plny-hrniec_transparent_negativ.png

Každý rok sa nevieme dočkať úrody ríbezlí, ale džem z nich nerobíme: Babičkin zázračný recept na domáci ríbezľový nápoj

Ríbezle sú samé o sebe považované za superpotravinu. Odjakživa z nich moji starkí vyrábali domáci ríbezľový nápoj – je to také jednoduché ríbezľové vínko. Vždy večer si spolu za pohárik a smiali sa, že to je ich recept na šťastné manželstvo. :-) Každopádne, ríbezľový nápoj má v sebe zvláštne čaro, je veľmi chutné a vraj aj zdravé. Hovorí sa, že je v ňom ukryté tajomstvo krásy žien a pevného zdravia mužov. Robíme ho každý rok a u nás je to najobľúbenejší spôsob, ako uchovať ríbezle z domácej úrody. Ešte treba dodať, že tento nápoj je pre dospelých a ohromne sa hodí aj do receptov, napríklad s ním skúste podliať mäsko. :-)

Potrebujeme:

3 kg ríbezlí (použili sme červené aj čierne ríbezle)

5 l vody

2 kg kr cukru

Pár sušených hrozienok a vodu (ako kvasinky)

Postup:

Prvým krokom je príprava surovín. Ríbezle neuvímame, pretože by sme odstránili aj cenné látky z povrchu, vďaka ktorým ríbezle skvasia. Stačí bobule len dobre prezrieť, odstrániť hnilé a poškodené kusy.

otom ríbezle popučíme – rukami alebo roztláčadlom na zemiaky, alebo zomelieme v mlynčeku na mäso. Šťavu potom prepasírujeme cez jemné sitko, alebo cez gázu – najlepšie je, keď sú šupky ríbezlí takmer suché, vtedy máte istotu, že ste získali maximum šťavy. Zvyšky z ríbezlí sú skvelé ako výživa pre stromčeky, hortenize alebo ríbezlové kríky.

1,5 kg cukru rozpustíme vo vode a touto tekutinou zalejeme ríbezle. Pre proces kvasenia zvolíme väčšiu nádobu – ríbezlová tekutina by nemala presahovať dve-tretiny nádoby, ide o to, že počas fermentácie sa objem zväčší. Ideálny je sklenený demižón od vína. Ako kvasinky stačia obyčajné hrozienka, ktoré si deň vopred namočíte do vody (stačí pár sušených hrozienok zaliať vodou a nechať 24 hodín vo vode).

Keď je hmota v nádobe, nastokneme na vrch obyčajnú chirurgickú rukavicu (tú ktorú používate na čistenie). Ako bude fermentácia postupovať, rukavica sa bude stále viac nafukovať. Babička používala klasické kvasné zátky a vosk, ale dá sa to aj takto. Nádobu preložíme na teplé miesto (18-25 stupňov Celzia) a necháme 3 týždne odstáť. Potom ochutnáme a keď je nápoj pre nás príliš trpký, pridáme zvyšok cukru a necháme stáť ďalšie 3 týždne. Po 6 týždňoch je nápoj pripravený. Stačí ho preliať do fliaš a uchovávať v tme a chlade. Pohárik si dajte napríklad k dobrej večeri, chutí výborne.

Najlepšie recepty na dnes