Domáce likvidátor vošiek, ktorý skutočne funguje: Vykašlite sa na chémiu, ktorá škodí aj vám – toto máte úplne zdarma!

Vošky sú síce nenápadné a drobné, o to väčšie škody však vedia napáchať v záhrade. Patria k najrozšírenejším záhradným škodcom. Napádajú nielen úžitkové, ale aj okrasné rastliny. Ako škodia? Nielen priamo – cicaním, ale i nepriamo – prenášajú vírusové choroby, ako je šarka sliviek, marhúľ a broskýň. Cicajú šťavy z najmladších častí rastlín – z púčikov alebo mladých listov. Tieto rastlinné šťavy ani nestačia stráviť a zvyšky vylúčujú v podobe lepkavej šťavy – medovice. Na týchto kvapkách sa potom prichytávajú výtrusy húb – najčastejšie čerňoviek, ktoré tvoria najmä na listoch čierne bodky alebo škvrny.

Opýtali sme vás, ktorý prostriedok proti voškám vám skutočne zaberá. Najčastejšie nám prišli tieto 3 tipy postrekov, na ktorých účinky nedáte dopustiť.

Sprej z rajčiakových listov

Tento sprej sa nám na vošky osvedčil najviac a to najmä preto, že neškodí iným živočíchom, len voškám. Už po prvej aplikácií bolo vošiek oveľa menej, alebo niekoľkých opakovaniach sa úplne stratili. Ako to funguje? Rajčiak obsahuje v listoch toxické zlúčeniny – alkaloidy. Uvoľňujú sa, keď listy nasekáme. Koncentrované a zriedené s vodou vytvoria účinný prípravok proti voškám. Takýto sprej je toxický pre vošky, ale bezpečný pre okolité rastliny a ľudí. Pozor, niektorí ľudia môžu byť na rajčiaky alergickí. Ak o takejto alergii vo vašej rodiny viete, sprej nepoužívajte.

Výroba

Stačí nasekať jednu-dve šálky listov z rajčiaka a namočiť ich do dvoch šálok vody. Nechajte odstáť celú noc. Ráno sitom oddeľte listy a pridajte šálku vody. Zmes prelejte do postrekovača. Pri nanášaní venujte pozornosť najviac zamoreným častiam rastlín – sprej striekajte na stonky a spodné strany listov.

Cesnakový olejový sprej

Cesnakový sprej používali v záhrade už naši pradedovia. Obsahuje síru, ktorá je pre vošky jedovatá a tiež antibakteriálnu a antifungálnu látku. Extrakt z cesnaku sa dá použiť tam, kde nám nebude vadiť, že sa cesnaková vôňa udrží na rastlinách dlhšiu dobu. Je veľmi účinný proti strapkám, roztočcom, voškám a moliciam. Proti húseniciam účinkuje, ak sú na nižšom vývojovom stupni.

Okrem insekticídnych účinkov má cesnak aj antibakteriálne a fungicídne účinky. Pôsobí napríklad proti listovým škvrnitostiam a plesniam.

Výroba

Nastrúhajte alebo najemno nakrájajte tri-štyri strúčiky cesnaku a pridajte dve lyžičky minerálneho oleja. Zmes nechajte 24 hodín odstáť, preceďte, aby v tekutine nezostal cesnak, pridajte lyžičku tekutého mydla alebo prípravku na umývanie riadu. Túto zmes môžete skladovať a podľa potreby riediť vodou. Najskôr sprej vyskúšajte na malej časti rastliny, ak po dvoch dňoch nedôjde k poškodeniu listov, môžete ho bezpečne používať, inak je potrebné ešte intenzívnejšie riedenie. Keď sprej rastline neškodí, celú ju postriekajte, pričom venujte špeciálnu pozornosť spodnej strane listov.

Cesnakový olej nie je selektívny insekticíd. Znamená to, že neničí len škodcov, ale ničiť môže aj užitočný hmyz, ktorý vošky požiera. Ak máte na porastoch vošky, radšej použite sprej z rajčiakových listov, ktorý im neškodí.

Tabak

Extrakt z tabaku si doma môžeme pripraviť zo sušených podrvených listov, ktoré zmiešame s teplou vodou v pomere 1 : 30(napríklad 1 hrnček tabaku a 30 hrnčekov vody). Necháme macerovať za občasného premiešania minimálne 24 hodín. Zmes potom precedíme cez plátno alebo filtračný papier a zriedime v pomere 1 : 10. Na škodcov aplikujeme bežným postrekom.

Keďže tento extrakt je jedovatý, používajme pri jeho príprave a pri aplikácii ochranné pomôcky a umiestnime ho mimo dosah detí a domácich zvierat. Jeho použitie je všestranné, avšak účinnosť závisí od kvality použitého tabaku.

Používa sa proti voškám, moliciam, roztočcom a strapkám. Proti húseniciam funguje, ak sú na nižšom vývojovom stupni. Keď sú už veľké, je potrebné použiť koncentrovanejšíroztok. Taktiež pôsobí aj na larvy pásavky zemiakovej.

Pomocnice lienky

Vedeli ste, že kde sa vyskytujú lienky, nenájdete žiadnevošky? Áno, lienky sú nesmierne užitočný hmyz. Svoje vajíčka kladú vedľa vošiek. Dokonca aj larvy, ktoré sa z nich vyliahnu, si na voškách pochutia. Okolo 50 vošiek vie dospelá lienka denne skonzumovať. Každý záhradkár by mal vedieť, že lienkam by nemal nijako komplikovať život, pretože práve tie patria medzi najúčinnejších ochrancov rastlín a v záhradách sú vítanými hosťami.

Dnes najobľúbenejšie