Len DROŽDIE a trocha medu: Zmiešajte a používajte v zime aj v lete – starý trik, ktorý funguje lepšie ako chémia!

20576

Bez neho by sa nedali pripraviť naše obľúbené domáce recepty, avšak málokto vie, že využiť sa dá celkom inak. Droždie – nájde sa hádam v každej kuchyni. Okrem kysnutého cesta a iných dobrôt vám však prinášame ďalšie úžasné možnosti, ako tento nenápadný zázrak z našich kuchýň využiť. Možno budete prekvapení, čo všetko kocka droždia za pár centov dokáže.

Starý zázrak pre slabé vlasy a proti vypadávaniu

Droždie je plné výživných látok, ktoré pomáhajú opraviť a vyživiť oslabené vlasy, zlepšujú ich kvalitu, regenerujú a posilňujú krehké vlasy. 

Foto: pixabay

Potrebujeme:

20 g čerstvého droždia

1 PL teplého mlieka

1 PL medu

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

1 žĺtok

Postup:

Med rozpustite v horúcom mlieku, potom pridajte droždie a dobre premiešajte. Nechajte stáť 15 – 20 minút na teplom mieste. Po tejto dobe pridajte žĺtok a premiešajte.

Obsah tejto masky na vlasy sa dá zjemniť napríklad pridaním jogurtu alebo olivového oleja, či aloe vera gélu. Droždie je však základnou prísadou, ktorú musí táto maska obsahovať.

Foto: pixabay

Použitie:

Naneste masku na čisté a vlhké vlasy. Kvasinky potrebujú teplo, preto je dobré vlasy zabaliť do plastovej čiapky alebo fólie a potom do uteráka. Koncentrácia proteínov, vitamínov a minerálov teda prenikne hlbšie do vlasových folikulov.

Nechajte masku pôsobiť aspoň jednu hodinu, alebo ak je to možné, tak aj cez noc. Nakoniec opláchnite teplou vodou. Nemusíte sa báť, po umytí bežným šampónom zmizne špecifická vôňa, ktorú maska má.

Pre viditeľné výsledky by ste mali tento proces zopakovať 2-krát týždenne po dobu 2 – 3 mesiacov. Potom si môžete dať 3 mesačnú prestávku a v prípade potreby môžete opäť kúru zopakovať.

Už po prvej aplikácii budú vlasy vyzerať zdravšie, žiarivejšie a budú mať väčší objem.

Kvasnice sú mimoriadne účinným prostriedkom na posilnenie vlasov a stimuláciu rastu.

Pri vnútornom podávaní by sa malo droždie zaliať vriacou vodou alebo mliekom, aby neprestalo kvasiť, keď sa dostane do žalúdka.

Aby bola chuť príjemnejšia, môžu sa zmiešať s medom, kakaom, ovocím a pod. Odporúčaná dávka je 25 – 33 g droždia na deň. Čas od času sa odporúča prestávka aspoň na 1 – 2 mesiace.

Foto: tjn

Pasca na komáre – funguje vnútri aj vonku

Táto pasca pascou, priťahuje omnoho viac, ako vaša krv. Stačí dať na niekoľko miest napríklad okolo terasy, alebo napríklad aj do bytu. Verte, že tejto „dobrôtke“ nemôžu komáre odolať, von sa z nej už ale nedostanú. Pasca z cukru alebo medu a droždia  je účinná, pretože sa z nej prostredníctvom kvasenia uvoľňuje oxid uhličitý a produkuje teplo, čo láka komáre.

Foto: tjn

Potrebujeme:

3 dl vody – asi 1 hrnček

¼ hrnčeka hnedého cukru

1/4 lyžičky sušeného droždia (môže byť aj čerstvé)

priehľadnú dvojlitrovú pet fľašu

Ako na to:

Fľašu prerežte na polovicu. Hnedý cukor dajte do teplej vody a miešajte až do rozpustenia. Vyrobený sladký roztok nechajte vychladnúť a potom ho nalejte do spodnej časti fľaše. Pridajte kvasnice, ktoré netreba miešať.

Kvasnice produkujú oxid uhličitý, ktorý veľmi intenzívne láka komáre. Hornú polovicu fľaše obrátene vložte do spodnej. Ak spolu nedržia, zlepte ich izolačnou páskou. Spodnú časť fľaše omotajte niečím čiernym, alebo ju jednoducho načierno zafarbite. Horná časť ostáva číra. Celý trik je v tom, že komáre milujú úkryty na tmavých miestach a zvlášť tam, kde cítia oxid uhličitý. Ja si zvyknem zmes dávkovať do viacerých fliaš.

Droždie pre krásu: vyskúšajte úžasné účinky masky z droždia

Ak máte problematickú pleť, masku z droždia určite oceníte. Pomáha totiž veľmi účinne likvidovať baktérie, ktoré sú pôvodcom zápalov a nepekných vyrážok. Stačí, ak 1/2 kocky droždia rozmiešate v troche mlieka a túto zmes nanesiete na tvár. Nechajte pôsobiť 20-30 minút a potom jednoducho zmyte vodou.

