vyčistiť ohrievač, ale jeho sila môže poškodiť gumové časti – hadica a tesnenie. V tomto prípade je bezpečnejšou voľbou kyselina citrónová.

Niektorí majstri odporúčajú pri praní pravidelne pridávať kyselinu citrónovú do pracích prostriedkov. Kyselina citrónová pomáha zmäkčovať vodu, odstraňuje nepríjemný zápach a spomaľuje tvorbu usadenín a vodného kameňa.

Čistenie filtra

Otvoríte poklop, ktorý položíme na podlahu: môže vytiecť až liter vody! Potom odskrutkujte veko proti smeru hodinových ručičiek a odstráňte všetky nahromadené nečistoty – aj samotný filter minimálne prepláchnite pod vodou, ideálne očistite starou zubnou kefkou a saponátom. Potom rovnakým spôsobom filter vložte do práčky a upevnite.

Čistenie zásobníka na prací prostriedok

Vyberieme zásobník. Do vedra nasypeme trochu prášku na bielu bielizeň a nalejme doň aj Savo s vôňou. Premiešame a do tejto tekutiny vložíme zásobník. Necháme v tejto zmesi niekoľko hodín – prípadne aj cez noc. Potom stačí len opláchnuť.

Tekutinu však nevylejeme – namočíme do nej handru a na chvíľu vložíme do otvoru po zásobníka. Necháme pôsobiť a potom opláchneme čistou vodou.

Čistenie pod gumovým tesnením

Zmiešajte bielidlo s teplou vodou v pomere 1: 1, navlhčite starý uterák a utrite všetky vnútorné povrchy. Ak je nečistota veľmi silná, ponechajte uterák vložený do tesnenia na 30 minút. Potom zotrieme a utrieme dosucha.

Dnes najobľúbenejšie