V záhrade mi začali vysychať tuje – týmto som ich postriekal a zabralo to skutočne rýchlo: Takú krásnu farbu ešte nemali!

Perfektná pomoc, ak máte na záhrade problém s tujkami. Mne toto neskutočne pomohlo.

Minulú jar mi na záhrade na chate začali vysychať tuje. Nevedel som, čo im chýba a bol som z toho dosť zúfalý, keďže sa mi po minulé roky tento problém neobjavil. Tento postrek som skúsil na odporúčanie môjho kolegu a dobrého kamaráta. Povedal mi, že najčastejšie tuje trápi nedostatok horčíka a že preto strácajú farbu a chradnú. Riešenie, ktoré mi poradil bola horká soľ. Ja som si kúpil epsomskú soľ – dá sa kúpiť aj v záhradkárstve – pýtajte si horkú soľ a určite vám poradia. Urobil som si na začiatok slabší roztok – 200 g soli som rozpustil v 10 litroch vody a tuje som poriadne postriekal. A omylom som strekol aj na susedove tuje – sú úplne blízko pri našom plote, tak som len tŕpol, aby to dobre dopadlo.

Keď sme prišli na chatu o pár dní neskôr, hneď som videl zmenu – problém sa zastavil, vôbec sa nešíril a zdalo sa mi, že tuje sú krajšie. A čo bol najväčší gól, susedove tuje, na ktoré som strekol mali na tej strane krajšiu, výraznejšiu farbu.

Tento postrek sa preto odporúča aj keď chcete krajšiu zelenú farbu ihličnanov. Keď som si overil, že postrek funguje, vsadil som na trochu silnejší postrek z 500 g soli a rovnakého množstva vody. Postrek som dal aj na trávnik a je to výborné aj proti škodcom. Horká soľ do záhrady sa dá ľahko zohnať a je aj za dobrý peniaz, skúste sa popýtať v záhradkárstve, ale takáto je moja skúsenosť.

Peťo V.

Dnes najobľúbenejšie