Chémiu na mravce nechajte v obchode pre tých, ktorí nepoznajú túto radu: Zapamätajte si, že proti mravcom vám zaberie táto kombinácia!

Ak máte záhradu zamorenú mravcami a máte nutkanie utekať do obchodu po nejakú chémiu, zadržte!

Ak máte záhradu zamorenú mravcami a máte nutkanie utekať do obchodu po nejakú chémiu, zadržte!

 

 

Ešte predtým vyskúšajte toto ľudové riešenie z youtube a ušetríte čas, aj peniaze.

Výsledok vás milo prekvapí!

 

 

Hoci mravce ako také, sú v prírode užitočné, v záhrade dokážu narobiť poriadne škody.

Nielen tým, že vám môžu ničiť úrodu, ktorá je pre nich potravou.

Ale môžu spôsobiť zamorenie voškami, nakoľko sa živia ich výlučkami a tam, kde sú mravce sa po čase objavia aj vošky.  

 

 

Potrebujeme:

9% ocot

sódu bikarbónu

Postup:

Množstvo týchto dvoch zložiek si môžete upraviť podľa toho, koľko mravcov potrebujete zničiť.

 

 

Ak máte vo svojej záhrade celé mravenisko, ktorého sa potrebujete zbaviť.

Odhrňte lopatou jeho vrchnú časť.

Nasypte doňho sódu bikarbónu.

 

 

Následne ho celé polejte octom.

Účinok na seba nenechá dlho čakať.

Niektoré mravce táto penivá láva zahubí a zvyšné mravce utečú.

 

 

Ak bolo mravenisko už príliš veľké a hlboké, proces bude treba zopakovať.

Toto riešenie je jednoduché, lacné a funkčné!

Ďalšie tipy priamo od vás

Pripravte im pascu

Zmiešajte ½ l vody, 1 lyžicu cukru a 2 lyžice droždia. Zmes vlejeme do plochých nádob a rozmiestnime na miesta v byte, kde sa mravce zvyknú najčastejšie objavovať. Ďalším účinným postupom v boji proti mravcom je posypať ich cestičky soľou, vápnom alebo práškom do pečiva.

Ocot

Naneste obyčajný ocot na známe cestičky a miesta, na ktorých sa mravce zvyknú vo vašom domove objavovať. Ocot tiež môžete rozprášiť aj na ich obľúbené vonkajšie lokality – miesta pod fasádou, pri oknách či pri dverách. Mravce majú veľmi citlivý čuch a vôňa octu je pre ne extrémne intenzívna a strácajú v nej pachovú stopu.

Zmiešajte v nádobe rovnaký diel octu a vody. Tekutinu prelejte do nádoby s rozprašovačom a majte poruke vždy, keď mravce uvidíte.

Krieda

 

Rozdrvenú kriedu nasypte pod dvere, alebo ňou pretrite mravčie cestičky – ideálna je na biele steny, kde ju nebude vidieť.

Zelená bariéra

Aromatické bylinky ako bazalka, mäta alebo levanduľa mravce odpudzujú. Ak máte v interiéri alebo na okne tieto bylinky, mravce sa vášmu radšej oblúkom vyhnú. V okolí domu pomôže myší chvost alebo cibuľa či cesnak.

Smrteľná kombinácia z kuchyne

Pripravte si roztok z 1 dielu vody, 1 dielu cukru a 5 dielov jedlej sódy. Týmto roztokom potrite dvere, okenné rámy a cestičky mravcov.

Nenávidia vôňu kávy

 

Kávovú usadeninu nasypte do blízkostí mravčích cestičiek. Výrazná aróma ich odpudzuje a čoskoro sa poberú do bezpečia.

Prášok do pečiva

Posypte ním miesta s výskytom mravcov aj ich cestičky. Prášok do pečiva je pre hmyz toxický a zďaleka sa mu vyhýbajú.

Korenie

Mravce naznášajú voňavé korenie ako je klinček alebo škorica. Rozložte si po byte niekoľko kúskov celej škorice a klinčeka. Korenie pôsobí ako prírodný odpudzovať otravného hmyzu. Pomôžu však iné druhy aromatického korenia.

Céder

Nábytok z cédrového dreva pôsobí ako spoľahlivý odpudzovač rôznych druhov škodcov a nemajú ho radi ani mravce.

