Do otvorenej škatule s mliekom nasypala soľ. Ide o skvelý tip, ktorý sa bude hodiť aj vám!

Bez soli sa v kuchyni jednoducho nezaobídeme. Nakoniec, aj kráľ zo známej rozprávky Soľ nad zlato sa na vlastnej koži presvedčil, že absencia tejto suroviny je doslova neprekonateľným problémom pre celé kráľovstvo.

Soľ však nie len obyčajným dochucovadlom, po ktorom denno denne siahame. Biele kryštáliky majú totiž omnoho väčší potenciál, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Prečítajte si, s čím všetkým vám v domácnosti pomôže obyčajná soľ!

Oživí prútený nábytok

Prútená sedačka, posteľ či kreslá sú bezpochyby krásnymi a štýlovými doplnkami do každého bytu. Hoci sa stále tešia pomerne veľkej obľube, rokmi zvykne prútený nábytok zažltnúť, čím stráca pôvodný šmrnc a eleganciu. S týmto problémom však ľahko pomôže soľ. Pripravte si silný soľný roztok, ktorý štetcom nanesiete na zažltnuté časti nábytku. Potom nechajte nábytok jednoducho vyschnúť na slnku a bude opäť žiariť ako nový!

Superrýchlo vyčistí pripálenú žehličku

Fotopostup: Ako vyčistiť pripálenú žehličku za 1 minútu?

Aj vám sa z času na čas pri žehlení stane menšia „pripálená“ nehoda? Aj s týmto problémom vám pomôže soľ. Stačí, ak žehličku nastavíte na najvyššiu teplotu a na hárok voskového papiera nasypete dostatočné množstvo soli. Stačí niekoľko pohybov a povrch žehličky je opäť ako nový. Detailný postup nájdete TU.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Zatočí s burinou

Zdá sa vám, že burina, ktorá sa rozrastá na vašom dvore, v trhlinách na chodníku či medzi špárami terasy je takmer neporaziteľná? Mýlite sa. Stačí na ňu totiž trocha obyčajnej soli. Otravnú burinu zalejte soľným roztokom pripraveným z 1 šálky soli a 2 šálok vriacej vody. Po burine neostane ani stopy.

Lepšia ako čistiace prostriedky

To platí predovšetkým v prípade čistenia sporáku a rúry. Tento trik používali už naše staré mamy a dokonale funguje aj dnes. Znečistený povrch sporáka posypte soľou skôr, ako stihne zaschnúť.  Nečistoty potom stačí jednoducho zotrieť hubkou. V prípade čistenia rúry posypte problematické miesta soľou a rúru zahrejte tak, aby soľ zhnedla. Nečistoty sa premenia na pastu, ktorú jednoducho zotriete hubkou.

Odstráni zápach z topánok

Soľ sa používa ako prísada do antiperspirantov a osviežovačov, ktoré bežne kupujeme v obchodoch. Jej „antizápachový“ účinok však môžete vyskúšať aj u vás doma – konkrétne na topánkach. Nepríjemný zápach obuvi spôsobujú baktérie, ktoré sa v topánkach každodenným používaním hromadia. Soľ s nimi hravo zatočí. Stačí, ak ju jednoducho nasypete  do topánok a nechať pôsobiť cez noc. Ráno jednoducho soľ vyklepete a topánky si môžete pokojne obuť.

Už žiadna námraza na oknách

Pomaly sa blíži zima a je preto dobré vedieť, ako nám soľ dokáže pomôcť v mrazivom počasí. Všetci vieme, že soľ rozpúšťa ľad a sneh. Ľahko vám tak pomôže bojovať aj proti námraze na oknách. Stačí, ak okná zvonku pretriete hubkou, ktorú ste predtým namočili v slanej vode. Rovnako vám soľ pomôže aj v aute. Nasypte ju do ponožky a pred príchodom mrazivej noci ňou dôkladne pretrite okná na aute. Ráno si môžete pospať o pár minút dlhšie, pretože starosti so zoškrabávaním ľadu môžete pokojne vypustiť.

Vyčistí šálky aj vázy

Znečistené dno vázy alebo kruhy usadenín od kávy na vašej obľúbenej porcelánovej súprave. S oboma nepríjemnosťami vám pomôže pasta pripravená zo soli a niekoľkých kvapiek vody. Pastu naneste na usadené časti. Nechajte chvíľu pôsobiť, vyčistite hubkou a vypláchnite vodou. Vázy aj šálky budú opäť ako nové!

Odstráni škvrny z kobercov

Škvrny od vína alebo čierneho čaju ľahko odstránite pomocou soli. Pri škvrne od červeného vína najskôr nalejte na škvrnu biele víno pre zdriedenie farby a potom vyčistite miesto hubkou a studenou vodou. Nakoniec posypte škvrnu soľou a počkajte 10 minút. Potom jednoducho vysajte a škvrna je preč. Pri škvrne od čierneho čaju môžete krok s bielym vínom vynechať.

Vyčistí odtok a skoncuje so zápachom

Vychádza z odtoku nepríjemný zápach? Pomôže soľ. Nasypte do odtoku ½ šálky soli a pusťte studenú vodu. Soľ uvoľní odtok a odstráni nepríjemný zápach spôsobeným zvyškami jedla a rozkladajúcim sa tukom.

V káve cennejšia ako zlato

a_small_cup_of_coffee

Štipka soli, ktorú pridáte do kávy dokáže skutočné zázraky. V káve spôsobí, že sa rozvinie jej plná chuť a vôňa, spolu s delikátnymi podtónmi, ktoré by inak ostali skryté. Soľ tiež znižuje horkosť kávy a zmäkčuje vodu, vďaka čomu je výsledná chuť výraznejšia.

Po pridaní malého množstva soli sa nemusíte obávať slanej chuti – toto množstvo neovplyvní chuťové receptory na slanú chuť, ale ovplyvní všetky ostatné receptory, ktoré dokážu lepšie vychutnať plnú chuť a arómu kávy. Dokonca, ak sa obávate, že ste kávu pripravili zle a hostia nebudú s výsledkom spokojní, malé množstvo soli môže všetko zachrániť.

Dokonale olúpané vajcia

Ako olúpať natvrdo uvarené vajcia rýchlo a bez porušenia bielku? Je to jednoduchšie, ako si myslíte. Pridajte do vody, v ktorej budete vajcia variť 1 lyžičku soli. Škrupinka sa po uvarení nebude rozpadať na malé kúsky a šúpanie vajec bude omnoho jednoduchšie.

Perfekntá šľahačka aj sneh

Pri šľahaní šľahačky alebo bielkov pridajte vždy štipku soli. Šľahačka ale aj sneh z bielkov budú pevnejšie a chutnejšie.

Udrží mlieko dlhšie čerstvé

6331771638_4bf2593829_b

Ak otvoríte krabicu mlieka a vložíte ju späť do chladničky, nezabudnite pridať aj štipku soli. Mlieko ostane čerstvé omnoho dlhšie. Rovnako to patrí aj v prípade smotany. Ak máte doma tvrdý syr a chcete predĺžiť jeho čerstvosť a najmä zabrániť vzniku plesne, zabaľte ho do obrúsku namočeného v slanej vode. V chladničke vydrží omnoho dlhšie v perfektnom stave.

Pomôže odstrániť lupiny

Obyčajná kuchynská soľ vám pomôže aj v boji proti lupinám. Na suchú pokožku hlavy si nasypte trochu soli, krátko pomasírujte a potom umyte ako zvyčajne šampónom.

zdroj: blesk