Domáci kameňožrút do práčky za pár centov – dať do bubna a na vodný kameň, špinu a zápach môžete zabudnúť!

Rady, ako zlikvidovať vodný kameň, špinu a aj zápach v práčke. Toto ste poradili priamo vy a funguje to výborne!

Domáci Calgonit (kameňožrút)

Tento prášok vyrábam a používam už 10 rokov, práčka šľape ako hodinky a poradila som ho aj známym, ktorí mali problém s vodným kameňom, alebo zápachom a pomohlo to.

Potrebujeme:

Na domáci kameňožrút potrebujeme:

  • 2 diely sódy na pranie. Sóda na pranie je základ. Ten zabezpečí kvalitnú vodu na vyčistenie vnútra práčky.
  • 2 diely sódy bikarbóny. Sóda bikarbóna rozpúšťa tuky.
  • 2 diely kyseliny citrónovej (v pôvodnom recepte je len 1 diel kyseliny citrónovej, ja dávam 2). Kyselina zvýši čistiace účinky, naviac pôsobí antibakteriálne, rozpúšťa vodný kameň a dodá sviežu vôňu.
  • 1 diel nejodidovanej soli. Soľ zmäkčuje vodu.

Postup:

Ingrediencie poriadne premiešajte a presypte do uzatvárateľnej nádoby. Na čistenie používam pár lyžíc (asi 4-5), dám do prázdnej práčky a nastavím cyklus na 90 stupňov.  Zvyknem pridávať aj 1 lyžicu do bubna pri praní, zmäkčuje to vodu a čistí práčku pri každom praní. Tento prostriedok používam aj do umývačky.

Katka Š.

Ďalšie rady od vás

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Kyselinu citrónovú 3 sáčky nasypať tam, kam sa dáva prášok a nechať prázdnu práčku prebehnúť na 90 stupňoch, to vyplaví a rozpustí všetok vodný kameň.

Tamara D.

Jednou z možností je jedenkrát za mesiac naliať do bubna práčky 0,5 litra octu a zapnúť program s teplotou 90 stupňov. Ďalším spôsobom je pridávať ku každému praniu do priehradky na aviváž 2 lyžice octu. Bielizeň po octe cítiť nebude, ocot bude pôsobiť proti usadzovaniu kameňa preventívne a navyše má dezinfekčné vlastnosti. Keď sme dlhšie takto práčku nečistili, musela som naraz naliať do práčky 3 litre octu a nechať na 90 stupňov naprázdno prať. Ale výsledok bol skvelý a to sme chceli volať opravára kvôli zápachu a práčka aj zle žmýkala.

Petra

Svokra mi povedala, že na odstránenie zápachu len ocot nestačí a skutočne je to pravda. Vyskúšajte a budete sa diviť, čo táto kombinácia dokáže!

Potrebujeme:

1 liter octu

1 kg obyčajnej soli (ja som ju doma nemala a preto som dala ¾

Postup:

Do prázdnej práčky nasypeme soľ a nalejeme ocot. Nastavíme na teplotu 90 stupňov a zapneme cyklus. Keď sa voda na túto teplotu ohreje, vypneme ju a necháme stáť 3-4 hodiny. Potom stačí už len zapnúť plákanie bez žmýkania. Mne tento postup zachránil práčku, opäť bielizeň krásne vonia a nepotrebujem ani aviváž. Do práčky pridávam len prach na pranie a sem-tam ocot.

Jarka Skyčáková

Dobrý deň, chcem sa podeliť o nápad, s ktorým prišla moja dcéra a ktorý si ja osobne neviem vynachváliť. Problémom u mňa bolo hlavne pranie športového oblečenia, pretože som mala pocit, že nie je dobre vypraté a to som používala všetky možné odporúčané pracie prostriedky, navyše práčka začala zapáchať. Prala som normálne pri odporúčanej teplote 30 stupňov, ale  prádlo sa vôbec nevypralo dobre. Viete, čo mi pomohlo? Obyčajné tablety na čistenie protézy. 2-3 dám do bubna vždy, keď periem pri nižšej teplote (ale občas ich fuknem aj pri vyššej teplote). Prádlo je čisté a voňavé, navyše, tablety rozpúšťajú vodný kameň a usadeniny, takže sa vám poďakuje aj práčka. Na záver chcem povedať, že používam tie úplne najlacnejšie tablety, aké na trhu sú.

Milka K.

Práčku dokonale vyčistíte a zbavíte zápachu a baktérii, ak do priehradky na čistiaci prostriedok nalejete odmerku bielidla a spustíte naprázdno na studený cyklus. Horúca voda by zničila dezinfekčný účinok bielidla.

Lula