Tieto drobné kvietky poznáme už od detstva: Ak ich nájdete na záhrade, máte šťastie, je to hotový dar z nebies!

Pamätáte, keď sme si trhali lupienky týchto utešených modrých kvietkov a lepili ich na nechty, alebo pripravovali drobné kytice pre mamičky?

Pamätáte, keď sme si trhali lupienky týchto utešených modrých kvietkov a lepili ich na nechty, alebo pripravovali drobné kytice pre mamičky? Hoci sú tieto roky dávno preč, roztomilé modré fialky sa aj naďalej objavujú na našich lúkach a dokonca nám možno rastú aj na dvore a považujeme ich len za burinu. Nie je tomu však tak a prezradíme vám dôvody, prečo sa oplatí, aby ste si si ich išli nazbierať aj dnes!

Využívaná po tisíce rokov

Fialky boli známe už v dávnych časoch a využívané najmä pre svoje antiseptické, antimykotické a protizápalové vlastnosti. Pôvodní obyvatelia Ameriky ich dokonca využívali na liečbu závažných chorôb a chronických bolestí. Tieto nenápadné rastlinky stimulujú lymfatické žľazy, dokážu telo zbaviť toxínov, posilňujú imunitu, tíšia bolesť krku, zmierňujú bolesti hlavy (aj ťažké záchvaty migrén) a odvar z nich je výborný prírodný prostriedok na liečbu akné, kŕčových žíl, ekzémov a vredov. Veľmi prospešné sú aj na liečbu zápalov močových ciest – majú silný močopudný účinok. V medicíne je ospevovaná najmä pre svoje blahodárne účinky na ochranu ciev a na poškodené a opotrebované kĺby – dokážu výrazne spomaliť degeneratívne procesy. V estetickej medicíne sa využíva v drahých prípravkoch na regeneráciu pokožky a dokonca aj pri zmiernení prejavov rakoviny kože.

Divoké fialky sú bohaté na vitamíny – najmä A a obsahujú obrovskú zásobu vitamínu C – dokonca viac, ako špenát. Okrem toho fialky obsahujú saponíny, flavonoidy, rutín a množstvo ďalších cenných látok.

Ako ich používať?

Urobte si šalát

Kvietky sú jedlé. Majú príjemnú chuť a sú krásnou a chutnou ozdobou šalátov a dezertov.

Na pokožku

Na pleť sú tieto kvety hotovým zázrakom. Liečia ekzémy, suchú pleť a napomáhajú hojiť rany a zápaly. Z lístkov sa dá jednoducho – rozoučením v mažiari získať tekutina – fialkový olej. Ten používame na liečivé zábaly, alebo si pripravíme fialkové výluhy, či pridáme zopár hrstí čerstvých kvietkov priamo do kúpeľa. Pôsobia úžasne upokojujúco.

Na vnútorné využitie

Najjednoduchšou a najpríjemnejšou možnosťou, ako si užiť benefity divokej fialky je urobiť si z nej liečivý čaj. Môžete ho pripraviť z čerstvých aj sušených kvetov, stoniek alebo listov (prípadne mixu všetkých častí). Tekutina bude mať jemné fialové až purpurové odtiene a okrem toho aj skvele chutí. Necháme lúhovať 3-5 minút a vypijeme ako bežný čaj.

Urobte si fialkový sirup proti kašľu

Dnes najobľúbenejšie