Dôvod, prečo v záhrade nikdy nepoužívam chémiu a aj tak nemám problém s voškami: Učte sa od tejto ženy a budete sa diviť, že ste to neskúsili skôr!

Tento trik používal môj dedko a ja naň nedám dopustiť ani dnes!

Oli je vášnivá záhradkárka a jej rodina dlhé roky chovala včely. Hoci sa už chovateľstvu nevenuje, po celé roky videla, ako dokáže chémia používaná v záhrade ničiť celé kolónie včiel.

„Ľudia si bohužiaľ neuvedomujú, že chémia nezabije včelu okamžite, ale je omnoho zákernejšia. Včela si ju na chĺpkoch odnesie do úľa a v priebehu krátkeho času sa rozšíri do celej kolónie. Tiež si treba uvedomiť, že včiel chodí na jedno miesto vždy viac, to znamená aj viac jedu a rýchlejšie vyhubenie“, hovorí Oli.

Chémia v záhrade nielen prispieva k hubeniu včiel, bez ktorých nebude ani ovocie či zelenina, okrem toho  však spôsobuje, že škodcovia sú z roka na rok odolnejší a už na ne prestávajú fungovať aj veľmi silné chemické produkty.

Najväčšia hrozba záhrady? Premnožené mravce!

Oli sa venuje najmä pestovaniu ovocia a kvetov, preto považuje za najväčšiu hrozbou úrody mravce. Tie likvidujú úrodu hneď v dvoch fázach. Jednak na stromy prinesú svojich komplicov – vošky, ktoré sa živia listami a bez nich nemôže strom získavať energiu na produkciu plodov. Platí jednoduchá rovnica – menej lsitov znamená aj menej plodov na konci leta. Mravce si tiež radi pochutnajú na plodoch, poškodzujú ich povrch a tie ľahko zhnijú a spadnú. Mravce sú teda pre stromy poriadnym problémom.

„Najlacnejšie riešenie na ktoré nedám dopustiť!“

„Namiesto agresívnej chémie vyskúšajte môj starý dobrý trik„používal ho už môj dedko včelár a ja ho nasledujem dodnes“, hovorí Oli. Alobal má doma hádam každý, stačí z neho vyrobiť jednoduchú mechanickú zábranu a mravce nemajú šancu. Nedokážu ju totiž prekonať, pretože povrch alobalu je klzký a veľmi ostrý.

Ako na to:

Pás fólie jednoducho založíme a na niekoľkých miestach zastrihneme nožničkami, aby sa lem nevyhrnul, keď ho pripevníme na stom.

Potom jednoducho obtočíme okolo stromu a upevníme motúzom.

Ak chcete toto riešenie ešte viac podporiť, nasypte okolo stromov trochu rozdrobenej kriedy, alebo posypte práškom do pečiva či epsomskou soľou. Túto bariéru mravce neprekročia.

zdroj: fazenda

Dnes najobľúbenejšie