Drahé aviváže z obchodu som vymenila za tento lacný recept: Zmena som si všimla už po prvom praní!

Používate drahé aviváže a predsa sa vám zdá, že si neplnia svoju úlohu tak, ako sľubuje výrobca v reklame? Nie je to len vaše zdanie, aviváž, dokonca aj tá najdrahšia môže spôsobiť viac škody ako osohu.

Drahá aviváž nemusí byť vždy dobrou voľbou

Prečo by ste mali pridať ocot do práčky vždy, keď periete uteráky?

Aviváž môže mať negatívny vplyv nielen na prádlo, ale aj na uteráky. Jej zloženie často pôsobí ako lep, ktorý zlepí vlákna dohromady a uzamkne v nich nečistoty a mastnotu. Tkaniny sú potom na dotyk drsné a nepoddajné – čo môžeme vidieť najmä u uterákov.

Nečistoty, vlasy a kúsky vlákien, ktoré sa počas prania uvoľnili sa vplyvom aviváže spájajú a usádzajú vo vnútorných častiach práčky. Časom sa prihlásia ako pôvodcovia nepríjemného zápachu a plesní.

Jednoduchý trik, ako si poradiť so zapáchajúcimi uterákmi

V neposlednom rade je treba spomenúť sú aj podráždenia a alergické reakcie, ktoré môže aviváž spôsobiť.

...

Domáci recept za pár centov

Vyrobte si bio-domácu aviváž, vďaka ktorej bude vaše prádlo nielen krásne voňať, ale zároveň ochráni práčku aj vaše prádlo. Kedže zmäkčuje vodu, zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa a zároveň dezinfikuje práčku zvnútra – zabraňuje vzniku plesní. A čo je najlepšie, vyrobíte ju za pár drobných!

Čo sa stane už po prvom praní:

Uteráky sú na dotyk mäkšie a poddanejšie.

Prádlo krásne vonia (nemusíte sa obávať octového zápachu) a nehrozia žiadne alergické reakcie.

Vnútro práčky je chránené pred vodným kameňom, nemusíte utrácať za zmäkčovače vody a tablety do práčky.

TIETO chyby robíme pri praní najčastejšie. Ničia práčku aj našu bielizeň!

Nemusíte sa obávať vzniku plesne vo vnútri práčky.

Nehrozí hromadenie statickej elektriny vo vnútri tkanín.

Ako vyrobiť domácu aviváž?

Potrebujeme:

1 šálku jedlej sódy

750 ml prevarenej horúcej vody

800 ml obyčajného alebo jablčného octu

20 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja

Nádobu (minimálne 4 litrovú)

Fľaše na uskladnenie

Postup:

Do nádoby nalejem vodu a následne pridáme sódu a ocot – látky budú prudko reagovať – prskať a peniť, preto musí byť nádoba dostatočne veľká. Dobre miešame, kým pena nezačne ustupovať. Zmes prelejme do plastovej nádoby, pridáme esenciálny olej.

Skladujeme v skrinke rovnako ako klasickú aviváž.

Na jedno pranie dávkujeme ½ šálky.

Recepty priamo od vás!

Bezoctová aviváž

Nepoužívam aviváž, pretože ako mnohých iných ľudí, aj nás doma trápia nerôznejšia alergie a preto sa používaniu chémie snažím vyhýbať ako to len ide. Mám však vynikajúci tip, ako dosiahnuť voňavé tkaniny bez jedinej kvapky aviváže. Do práčky dávam len obyčajný prášok na pranie (žiadne kapsule a podobné veci). Stačí len nastriekať na odevy, alebo rovno do skrine. Musím však na úvod povedať, že túto vecičku som zaviedla hlavne kvôli textíliám, ktoré sa tak bežne neperú –  záclony, závesy, poťahy, topánky, koberce. Stačilo nastriekať a ani stopa po zatuchnutom zápachu, len pekná vôňa v celom byte. odvtedy to používam aj na odevy. Nedávam to ale na drahé amteriály, ktoré perie ručne – tam odporúčam prať v jemnom šampóne na vlasy nie v prášku.

Potrebujeme:

asi 500 ml prevarenej vody

50 ml bieleho alkoholu aspoň 40%

1 lyžicu jedlej sódy

10-15 kvapiek esenciálneho oleja pre vôňu (ak chcete len odstrániť zápach, napríklad z koberca – vôňu nemusíte pridávať)

Fľašu s rozprašovačom

Postup:

Do fľaše nalejeme vodu tak, aby v nej ostal ešte priestor pre alkohol a zvyšné prísady a aj aby sa dal obsah premiešať. pridáme teda ostatné prísady, premiešame a keď je sóda celkom rozpustená, môžete nastriekať na textílie, ktoré chcete zbaviť zápachu, alebo prevoňať. Ako náhradu aviváže, určite pridajte aj vôňu. Sem-tam streknem aj do skríň a do botníka. Voláme to bezodná voňavka, pretože sa nikdy neminie – vždy máte poruke prísady, aby ste si zarobili ďalšiu várku. A je to výborné aj do topánok – ničí to baktérie a zanecháva peknú vôňu.

Moja lacná aviváž z 3 prísad!

Potrebujeme:

250 ml vody

250 ml octu

10 kvapiek vonného oleja

Postup:

Ocot zmiešame s vodou a pridáme vonný olej. Miešame, aby sa všetky prísady spojili. Pred pridaním do prania pretrepeme. Na jedno pranie použijeme cca 2 lyžice aviváže. Ak nemáte po ruke vonný olej, môžete ho nahradiť kondiconérom na vlasy. V takom prípade použite 6 dielov vody, 3 diely octu a 3 diely vlasového kondiconéru.