Táto domáca zmes je účinnejšia, ako nosové spreje z lekárne: Perfektná vec pri nádche a upchatom nose!

Upchatý nos, plné dutiny, tlak na prednú časť tváre a bolesti, ktoré sa môžu často zamieňať s bolesťou hlavy. Pravdepodobne však trpíte nádchou alebo zápalom prínosových dutín. Nie je hneď potrebné utekať do lekárne a namiesto toho radšej vyskúšajte tento domáci liečivý roztok podľa postupu na stránke curapelanatureza. 

Nádcha

Je to zápal, ktorý má vplyv na nosovú sliznicu a jej následkom je kýchanie, svrbenie, výtok z nosa a častokrát aj obmedzený čuch. Tieto príznaky sa zvyčajne objavujú dva alebo viac po sebe nasledujúcich dní a pridružuje sa k nim obyčajne aj bolesť hlavy, opuchnuté viečka a únava.

Zápal prínosových dutín

Vyznačuje sa zápalom sliznice dutín, ktoré sa upchávajú, čo zhoršuje normálny tok hlienu. Po nahromadení tento hlien podporuje množenie baktérií a tie následne spôsobujú zápal prínosových dutín. Väčšinou je toto ochorenie sprevádzané kašľom, výtokom z nosa do hrdla, bolesťami hlavy najmä na čele a medzi očami pri koreni nosa.

Zápal vedľajších nosových dutín môžeme rozdeliť do štyroch typov:

Akútny – nastáva, keď sa príznaky objavujú po dobu kratšiu ako 4 týždne

Subakútny – trvá 4 až 12 týždňov

Chronický – nastáva vtedy, keď opuch a zápal pretrvávajú dlhšie ako 12 týždňov

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Opakujúci sa – ak sa tento stav opakuje počas roka 4-krát a viac

Tento zdravotný problém môže vyriešiť vyčistenie dutín a odstránenie nadmerného množstva hlienu.

Domáci liek na nádchu a zápaly prínosových dutín

Tento postup je veľmi účinný a na rozdiel od niektorých nosových sprejov nespôsobuje závislosť a vysušovanie sliznice.

Potrebujeme:

šupky zo 4 citrónov

1 PL klinčekov

350 ml alkoholu – ja som použila Alpu

0,5 l prázdnu PET fľašu

Postup:

Do prázdnej fľaše nasypte klinčeky, pridajte citrónovú kôru pokrájanú na malé kúsky a pretrepte. Potom nalejte alkohol, kým nezakryje šupy a klinčeky (fľašu nie je potrebné plniť až povrch). Zatvorte vrchnákom a odložte na tmavé miesto najmenej na 10 dní, aby alkohol mohol vyťažiť všetky liečivé vlastnosti z klinčekov a citróna.

Po 10 dňoch by ste mali tento roztok použiť nasledovne:

Jednu nosnú dierku si zapchajte prstom a druhou nosnou dierkou (rovnako ako na obrázku vyššie) vdýchnite (potiahnite) obsah fľaše.

Tento proces môžete opakovať 3-krát denne.

Upozornenie: Nevhodné pre tehotné a dojčiace ženy!

Výhody citróna

Citrón je vynikajúcim zdrojom vitamínu C, vitamínov A, B1, B2, B3 a minerálnych látok železa, fosforu, horčíka a draslíka. Pomáha pri liečbe dýchacích ťažkostí, pri chrípke, nachladnutí, astme, bronchitíde, zápale prínosových dutín a bolesti hrdla. Vitamín C prítomný v ovocí prirodzene bojuje proti vírusom a baktériám, ktoré spôsobujú choroby dýchacích ciest.

Posilňuje imunitný systém a prispieva k zvýšeniu obranyschopnosti proti vírusom, plesniam, baktériám a parazitom. Pomáha tiež neutralizovať voľné radikály, ktoré sa môžu nahromadiť a spôsobovať škodlivý oxidačný stres.

Výhody klinčeka

Indické klinčeky majú antimikrobiálne a antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomôžu zastaviť rast choroboplodných mikroorganizmov. Korenie navyše obsahuje zlúčeninu zvanú eugenol, ktorá zastavuje aj oxidačné poškodenie spôsobené voľnými radikálmi.

Dôležité

 

Táto liečba je iba preventívna a slúži na zmiernenie príznakov. Tento postup je možné vykonávať súvisle maximálne po dobu 2 týždňov! Ak sa príznaky nezlepšia, navštívte svojho lekára, aby vyhodnotil problém a nasadil vhodnú liečbu.

Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: pixabay