Dajte si do izby túto zmes – zabijete baktérie, vírusy a dobre sa vyspíte: Mám v každej miestnosti!

Máme pre vaá niekoľko vynikajúcich tipov, ako vytvoriť v domácnosti nielen príjemné a voňavé prostredie, ale zároveň ako zbaviť vzduch baktérií, vírusov a toxínov. Tieto osviežovače navyše prospeivajú dýchaniu a v čase chrípky a viróz si ich nebudete vedieť vynachváliť. Poďme si ich pripraviť!

Tieto domáce osviežovače obsahujú v sebe éterické oleje, ktoré pomôžu nielen osviežiť vzduch, ale aj ho očistiť. Likvidujú baktérie, vírusy, toxíny a aj nepríjemnú vôňu.

Najjednoduchší osviežovač, ktorý čistí vzduch

Jednoducho prevarte vodu a pridajte do nej niekoľko kvapiek esenciálneho oleja s vôňou citrónu alebo eukalyptu. Vôňa oleja rýchlo naplní celú miestnosť. Toto je najjednoduchší pôsobup, poznáme však aj iné.

Citrónový osviežovač vzduchu

 

...

Budete potrebovať: 1 šálku citrónovej šťavy, 3 a 1/2 šálky horúcej vody a 1/4 šálky sódy bikarbóny. Sódu rozpustite vo vode, pridajte citrónovú šťavu a dobre rozmiešajte. Zmes vlejte do rozprašovača a máte hotovo! Použiť môžete kedykoľvek.

Vanilkovo-klinčekový osviežovač

Budete potrebovať: 2 polievkové lyžice vanilkového extraktu, 1 lyžičku klinčekov, 1 šálku octu a 1 šálku vody. Dajte do hrnca vodu, ocot, vanilkový extrakt a klinčeky. Nechajte túto zmes prísť k varu. Potom stiahnite plameň a na miernom ohni povarte cca 5 minút. Odstavte z ohňa a nechajte vychladnúť. Nakoniec zmes preceďte, aby v nej neostali klinčeky. Dajte do rozprašovača a pred použitím pretrepte.

Osviežovač vzduchu s dezingekčným účinkom, proti chrípke, viróznam a na uľahčenie dýchania

Tento domáci osviežovač je hodný ako prevencia i účinná pomoc pri dýchacích problémoch, nachladení a virózach.

Hlavné účinky eukalyptu – Eucalyptus globulus, spočívajú v pôsobení na všetky časti dýchacieho systému. Je prospešný pri nachladení, zápalu dutín, hrtanu, chronickej bronchitíde, astme, kašli, zápalu pľúc.

Hodí sa ako prevencia v období chrípok a viróz všade tam, kde sa stretáva naraz viac ľudí či detí. Svieža, výrazná a zároveň upokojujúca aróma pomáha pri únave, rozptyľuje smútok a zlepšuje náladu.

Dezinfekčný sprej a osviežovač v jednom

Budeme potrebovať čistú vodu, čistý lieh (ako náhrada môže byť aj vodka) a esenciálne
oleje, ktoré sa postarajú o prevoňanie domácnosti. Všetky zložky sa miešajú v
rozprašovači s objemom cca 200 ml.

– Približne do tretiny rozprašovača nalejeme čistý lieh alebo vodku (60 ml).

– Pridáme pár kvapiek eukalyptového esenciálneho oleja (20 kvapiek). Záleží od toho, ako silnú koncentráciu chcete namiešať. Lepšie je to na úvod neprehnať, aby nebol osviežovač príliš intenzívny.

– Zvyšok dolejeme čistou vodou a dôkladne pretrepeme.

Domáci statický osviežovač vzduchu:

 

 2 šálky jedlej sódy

– 1-2 šálky destilovanej alebo prevarenej vody

 esenciálny olej ( citrus, eukalyptus a pár kvapiek tea tree)

Pridajte esenciálny olej do vody (3-4 kvapky na cca 1/2 šálky vody). Túto zmes pridajte do jedlej sódy a dobre premiešajte. Pokračujte pridávaním vody, kým nebudete mať hustú pastu. Rozdeľte ju do silikónovej formy alebo muffinovej formy. Nechajte odležať, kým to nebude suché. Trvá to cca 24 až 48 hodín v závislosti od prostredia. Uložte si osviežovače na vhodné miesto a užívajte si krásnu vôňu, z ktorej vás hlava určite nerozbolí.

Bónus: Domáce dezinfekčné utierky na rôzne povrchy

 

Voda + ocot + čajovníkový olej + eukalyptový éterický olej + citrónová silica + prázdny obal od vlhčených utierok + papierové vreckovky alebo štvorce z netkanej textílie či bavlny

Do prázdnej nádoby od vlhčených utierok poukladajte tkaninu. V miske zmiešajte šálku vody, štvrť šálky octu a po osem kvapiek z čajovníkového oleja, eukalyptového oleja a citrónovej silice. Dobre pomiešajte a nalejte na tkaninu v nádobe.

Foto: youtube
Foto: pixabay