Dobrá rada stojí groš: Toto robím pri sadení rajčín už roky a plody sú sladučké, zdravé a nemusím riešiť pleseň ani choroby!

V časopise Záhradkár som pred asi piatimi rokmi čítal super článok o tom, ako predchádzať napadnutiu paradajok plesňou a ako získať veľké, sladké a hlavne zdravé plody aj bez chémie. Všetko sa točí okolo koreňov, ak sú zdravé a silné, rastlinka sa dokáže ubrániť chorobám, rastie rýchlejšie a plody sú silnejšie. Vyskúšajte to, keď budete dávať do zeme priesady a uvidíte sami. Mne sa to osvedčilo a verím, že to pomôže aj vám.

Toto dajte do jamky, pri sadení priesad!

Všetko, čo robím je to, že pred sadením priesad jednoducho popučím vaječné škrupinky s 3-4 tabletami aspirínu. Túto jemnú zmes nasypeme do každej jamky, do ktorej vložíme rastlinku. Dávam od oka – asi pol hrsti prášku do každej jamky. Tento prášok stimuluje rýchle zakorenenie, posilňuje odolnosť rastlín, chráni pred choroba, plesňou a dodáva rajčinám kalcium, ktoré potrebujú a v pôde ho nemusí byť dostatok. Všetky tieto živiny majú vplyv aj na výslednú chuť plodov, budú omnoho sladšie, ako ktorým som takúto výživu nedal. Mám skúsenosť, že takto môžem sadiť rajčiny na to isté miesto, ako minulý rok, boli krásne a úrody bolo neúrekom.

Postrek proti chorobám

Ak ste už posadili a chcete rajčiny aj tak ochrániť pre plesňou a chorobami, môžete si vyrobiť ochranný postrek. pridať 250 až 500 miligramov aspirínu do 4,5 litrov vody. Rajčiaky treba striekať 2 – 3 razy za mesiac.

Roman V.

Dnes najobľúbenejšie