zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Mnohí ju majú v trávniku a nepoznajú ten zázračný účinok: Ďatelinu by si mala nazbierať každá žena po 40-tke – takto lieči a je úplne zdarma!

Určite ju dobre poznáte aj vy, táto drobná kvetinka nás sprevádza pri takmer prechádzke v prírode. mali by ste však vedieť, že rozhodne nie je len na okrasu.

Určite ju dobre poznáte aj vy. Ďatelina lúčna je jedenou z tých rastliniek, na ktoré natrafíme pri každej prechádzke v prírode. Sú ňou doslova obsypané lúky a možno na ňu natrafíte aj na vašom trávniku. Ďatelina je nielen pekná na pohľad, ale aj nesmierne užitočná bylinka. Poznať by ju mali predovšetkým ženy, pomôcť však môže úplne každému!

Ďatelinu by mali poznať hlavne ženy:

Viete, že ďatelina lúčna je jeden z najbohatších prírodných zdrojov izoflavónov (vo vode rozpustné látky označované aj ako fytoestrogény), ktoré významne vplývajú na hormonálnu sústavu? Je tiež zdrojom mnohých ďalších cenných živín, minerálov ako vápnik, chróm, horčík, fosfor, draslík, a vitamínov, napríklad ako niacín (vitamín B3), tiamín (vitamín B1) ale aj vitamín C.

Na čo všetko je dobrá ďatelina?

  • Obsahuje látky známe ako izoflavóny, ktoré pôsobia ako hormón estrogén v tele. Používa sa na liečbu návalov horúčav a ďalších príznakov menopauzy.
  • Pôsobí blahodárne pri bolesti prsníkov spôsobnej hormonálnymi zmenami v období menopauzy.
  • Upravuje nepravidelnú menštruáciu.
  • Prevencia rakoviny prsníka.
  • Udržiava pleť pevnú, bez vrások, vyživenú a mladistvú.
  • Zvonku vyčistí rany a je vhodná aj na zmiernenie ekzémov, vyrážok a zápalov v ústnej dutine.
  • Pomáha pri zápale priedušiek, kašli a prechladnutí.
  • Poskytuje úľavu pri pri dne a reumatizme.
  • Má blahodárny vplyv na normálny stav kostí.
  • Výborná, ako detox – zbavuje telo toxínov.
  • Pomáha pri hnačke a tráviacich ťažkostiach.
  • Prispieva k udržaniu normálnej činnosti srdca, t.j. celého kardiovaskulárneho systému (čo zahŕňa samozrejme aj krvný tlak).

Ako ďatelinu využiť?

Čaj

Najjednoduchšou možnosťou je príprava čaju. 2 lyžičky sušených kvietkov jednoducho zalejeme 250 ml horúcej vody a necháme 5 až 10 minút lúhovať. Scedíme a vypijeme. Čaj sa pije 3x denne, pričom sa vždy pripravuje čerstvý.

Obklad

2 lyžice kvietkov zalejte 300 ml vriacej vody a necháme 20 minút lúhovať. Precedíme a formou obkladu prikladáme na rany alebo rany odvarom jednoducho premývame.

Ďatelinová tinktúra

Natlačte kvety do malej nádoby zo skla. Zalejte bielym alkoholom (40%) a nádobu zatvorte. Zatvorte nádobu a nechajte na teplom a tmavom mieste po dobu troch týždňov. Jemne pretrepávajte každý druhý deň, aby sa aktívne zložky lepšie rozpustili. Hotovú tinktúru sceďte a naplňte do nádoby z tmavého skla.

Ďatelinová tinktúra sa využíva na vonkajšie aj vnútorné použitie. Zvonku vo forme obkladov pri dne, reume a kožných problémov. Vnútorné použitie (1 lyžička pred spaním) sa odporúča na zmiernenie problémov pri menopauze, pri hnačke a na očistenie organizmu.

Liečivý olej z ďateliny

Nazbierajte fialové kvetiny ďateliny a nechajte ich v tieni na niekoľko hodín, aby malé chrobáčiky z hlávok mohli vyliezť. Potom nasypte do pohára a nalejte na ne olej (ideálne panenský) tak, aby boli pokryté všetky časti rastlinky.
Vložte pohárik do vodného kúpeľa a jemne zahrievajte. Účinné zložky sa sa začnú najlepšie uvoľňovať pri teplote približne 40 ° C. Nechajte vo vodnom kúpeli asi 90 minút. Potom odstráňte z tepla a nechajte odpočívať ešte dva až tri dni pri izbovej teplote. Kvety pretlačte cez filter alebo gázu a naplňte olej do tmavých sklenených fliaš.

Olej za studena

Studený olej je rovnako prospešný, ale jeho príprava trvá dlhšie. Kvety však musia byť pred prípravou vysušené. Rovnako, ako v predošlom prípade zalejeme olejom, ale nezahrievame. Necháme stáť 3-5 týždňov na teplom, ale na tmavom mieste (tak, aby tu nesvietilo priame slnko). Raz denne nádobu pretrepeme.  Pretrepávanie pomáha lepšie rozpustiť účinné zložky a zabrániť vzniku plesní. Potom scedíme a používame rovnakým spôsobom.

Použitie oleja z ďateliny

Denná masáž s ďatelinovým olejom pôsobí proti starnutiu pokožky a vráskam. Postačujúce je veľmi úsporné dávkovanie, príliš veľa oleja by sa absorbovalo len pomaly a spôsobilo, že pokožka bude mastná. Antioxidanty obsiahnuté v ďateline chránia pokožku pred poškodením spôsobeným UV žiarením. Izoflavóny udržiavajú pokožku hladkú a pevnú.

Masáž prsníka týmto  môžu zmierniť bolesť spôsobenú menopauzou. Fitoestrogény v ďateline stimulujú regeneráciu a rast buniek prsníka a môžu tak pôsobiť proti rakovine prsníka.

Kontraindikácie

Ďatelina lúčna je výnimočná aj v tom, že pri užívaní nehrozia žiadne nepriaznivé vedľajšie účinky. Platí to najmä pre kvety v terapeutických dávkach. Ak sa používa celá rastlina, respektíve väčšie a častejšie dávky, treba počítať s estrogénovým pôsobením – ďatelina sa teda neodporúča pri nádore prsníka či ženských pohlavných orgánov, ktoré súvisia s metabolizmom estrogénu, či pri silnej trombóze.

autor: redakcia

Najlepšie tipy pre zdravie