Dobrá rada záhradkára, ako prebudiť orchideu: Nedávajte jej ľad, tento jednouchý trik ju preberie k životu!

Orchidea je krásna, ale pomerne citlivá rastlina, preto by sme mali starostlivosti o ňu venovať najmä v lete väčšiu pozornosť. 

Orchidea je krásna, ale pomerne citlivá rastlina, preto by sme mali starostlivosti o ňu venovať najmä v lete väčšiu pozornosť.  Jedným z najdôležitejších faktorov je správne zavlažovanie orchidey, čo výrazne ovplyvňuje vývoj tejto rastliny a s tým súvisiaci proces kvitnutia. Orchidea je teplomilná rastlina a preto neodporúčam experimenty s ľadom. Hoci ľadový šok môže jednorázovo fungovať riskujete, že potom vám rastlinka už nezakvitne. 

Správne zavlažovanie s tropickým zlepšovákom

Všetky druhy orchideí majú svoj čas zavlažovania. Zvyčajne platí, že rastlinky znesú skôr sucho, ako nadmerné zavlažovanie. Signálom, že orchidea má málo vody sú listy, ktoré strácajú farbu a zvráskavejú. Naopak prebytok vody spoznáte žltnutím listov a hnilobou.

Orchidea potrebuje pravidelné zavlažovanie hlavne v období  aktívneho rastu a kvitnutia po odkvitnutí je naopak nutné zálievku znížiť.

Leto a zima

Počas leta sa orchidea zalieva každé 2-3 dni a v zime raz týždenne, ale vždy s vlažnou a odstátou vodou. Najideálnejšia je dažďová voda.

V zime, orchidea žije len s minimom slnečných lúčov a preto je potrebné, aby si na jar zvykla na ostré slnko. Odporúča sa preto zabezpečiť rastlinke tienenie, hlavne začiatkom jari. Ostré lúče môžu rastlinku vyčerpať a paradoxne oddialia čas kvitnutia.

Keď nechce kvitnúť dajte jej tropický dážď

Keď orchidea nechce dlhšie kvitnúť , môžete vyskúšať tento tip. Z času na čas dajte orchideu pod vlažnú až teplú sprchu – ide o  akúsi imitáciu tropického dažďa, ktorý povzbudí orchideu k rastu, jemné kvapky nechajte husto dopadať hlavne na korene rastlinky. rastlinke prospieva aj teplý a vlhký vzduch, ktorý teplá sprcha spôsobí v kúpeľni. Ak ju chcete prinútiť rozkvitnúť, tiež platí, že keď vyženie novú stonku, vkladajte ju do vodného kúpeľa (s vlažnou až mierne teplou vodou) a s 1 lyžičkou cukru. Nechajte orchideu máčať 25 – 30 minút, následne nechajte dobre odkvapkať a uložte späť do obalu. Odporúča sa kúpeľ 2x do týždňa, pričom cukor stačí použiť len 1x za mesiac, tesne pred kvitnutím 2x za mesiac. Kúpeľ je najlepší v aktívnej fáze rastu, vo fáze odpočinku môžeme zalievať aj do črepníka. Vody však treba naozaj oveľa menej.

Juraj Petrušek

Pár rád od vás

Najväčšie tajomstvo  je u mňa v zalievaní – žiadnu vodu nedržím v blízkosti rastliniek, už vôbec nie v podmiske a tiež nerosím. Všetko, čo robím, je že 1-2krát do týždňa (v lete 2xdo týždňa v zime 1x do týždňa) orchideu aj s črepníkom ponorím do odstátej vody. Nechám 20-30 minút, nechám odkvapkať, odstránim vodu z listového srdiečka. A dám späť na stanovisko. Keď sa objavia puky a vidím, že bude kvitnúť, dám do vody v ktorej namáčam aj trošku kr. cukru. Potom sa ani nenazdám a orchidea prenádherne zakvitne.

Prihnojujem raz za 2 mesiace a to z honojívom ktoré si robím zo škrupín z vajíčka a prilievam do vody, do ktorej namáčam orchidei. Škrupinky dávam do zaváraninového pohára a nechávam lúhovať. Potom tento výluh prilievam do odstátej vody, v ktorej orchidei namáčam.

Komu dlhodobo nekvitnú – nech skúsi toto mám overené, funguje to na 90% aj u starších rastliniek. Stačí preložiť do izby s nižšou teplotou stačí o 2-3 stupne na niekoľko týždňov, obvykle o 3-4 týždne už tlačí stonku, treba ale mierne znížiť zálievku a súčasne jej ponechať dostatok svetla – nikdy však neklesnúť neklesnúť pod 16-17 st.

Ľubka

Tajomstvo je v špeciálnom dressingu

Ak chcete kvitla bohatšie a kvety boli väčšie, krajšie a boli ešte sýtejšie, potrebujete pre ňu namiešať životobudič z ricínového oleja. Na jeho prípravu vezmeme 1,5 l plastovú fľašu naplnenú prevarenou vodou izbovej teploty a pridáme 1 lyžičku tohto oleja. Potom zatvoríme a starostlivo pretrepeme, olej by sa mal rozpadnúť na menšie čiastočky a čo najviac premiešať s vodou. Vody musí byť minimálne 1,5 litra – nie menej. Orchideu sledujeme a dáme jej túto zmes namiesto klasickej zálievky vtedy, keď vyženie púčiky. Ricínový olej som predtým používala proti vypadávaniu vlasov a skutočne mi pomohol. A rovnako ako na vlasy – sú silnejšie, krajšie a nevypadávajú, funguje tento olej aj na kvety. Okrem orchidei môžete používať aj na iné kvitnúce rastliny. Ak kvitnú raz za rok, použijeme toto hnojivo len raz – pred kvitnutím, ak celý rok, používame raz za mesiac, alebo pred obdobím kvitnutia. Mne to pomohlo ku krásnym orchideám, odporúčam.

Dnes najobľúbenejšie