Domáci enzýmový čistič bez drhnutia: Na čistenie odtokov, dokonale lesklé umývadlo, podlahy a milión ďalších vecí!

Napríklad do odtoku pravidelne lejme 1 fľašu tohto zázraku a mám istotu, že žiadne upchávanie ani zápach nehrozia. To ale nie je všetko, tento recept je skutočne univerzálny, doma ho používam namiesto čistiaceho prášku, leštidiel a prostriedkov na umývanie a čistenie podláh. A navyše, ide aj o skvelý prostriedok proti mravcom – droždie je pre ne smrteľné!

Potrebujeme:

300 g (alebo asi 2 šálky) citrónových alebo pomarančových šupiek

100 g (alebo približne 1/2 šálky) hnedého cukru

1 čajová lyžička droždia

2-litrová plastová fľaša

1 liter vody

Postup:

 

Najskôr do nádoby nasypeme hnedý cukor (cez slamku alebo lievik).Šupky narežeme na menšie časti a dáme tiež do nádoby. Potom pridáme droždie a aj 1 liter vody. Pevne zavrieme a pretrepeme fľašou, aby sa cukor rozpustil. Trepeme 30 sekúnd a dáme bokom. Necháme odpočívať 14 dní, pričom rad denne pretrepeme. Potom scedíme tekutinu a pevnú časť zmiešame s jedlou sódou – je to perfektné namiesto prášku na čistenie – na umývadlá, kuchynskú dosku, kuchynskú linku. Najlepšie je sódu a pevnú hmotu zmiešať v mixéri – mám overené. Uchovávame v uzatvárateľnej nádobe. Ďalšie nápady, ako využiť pevnú hmotu nájdete TU.

Elixír života pre vaše rastliny

Ak nájdete doma droždie po záruke, rozhodne ho nevyhadzujte. Môžete ho využiť na výrobu účinného prostriedku, ktorý dokáže vyživiť a stimulovať rast vašich rastlín. Tento produkt je totiž bohatý na minerály, organické železo a stopové prvky, ktoré potrebuje každá rastlinka!

V prípade, že droždie rozpustí vo vode, začne vylučovať látku, ktorá zrýchli rast rastlín a tie sa navyše stanú silnejšími. Podmienkou však je, aby droždie pracovalo v teplej vode!

Ako oživiť pôdu droždím

Receptov je viacero, predstavíme vám dva z nich.

Ako si pripraviť domáce hnojivo z droždia

  1. Rozpustite droždie vo vode v pomere 1 kg droždia na 5 litrov vody. Výsledný produkt sa potom riedi v 50 litroch vody.
  2. Muškáty budú mať krásne kvety, ak ich prihnojíme drožďovou zálievkou. Do 1 litra vody rozdrobíme 1 kocku droždia a necháme kvasiť 2 týždne. Potom zmiešame s tromi litrami čistej vody. Tým získame 4 litre kvalitného hnojiva. Môžeme ho použiť aj na iné kvetiny.
  3. Ďalším skvelým tipom je rozpustiť 1 kocku v 5 litroch vody a výsledok pridávať do zálievky (približne 1 deciliter na 5 litrov vody) – kvety budú naozaj prekrásne.

Pokiaľ máte záhradu, rozhodne vyskúšajte toto pozoruhodné alternatívne hnojivo. Uvidíte, že čoskoro sa droždie stane vašim spoľahlivým pomocníkom pri pestovaní ovocia a zeleniny.

Zázrak pre zdravie

 

Vďaka stovkám prospešných baktérií, vysokého obsahu vitamínov (najmä skupiny B a D), ale aj minerálov, enzýmov a vlákniny, môžeme droždie označiť za super-zdravú potravinu.

Čo dokáže droždie, ak ho konzumujeme pravidelne?

 

– výrazne zlepšuje trávenie a vylučovanie

– prispieva k regenerácii pečene a preto je veľmi prospešný pre ľudí trpiacich ochoreniami pečeni či zotavujúcim sa alkoholikom.

– pri užívaní antibiotík ho môžete využiť ako cenné probiotikum

– blahodárne vplýva na zdravie pokožky (zlepšuje stav pri dermatitídach, akné a ďalších problémoch), nechtov a vlasov

– ukázali sa aj veľmi prospešné účinky konzumácie droždia na depresívne stavy. Zlepšuje náladu a pomáha bojovať aj s poruchami spánku a nechutenstvom.

posilňuje imunitu

– má protizápalové účinky

Ako často užívať?

 

Droždie môžete užívať denne. Ak vám prekáža jeho chuť, dostať aj v lekárni vo forme tabletiek. Môžete si tiež pripraviť nápoj a užívať ho 2-3 x denne. Na jeden pohár vody ide 1/3 kocky droždia. Neodporúča sa kombinovať droždie so sýtenými vodami a minerálkami.

 

Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Témy:


Pridajte svoj komentár