Dostali ste ružu? Vďaka tejto metóde sa z nej môžete tešiť celé roky!

Ruža je jedným z najkrajších kvetov. Len keby tak rýchlo neodkvitla. Ukážeme vám, ako jednoducho si ju môžete vypestovať doma z odrezkov rezaných kvetov.

Nemusíte byť záhradníkom, aby ste sa naučili nejaké tie trik ohľadom pestovania kvetov. Jeden z nich spočíva napríklad v tom, že dokážete vypestovať vlastné ruže z odrezkov rezaných kvetov. Ak teda nabudúce dostanete tento vznešený kvet, môžete si ho s touto jednoduchou metódou rýchlo a jednoducho namnožiť z odrezkov a tešiť sa z neho ešte mnohé mesiace.

Metóda č. 1

Ružu ako bežne vložíme do vázy vodou (dobrou radou je do vody kvapnúť niekoľko kvapiek modrého potravinárskeho farbiva – to totiž dokáže rastlinke dodať potrebnú energiu a silu). Stonku každý deň šikmo zrežeme a pravidelne hlávku rosíme. Ruža potrebuje nabrať dostatok energie a preto odstránime všetky lístky, aby mohla začať vyháňať nové výhonky. Niekedy sa môže stať, že sa ukáže len jeden výhonok, ktorý bol navyše celý čas ponorený pod vodou.

Časť stonky s výhonkom oddelíme od zvyšku rastliny a oba konce stonky šikmo zrežeme.

Pomocou stimulátora zakoreňovania zasadíme výhonok do substrátu. Ihneď zalejeme, aby mal výhonok dostatok vlahy.

Kvetináč prikryjeme fóliou (kvôli vytvoreniu ideálne vlhkej klímy). Nezabúdame pravidelne kontrolovať.

Metóda č. 2 – čakanie na výhonok v pôde

Keď ruža začne vädnúť, odrežeme strednú časť stonky (približne 10-15 cm dlhú). Pripravíme si zmes v obyčajnom plastovom kelímku, do ktorej odrezok zasadíme. Na spodok uložíme kúsky polystyrénu – prekyprí pôdu a potom navrstvíme substrát zmiešaný s pieskom. Stonku pomocou stimulátora zakoreňovania zapichneme odrezok do pôdy (pôdu predtým zalejeme, aby bola dostatočne vlhká). Rastlinku pravidelne kontrolujeme a po určitom čase môžeme vidieť nové výhonky. Vtedy je čas výhonok získať rovnako ako v predošlom prípade a zasadiť ho (pomocou stimulátora zakoreňovania) do kvetináča so substrátom. Kvetináč prikryjeme igelitom, čo ruži vytvorí ideálne podmienky pre rast. Rastlinku pravidelne zalievame a kontrolujeme.

...

2 (2)

3 (1)

4 (2)

zdroj: takprosto