Domáci recept na popraskané päty, otlaky a kurie oká!

Popraskané päty, zhrubnutá koža, mozole a kurie oká - to sú najčastejšie problémy, týkajúca sa našich chodidiel. V lete sa tiež k týmto ťažkostiam môže pridružiť pleseň, ktorú si domov môžeme priniesť napríklad z kúpaliska. Poradíme vám, ako sa týchto problémov môžete zbaviť!

Popraskané päty, zhrubnutá koža, mozole a kurie oká – to sú najčastejšie problémy, týkajúca sa našich chodidiel. V lete sa tiež k týmto ťažkostiam môže pridružiť pleseň, ktorú si domov môžeme priniesť napríklad z kúpaliska.  Aby ste sa s týmito nepríjemnosťami vedeli popasovať, poradíme vám skvelé domáce triky a metódy, ktorý vaše päty zjemní, odstráni mŕtve bunky a pokožku zmäkčí. Rozdiel spoznáte už na prvá dotyk.

Zhrubnutá koža a popraskané päty

Neustále trenie a nedostato hydratácie spôsobuje, že koža stvrdne a postupne začne stále viac praskať, čo môže viesť až k nepríjemným ranám, ktoré spôsobujú bolesť pri každom kroku.

skvelý trik, ktorý vaše päty zjemní, odstráni mŕtve bunky a pokožku zmäkčí. Rozdiel spoznáte už na prvá dotyk.

Potrebujeme:

1 citrón

Postup:

Citrón rozdelíme na polovicu a obe polovice odšťavíme ( nie však celkom, necháme v nich trochu citrónovej šťavy. Potom obe polovice priložíme na čisté päty a obujeme ponožkou, ktorá citróny k nohe pripevní. 30 minút necháme pôsobiť a počas toho relaxujeme napríklad s dobrou knihou (chodiť s citrónmi na pätách rozhodne neodporúčame).

DSC_0180

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

DSC_0187

DSC_0198

Mliečny kúpeľ

Popraskaná a zhrubnutá koža na nohách? Nepotrebujete drahé prípravky z obchodu, stačia 2 prísady z kuchyne!

Potrebujeme:

3 – 4 šálky mlieka

1 lyžicu jedlej sódy

Postup:

Mlieko zahrejme, prelejem do vandlíka a namočíme si doň nohy na 5-10 minút. Potom pridáme jedlú sódu a zhrubnuté miesta masírujte kefkou. Potom opláchnite teplou vodou a naneste hydratačný krém. Rozdiel pocítite hneď po tejto príjemnej procedúre.

Prečo to funguje?

Teplé mlieko kožu zjemní a hydratuje. Sóda má antiseptické vlastnosti, ktoré pôsobia proti infekciám a ako prírodný píling pomáha odstrániť mŕtve bunky z pokožky nôh.

Pleseň na chodidlách

Pleseň na chodidlách? Tento domáci recept pomôže už o 20 minút!

Účinná domáca kúra, ktorá okrem plesní pôsobí aj uvoľňujúco a prospieva namáhaným a unaveným chodidlám.

Potrebujeme:

2 litre teplej vody

2 šálky jablčného octu

1/2 šálky epsomskej soli

Postup:

Všetky ingrediencie zmiešame vo vandlíku a nohy si v tejto močíme aspoň 20 minút. Kúra pomôže nielen zmierniť nepríjemné príznaky, ale predovšetkým pomáha bojovať proti príčine – plesni a jej rozširovaniu sa po chodidle. Kúru opakujte minimálne 1 x za týždeň.

Jablčný ocot má výrazné antibakteriálne a antimykotické účinky. Hydratuje, pomáha bojovať so zápalom a ako prirodzený peeling pomáha odstraňovať odumreté bunky. Je preto aj vynikajúcim prostriedkom pre domácu pedikúru.

Epsomská soľ pôsobí ako prírodný detoxikačný prostriedok, ktorý pomáha telu prirodzene sa zbavovať škodlivých látok a teda aj plesne. Tiež je bohatá na horčík, ktorý prospieva zdraviu pokožky.

Okrem tejto kúry môžete proti plesni na chodidlách použiť ďalšie prírodné prostriedky. Vynikajúci je čajovníkový olej (Tea Tree Oil), ktorý je známy svojimi silnými antibakteriálnymi vlastnosťami. Pomôžu aj bylinné kúpele zo šalvie, nechtíka lekárskeho, nechtík lekársky alebo prasličky.

Otlaky a boľavé nohy

Brennnessel_1

Pripravte si liečivý kúpeľ, ktorý je doslova zázrakom pre zdravie vašich nôh. Bojuje s baktériami, urýchľuje regeneráciu kože a tak pomáha pri hojení nepríjemných otlakov. Čo je však najlepšie, žihľava bojuje aj proti návratu otlakov, kedže sa poranená koža obnoví a stáva sa odolnejšiu na kritických miestach.

Potrebujeme:

Čerstvú žihľavu – stonky a listy (približne 1 kg)

5 l studenej vody

Postup:

Žihľavu namočíme do vody a necháme vylúhovať 8-12 hodín. Potom preložíme na plameň a necháme prevariť. Necháme vychladnúť, scedíme a vo vode si namočíme nohy na 20-30 minút. Tento kúpeľ je vynikajúci na regeneráciu unavených a bolestivých nôh a predovšetkým pomáha liečiť a predchádzať bolestivým otlakom. Poskytuje okamžitú úľavu.

Liečivá žihľavová tinktúra proti otlakom

Na prípravu tinktúry budeme potrebovať korene žihľavy. Korene vykopeme, očistíme od zeminy a zalejme aspoň 40% alkoholom. Necháme odstáť 2 týždne. Zmesou si potierame bolestivé miesta na chodidlách .

Recept na kurie oká, mozole a popraskané päty

Potrebujeme:

10 ks aspirín (kyselina acetylsalicylová)
250 ml 70% liehu (môže byť aj Lesana alebo Alpa)

Postup:

Aspiríny rozdrvíme, nasypeme do sklenenej uzatvárateľnej nádoby a zalejeme liehom. Zmes necháme odležať dva dni pri izbovej teplote a každý deň pretrepeme, aby sa aspirín dobre rozpustil.

Každý večer si túto zmes nanesieme na päty pomocou navlhčeného vatového tampónu – tampón necháme na päte. Potom pätu zabalíme do potravinovej fólie a obujeme cez ňu ponožku. Necháme pôsobiť celú noc. Ráno nohy opláchneme, dobre vysušte čistým uterákom a natrieme krémom.

hqdefault

cracked-heels2

Po asi desiatich procedúrach popraskané päty a mozole na nohách zmiznú. Tento recept môžete tiež vylepšiť o pridanie najemno nakrájaných listov aloe vera.