Dôvod, prečo lekári pacientom budú odporúčať toto tetovanie: Stačí jediný pohľad a zachráni im to život!

Tetovanie je v móde tak ako nikdy predtým a neustále sa zdokonaľuje. Preto sa netreba čudovať, že prístup k nemu menia aj niektorí lekári. Čoskoro treba rátať s tým, že svojim pacientom budú tetovanie masovo odporúčať.

Odporúčania sa týkajú cukrovkárov, pohľad na vytetovaný obrázok na ich tele im totiž môže zachrániť život. Môže za to špeciálny atrament, ktorý vie rozpoznať hladinu cukru v krvi, informoval nemecký televízny kanál Pro Sieben.

Farby sa okamžite zmenia

Na svete je viac ako 400 miliónov cukrovkárov, pričom drvivá väčšina trpí na diabetes 2. typu. Diabetici si preto musia neustále kontrolovať hladinu cukru v krvi, čo ich v každodennom živote obmedzuje. No keby sa dali potetovať, mali by o jednu starosť menej. Stačil by im totiž pohľad na tetovanie, a hneď by vedeli, kedy je zle. Na to je však potrebná návšteva štúdií, ktoré budú využívať špeciálny atrament. Takzvané biosenzorické tetovanie vzniklo v rámci projektu s názvom Dermal Abyss.

Pri tejto príležitosti vyvinuli vedci tri druhy atramentu, respektíve biosenzory, ktoré sledujú hladinu cukru v krvi, pH a sodíka v tele. Ak napríklad poklesne cukor, farba tetovania sa zmení z modrej na hnedú. Pri zmene pH sa z fialovej sfarbí na ružovú a ak sa zvýši hodnota sodíka, tetovanie bude pri UV žiarení svietiť na zeleno.

Farby tak reagujú na zmeny v intersticiálnej tekutine, ktorá obklopuje bunky tkaniva v ľudskom tele. „Spája sa v tom pokrok v biotechnológii s tradičnými metódami tetovania,“ opísal tím výskumníkov z Harvardu a Technologického inštitútu v Massachussets (MIT).

...

Tetovania ich fascinujú

MIT sa nezaoberal možnosťami tetovaní po prvý raz, už dávnejšie napríklad jeho pracovníci vymysleli tetovanie, ktoré dokáže zapnúť hudbu na vzdialenom zariadení, sledovať teplotu a hydratáciu či zobrazovať emócie. No toto je úplne prvýkrát, čo sa niekto seriózne zaoberá tetovaním pre určitú skupinu pacientov, čo im môže mimoriadne pomôcť.

Cesta špeciálneho atramentu do tetovacích štúdií však ešte chvíľu potrvá, pretože látka sa doteraz – ale veľmi úspešne, testovala na prasacej koži, ktorá je veľmi podobná tej ľudskej. Dá sa preto očakávať, že lekári už svojich pacientov od tetovaní nebudú odhovárať, práve naopak.