Dizajnér ukázal pár geniálnych nápadov pre malé kuchyne: Toto posunie malý priestor na celkom nový level!

Malá kuchyňa môže byť veľmi útulná a má tiež svoje výhody: vždy máte všetko po ruke a pri upratovaní sa tiež toľko nenadriete. Takáto kuchyňa má iba jednu nevýhodu – je malá, čo znamená, že umiestnenie chladničky, sporáka, pracovnej dosky a skriniek tak, aby ste mali dostatok priestoru na varenie, môže byť problém. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré sa vám budú hodiť.

Využite parapetu

Získate tak nielen väčší pracovný priestor, ale zároveň ho môžete perfektne zakomponovať do celkového priestoru vašej kuchyne.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

 

Viac svetla

Osvetlenie je kľúčom k otvoreniu priestoru. Okno v kuchyni je vždy vítané, okrem toho sa odporúča osvetliť strop, vstavané žiarovky a závesné svietidlá (v množstve viac ako jednom). A bodové svetlá na skriniach a pod stropom – kuchyňu vizuálne rozšíria.

malý dizajn kuchyne

Koľajnice a police

Skrinky a komody sú príliš objemné pre interiér malej kuchyne . Takmer všetko, čo je v kuchyni potrebné, sa zmestí na police. Zaujímavým riešením sú strešné lišty , ktoré sú špeciálne lišty, na ktoré môžete zavesiť základné spotrebiče, pracovné nástroje, handry, dosky, nože a ďalšie.

nápad pre malú kuchyňu

Vstavané spotrebiče

Stačí umývačka riadu alebo chladnička. V skutočnosti to nezachráni miesto, ale vizuálne bude vyzerať kuchyňa jednotne a elegantne . Dokonca aj mikrovlnná rúra bude vyzerať harmonickejšie v špeciálnom výklenku, ako keď stojí na pracovnom povrchu, stolíku alebo na parapete.

pravidlá navrhovania kuchyne

Žiadne dvere

Dvere do kuchyne, ak sa otvoria dovnútra, zaberajú zbytočne priestor. Okrem toho vás žiadne zavreté dvere nezachránia pred zápachom, ktorý nie je absorbovaný digestorom: pečené kura bude v každom prípade voňať po celom byte (čo nemusí byť vždy nepríjemné :-)). Preto by ste nemali míňať peniaze na dvere: je lepšie zúžiť priechod a vytvoriť krásny oblúk .

malé kuchynské tipy

Jednotné tóny

Nejde ani tak o farbu, ale o monotónnosť . Vzory spríjemnia veľkú kuchyňu, ale vzorovaná kuchyňa malých rozmerov ju ešte zmenší. Svetlé farby sú skutočným priateľom v oblasti bývania, keď ho chcete vizuálne rozšíriť. Pokiaľ ide o dizajn malých miestností, dizajnéri odporúčajú dať prednosť minimalizmu.

ako zariadiť kuchyňu

Nástenné skrinky

Profesionáli a stúpenci Feng Shui neúnavne opakujú, že nástenné skrinky nie sú do priestoru vhodné, pretože pôsobia ťaživo (visia nad nami). Toto pravidlo však možno porušiť, pokiaľ ide o malú kuchyňu . Ak nie je miesto na umiestnenie skrinky, môžete ju zavesiť bez toho, aby to ovplyvnilo priestor na varenie.

skrinky pre malú kuchyňu

Maximálne využite spodné poličky

Správne rozložený priestor je kľúčom k praktickej a funkčnej kuchyni. Za jednými dvierkami sa môže ukrývať množstvo odkladacích možností.

nábytok pre malú kuchyňu

Dva horáky

Ako často varíte pomocou všetkých štyroch horákov ? Dokonca aj pre veľkú rodinu je to pomerne zriedkavé  a preto väčšina z nás bude vyhovovať sporák len dvoma horákmi. Ušetrí to nielen polovicu priestor, ale takéto riešenie je aj lacnejšie.

Akcenty a dekorácie

Aj keď nie je veľa priestoru na fantáziu, maličkosti robia skutočne veľa . Môže to byť lakonická váza, bridlicová tapeta (veľmi vhodná na uloženie receptov a vytvorenie nákupného zoznamu) alebo dokonca extravagantný riad, ktorý je nielen praktický, ale zároveň pôsobí ako dekorácia.

kuchynská výzdoba

Ideálnym riešením (najmä do kuchyne vo svetlo šedých odtieňoch) by bol parapet alebo polica plná byliniek. Možnosťou sú aj závesné kvetináče.

Rolety namiesto záclon

Známy fakt: záclony zaberajú veľa miesta, rýchlo sa zašpinia a nasiaknu zápachom. Rolety sú oveľa pohodlnejšie , najmä z hľadiska materiálu ale aj praktickej využiteľnosti.

rožky na oknách kuchyne