Najlepšia rada ako si poradiť s vlhnúcimi stenami a plesňou: S týmito pomocníkmi porazíte pleseň raz dva!

Vlhkosť a plesne na stenách domu, či bytu, dokážu jeho obyvateľov poriadne potrápiť.

Vlhkosť a plesne na stenách domu, či bytu, dokážu jeho obyvateľov poriadne potrápiť. Je ťažké tento problém úplne odstrániť a plesne negatívne ovplyvňujú zdravie dýchacích ciest.

V dnešnom článku vám vďaka portálu napadovy.blog poradíme, ako sa zbaviť vlhkých stien a plesne raz a navždy! 

Väčšina domov je postavená so základovou konštrukciou, ktorá je v priamom kontakte so zemou, takže vlhkosť je vždy prítomná.

Stáva sa, že s odstupom času murované steny pohlcujú vlhkosť, ktorá cez steny stúpa a vytvára pleseň.

Väčšina ľudí sa snaží pleseň odstrániť čistením a premaľovaním postihnutých miest, avšak realita je taká, že v priebehu mesiacov a rokov sa vlhkosť vracia a ničí prostredie domu.

...

Ponúkame vám preto sériu praktických riešení, ktoré vás definitívne zbavia týchto starostí. 

Bielidlo na pleseň

Pri použití bielidla síce neodstránite vlhkosť stien, zabránite však ďalšiemu šíreniu plesní.

1. Zmiešajte jeden diel bielidla s jedným dielikom vody, potom ho prelejte do fľaše s rozprašovačom a pri použití si nasaďte gumené rukavice, aj okuliare, či masku. Striekajte roztok na postihnuté miesta a energicky vtierajte štetcom. 

2. Buďte trpezliví, pretože to chvíľu bude trvať a postup by ste mali viackrát zopakovať. Pracujte v dobre vetranej miestnosti a zabráňte tomu, aby v nej s vami boli ďalšie osoby.

Dôležité upozornenie: Ak použijete chlórové bielidlo na farebné steny, farba vybledne. Preto používajte bielidlo len na biele steny!

Peroxid vodíka

Ďalšou alternatívou bielidla, ktorá pomáha eliminovať pleseň, je peroxid vodíka. Ten je však vhodný skôr na menšie škvrny.

1. Jednoducho namočte handričku do peroxidu, naneste a nechajte 15 minút pôsobiť. Potom dobre šúchajte, kým pleseň nezlezie.

2. Použite ochranné rukavice a okuliare, takisto aj ochrannú masku a zabezpečte dostatočné vetranie priestoru.

3. Počas čistenia nedovoľte deťom vstup do miestnosti!

Roztok vody, octu a alkoholu

Tento domáci roztok na pleseň je takisto veľmi účinný. Stačí len zmiešať teplú vodu s 1 pohárom octu a 1 pohárom alkoholu, dobre premiešať a naliať do fľaše s rozprašovačom. Výdatne postriekajte postihnuté miesta, nechajte pôsobiť a otrite.

Eliminujte vlhkosť

Ak sa chcete natrvalo zbaviť vlhkosti a plesní v dome, bude potrebné hľadať iné riešenia.

K tomu je nevyhnutné požiadať o radu profesionála, ktorý vyhodnotí štruktúru domu a pomôže nájsť čo najúčinnejšie riešenie.

1. Len čo sa určí príčina, nájde sa aj riešenie. Spravidla je potrebné odstrániť pôvodnú omietku a spraviť novú. Do omietkovej zmesi sa potom použije hydroizolačná kvapalina. 

2. V niektorých prípadoch, ak k problému dochádza zdola, bude možno potrebné rozbiť prvý meter steny a prerobiť túto časť pridaním hydroizolačnej zložky. Nie je dôvod rozbíjať celú stenu, pretože ak je táto časť chránená, horná časť už nebude absorbovať vlhkosť, ktorá vychádza zo zeme.

Domáci lapač vlhkosti!

V tomto článku zdieľame spôsob, ako zabrániť hromadeniu vlhkosti v byte. S ľahkým receptom domáceho odvlhčovača z youtube môžete mať v niekoľkých jednoduchých krokoch ideálneho spojenca do vašej domácnosti  vďaka ktorému zabudnete na tieto nepríjemné vlhké miesta.

Domáce odvlhčovače vzduchu

Čo potrebujeme?

  • 1 šálka bielej ryže
  • 1 šálka soli
  • Spájkovačka alebo šroubovák či dlátko
  • 1 nádoba s vekom
  • lyžica

Krok za krokom:

Ak chcete začať, budete musieť zapojiť a zohriať spájkovačku (ak ju nemáte, môžete použiť aj iný nástroj, s ktorým urobíte otvory v nádobe).

Po zahriatí urobíme pomocou spájkovačky do veka otvory.

Je vhodné to robiť na rovnom a bezpečnom povrchu.

Vo veku je potrebné urobiť veľa otvorov a potom môžete odpojiť spájkovačku

Keď už máte veko takto upravené, musíte ho odkryť a vložiť do nádoby zmes soli a ryže.

Soľ a ryžu je potrebné dostatočne premiešať.

Keď sú obidve zmesi dobre premiešané, mali by ste veko opäť zavrieť a domáci „lapač vlhkosti“ umiestniť na strategické miesta vo vašom dome.

Foto: pixabay
Foto: tjn