Dizajnový aj praktický prvok v domácnosti: Ako využiť OSB dosky?

OSB dosky majú v domácnostiach široké využitie. Považujú sa hlavne za praktický prvok. Slúžia na zateplenie, výrobu nábytku alebo podláh. Na druhej strane, ich štýlový a nadčasový dizajn z nich robí aj skvelý dekoračný prvok do domácnosti. Ako ich správne využiť a kde všade sa vám zídu?

OSB dosky a ich typy

Oriented Strand Board, skrátene OSB dosky, sa vyrábajú spravidla z borovicového dreva. To je charakteristické vlastnosťami ako pevnosť, nosnosť, ľahká manipulácia a príjemná cena. Technologický proces spracovania je jednoduchý. Dokonca, v porovnaní s výrobou iných produktov, napríklad preglejok, aj ekologickejší.

Keď budete OSB dosky kupovať, zistíte, že neexistuje len jeden druh. Nájdete ich vo viacerých prevedeniach. Zvyčajne sa delia na dve základné, a to dosky s kolmo zrezanou hranou a dosky s perom a drážkou.

Ďalej sa dosky delia ešte podľa toho, kde ich plánujete umiestniť:

  •     OSB 1 – vhodné do suchého prostredia v interiéri bez zaťaženia,
  •     OSB 2 – vhodné aj na zaťaženie, ale len do suchého prostredia,
  •     OSB 3 – nosná alternatíva vhodná aj do vlhkého prostredia,
  •     OSB 4 – vhodné do akéhokoľvek prostredia s možnosťou vyššieho zaťaženia.

Praktické aj dizajnové využitie

OSB dosky majú v domácnostiach široké využitie. Ich zaujímavý dizajn pritiahne pozornosť. Dá sa skombinovať s takmer každým materiálom, no najlepšie si rozumie s drevom. Kde všade ich zužitkujete?

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Štýlová podlaha

Podlaha z OSB dosiek nie je ničím novým. V minulosti bola pomerne rozšírená. Dnes je síce v úzadí, no to vám nebráni v tom, aby ste ju vyskúšali. Jej výhod je rovno niekoľko vrátane nízkej finančnej náročnosti a vysokej odolnosti. Aj po rokoch vám bude stále slúžiť.

Netreba zabúdať ani na ľahké položenie, ktoré urýchli proces zariaďovania domu či bytu, plus štýlový a nadčasový vzhľad. Ľahko k nemu zladíte drevené aj kovové dekorácie.

OSB dosky sa vyrábajú vo viacerých veľkostiach a tvaroch. Vedia sa tak prispôsobiť miestnosti, do ktorej ich plánujete umiestniť.

Zaujímavé steny

Vedeli ste, že OSB dosky je možné využiť aj na stenu? Okrem toho, že bielej holej stene dokážu pridať šmrnc, dokážete z nich urobiť aj úplne novú priečku. A to bez investovania stoviek až tisícok eur. OSB veľmi dobre predelia každú miestnosť, no pritom nezaberú príliš veľa miesta. Vhodné sú do väčších domov aj menších garsónok.

Ak by ste chceli skôr niečo farebné, aj to je možné – jednoducho ich prekryjete špeciálnymi farbami určenými práve na ne.

Ekologická dekorácia

OSB dosky majú množstvo benefitov a silných stránok. K tým hlavným sa radí aj to, že sú ekologické a bezpečné. Práve preto sú vhodné do každého domu a bytu. Dokonca aj tam, kde vyrastajú malé deti.

Výrobkov z OSB dosiek je veľa. Ak ste kreatívni a plní nápadov, sami si z nich dokážete niečo vytvoriť. Môže to byť polička, menšia skrinka alebo konferenčný stolík.

Výhodná tepelná izolácia

OSB dosky sú skvelým pomocníkom aj pri izolácii. Mnohokrát sa využívajú na zateplenie podkrovia, no nemusíte skončiť len pri ňom. Materiál je odolný a vydrží dlhú dobu. Ľahko sa montuje a nie je príliš drahý.

Tepelná izolácia sa postará hlavne o to, aby vám v zime neunikalo teplo. Pochvaľovať si ju však budete aj v lete, keď vám zaistí, že v interiéri nebudú príliš vysoké teploty.