Tekuté mydlo alebo saponát

 

Rýchla a účinná pomoc je zmiešať vodu s trochou saponátu na riad a zmes preliať do nádoby s rozprašovačom. Postriekajte rámy okien,dvere a túto zbraň majte poruke vždy, keď sa mravce objavia.

Postrek, ktorý nenávidia

Máme pre vás skvelý tip, ako sa s mravcami popasovať a zároveň naplniť svoj domov príjemnou a sviežou vôňou. Vyrobte si účinný domáci postrek, ktorý sa nechceným hmyzom popasuje jedna radosť.

Potrebujeme:

1/2 lyžičky tekutého mydla

30 kvapiek mätového esenciálneho oleja

30 kvapiek esenciálneho oleja z klinčekov

200 ml vody

Postup:

Do vody pridáme najskôr mydlo a potom oba oleje. Premiešame a nalejeme do fľaše s rozprašovačom.

Roztok aplikujte tam, kde ste mravce vo vašej domácnosti videli – môžete ho rozprášiť aj po byte – naplní interiér príjemnou sviežou vôňou.

Po niekoľkých dňoch postrek zopakujte.

Ako na pasce na jahodách

Syn mi poradil kremelinu – ja som dovtedy vôbec nevedela o čo ide, ale našla som si, že je to hornina so špecifickým zložením, ktorá sa predáva vo forme prášku.

Nasypala som kremelinu na pôdu okolo jahôd. Funguje to tak, že keď mravec prejde cez kremelinu, napelí sa mu na telo a postupne ho dehydratuje a úplne vysuší. Skutočne to zabralo a mala som s mravcami pokoj, presťahovali sa asi do susedov kde je bezpečnejšie :-D.

Janka S.

Poznámka: Rovnako, ako na mravce, funguje kremelina aj proti ďalším škodcom – predovšetkým proti slimákom. Slimáky sa v nej obalia a kremelina ich celkom vysuší.

Ďalšie tipy:

Okrem kremeliny majú ľudia veľmi dobré skúsenosti s posypaním pôdy okolo jahôd jedlou sódou či práškom do pečiva.

Pomôžu aj vazelínové pasce – stačí dať na drievka trochu vazelíny a posypať cukrom. Funguje to ako perfektná lepiaca pasca.

Ochráňte jahody pomocou rastlín, ktoré odpudzujú mravce. Vysaďte do blízkosti jahodoviska (ideálne okolo neho) rebríček, mätu alebo kocúrnik obyčajný (treba však počítať s tým, že ak chováte mačičku, do tejto rastlinky sa zamiluje).

Veľmi dobré skúsenosti majú ľudia aj s používaním aromatických korenín. Ak nájdete v komore škoricu, pálivú papriku alebo klinčeky po záruke, neváhajte ich rozsypať na pôdu okolo jahôd. Mravce aromatická vôňa odpudzuje.

Mydlový postrek

Mydlo funguje tak, že naruší voskovitú ochrannú vrstvu na tele mravcov, ktorá ich chráni pred dehydratáciou, alebo naopak utopením sa vo vode.

Potrebujeme:

1 lyžicu nastrúhaného jadrového mydla

1 a 1/2 šálky vody

Postup:

Mydlo jednoducho rozpustíme vo vode a nastriekame na listy jahôd. V prípade potreby postrek zopakujeme. Na likvidáciu mraveniska použite vriacu vodu s trochou mydla. Zabráni tomu, aby sa mravce na toto miesto opäť nasťahovali.

Sladká pasca, ktorá pomôže zlikvidovať celú kolóniu

Vyrobíte ju z bóraxu a cukru (alebo medu). Stačí, aby ste ju v plastových téglikoch rozložili do blízkosti jahôd. Tégliky prikryte a urobte niekoľko dier, aby sa mravce dostali dnu. Túto pascu držte ďalej od domácich miláčikov a detí. Je však skutočne veľmi účinná a čo je najlepšie, mravce kyselinu stihnú rozniesť až do mraveniska a zlikvidujú tak celú kolóniu. Návod, ako si ju vyboriť nájdete TU.

 

Video Návod:

 

 

 

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: pixabay

Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie