Dopestovali bohatú úrodu ovocia a zeleniny a pritom nemali záhradu: Pár dôchodcov to dokázal len na balkóne v bytovke!

Ak túžite po vlastných potravinách, ktoré si sami dopestujete a pritom nemáte záhradu, prinášame vám skvelý príklad, že je to možné aj celkom bez záhrady.

Ak túžite po vlastných potravinách, ktoré si sami dopestujete a pritom nemáte záhradu, prinášame vám skvelý príklad, že je to možné aj celkom bez záhrady. Stačí len obyčajný balkón a chuť na záhradkárčenie. Navyše o veľmi jednouchý a lacný spôsob. Dokonca, nepotrebujete ani črepníky, stačia obyčajné plastové fľaše, ktorých je všade neúrekom. Pozrite sa, ako postupoval istý pár dôchodcov, ktorý nemal k dispozícii záhradu, ale len obyčajný balkón v bytovke!

Potrebujeme:

Plastové fľaše

Drôt

Štrk

Substrát

Sadenice alebo semienka

Pravítko

Klinec

Postup:

Z fľaše odstránime štítky aj lepidlo.

Pomocou pravítka si naznačíme otvory, na ktoré fľašu zavesíme. Kúsok od týchto otvorov vytvoríme otvor, do ktorého neskôr vložíme rastlinky alebo semienka.

Na dne fľaše urobíme pomocou klinca dierky a na dno navrstvíme štrk, ktorá poslúži ako drenážna vrstva.

Z odrezaného plastu môžeme vytvoriť akési priečky – tie oddelia závesný mechanizmu (drôtiky od časti so substrátom, vďaka tomu sa ku drôtu nedostane vlhkosť).

Potom na štrk navrstvíme substrát a doň vložíme semienka alebo sadenice. Takto pripravené črepníky jednoducho zavesíme na zábradlie balkónu, alebo na stenu.

V plastových fľašiach najjednoduchšie dopestujete plodiny s krátkymi koreňmi. Napríklad taká cibuľa je na takéto pestovanie ako stvorená.

Výborne sa v plastových črepníkoch darí aj šalátu. Nezabudnite mu dopriať bohatú zálievku vďaka ktorej bude šťavnatý a rýchlo porastie. Aby ste mali istotu, že pôda je dostatočne odvodnená, nádoby je vhodné zavesiť do priestoru, vďaka čomu môže voda voľne dotekať. Semienka šalátu vložte do pôdy do hĺbky 1 cm a zakryte igelitovým vreckom, kým nevykuknú prvé zelené výhonky. Prvú úrodu očakávajte do 1 mesiaca.

Balkónový záhradkári si nevedia vynachváliť pestovanie jahôd – opäť sa na tento účel skvele hodia plastové fľaše. Okrem jednoduchej starostlivosti to má aj ďalšie výhody – žiadna burina, škodcovia a teda ani ochranné chemické postreky. Najideálnejšie je pestovať jahody zo zakúpených priesad a nezabúdajte tiež, že v jednej fľaši by nemal byť viac ako jeden jahodový ker. Čo sa týka zavlažovania a hnojenia nároky sú úplne totožné ako pri pestovaní v záhrade.

Dokonca aj čerstvé a chrumkavé uhorky si môžete dopestovať v plastových fľašiach. Potrebujete však väčšie fľaše s objemom aspoň 2-5 litrov. V plastových nádobách sa pestujú uhorky veľmi podobe ako v skleníku v záhrade. Viac informácií o tomto spôsobe pestovania uhoriek nájdete TU.

zdroj: takprosto

Dnes najobľúbenejšie