zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Dajte zbohom ženským ťažkostiam! Týchto 8 vecí vyvážite zlatom pri zápale močových ciest, gynekologických problémoch, aj menopauze.

Ženské telo je v mnohých ohľadoch oveľa citlivejšie a náchylnejšie na niektoré infekcie, ako mužské. Nepríjemným faktom je, že na infekcie močových ciest trpia častejšie ženy ako muži. Je to hlavne z dôvodu, že ženská močová rúra je oveľa kratšia ako mužská. Ak ste sa s tým už stretli, viete, že ostrá, bodavá a pálčivá bolesť, často sprevádzaná aj neustálym nutkaním na močenie, je veľmi nepríjemná, a v tej chvíli by ste dali čokoľvek za to, aby zmizla čo najrýchlejšie. Ak sú bolesti neznesiteľné, alebo ak pri močení zbadáte stopy krvi, určite treba čo najskôr navštíviť lekára. Zápal môže totiž prejsť do chronického stavu, rozšíriť sa aj na obličky a môže spôsobiť zhoršenie zdravotného stavu. Avšak sú spôsoby, ako sa týmto ťažkostiam vyhnúť, prípadne podchytiť problém už pri prvých príznakoch. Základom je prevencia.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt воспаление мочевыводящих путей

Zápal močových ciest je spôsobený bakteriálnou infekciou, ktorú spôsobujú najčastejšie baktérie Escherichia coli. Tie bežne žijú v tráviacej sústave, odkiaľ preniknú do močových ciest a v močovom mechúre sa ďalej množia. Zápaly močového ústrojenstva sa v zime zvyknú spájať s prechladnutím a s nedostatočným oblečením. Je pravdou, že chlad močovému ústrojenstvu neprospieva a za prepuknutie ochorenia môže väčšinou celková znížená obranyschopnosť organizmu.

Prevencia

Aby ste predišli infekcii močových ciest, je potrebné držať sa týchto dôležitých zásad:

  • Dostatočný pitný režim – Pite predovšetkým čistú vodu a vhodné nesladené bylinkové a ovocné čaje (žihľava, šalvia, brusnice, čučoriedky). Dostatočný prísun tekutín zabezpečí zvýšený prietok cez močové cesty a tým pádom sa budú lepšie odplavovať baktérie.
  • Vitamín C – Zvýšený prísun vitamínu C znižuje pH moču a zvyšuje obranyschopnosť organizmu.
  • Dodržiavajte hygienu – Najmä u žien je veľmi dôležité, aby sa po stolici utierali zásadne spredu do zadu, aby sa baktérie neprenášali k močovej rúre. Na intímnu hygienu používajte mydlá s neutrálnym pH.
  • Sexuálny styk – Pred, aj po sexuálnom styku sa vždy vymočte. Zbavíte sa tak prípadných baktérií.
  • Dostatočné oblečenie – Najmä v chladnom období dbajte na to, aby ste mali driekovú oblasť dostatočne zahalenú. Nesadajte si na studené povrchy a noste kvalitné bavlnené spodné prádlo.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt cranberry tea

Prvá pomoc pri zápale močových ciest

Ak sa vám nepodarilo ubrániť infekcii, dôležitá je vhodne zvolená podporná liečba. Prírodných bojovníkov proti týmto nepríjemným ťažkostiam je viacero. Vďaka ich pomoci sa rýchlejšie zbavíte bolesti a celkovo pomôžu zlepšiť váš zdravotný stav.

Šalvia lekárska

Sage, Herbs, Culinary Herbs, Healthy, Tea Herbs, Health

Táto skvelá bylinka je vďaka svojim rozmanitým účinkom vhodná nielen pre ženy. Avšak je skvelým pomocníkom pri ženských ťažkostiach. Pôsobí protizápalovo a obsahuje naviac prírodné fytoestrogény. Čaj zo šalvie priaznivo pôsobí na hladinu ženských hormónov. Avšak neužívajte ho dlhšie, ako 3 týždne! Po uplynutí tejto doby si treba dať prestávku. Nesmie sa piť počas tehotenstva a dojčenia! 

Príprava čaju:

1 lyžičku sušenej šalvie vložte do hrnca, zalejte pol litrom vriacej vody a túto zmes varte cca 2 až 4 minúty (odokryté). Následne nechajte mierne vychladnúť a pite po dúškoch.

Čaj pomáha pri týchto ťažkostiach:

  • zápal močových ciest
  • gynekologické ťažkosti
  • podporuje plodnosť
  • napomáha správne regulovať hladinu ženských hormónov
  • pôsobí priaznivo na menštruačný cyklus
  • zmierňuje potenie a problémy pri menopauze

Petržlenová vňať

Parsley, Curled, Petroselinum Crispum, Hossein, Peterle

Na pohľad obyčajná petržlenová vňať v sebe ukrýva veľkú liečivú silu. Obsahuje vitamíny skupiny B a taktiež v nej nájdeme vitamíny C, K aj E. Je účinným bojovníkom proti rôznym infekciám, pretože má antibiotické a antiseptické účinky. Je výborným dochucovadlom, preto bude vďaka nej prevencia omnoho chutnejšia. Môžete ju pridávať do polievok, šalátov, nátierok a je aj dokonalou ozdobou taniera. Ak si z nej pripravíte odvar, môže byť veľmi účinným pomocníkom práve pri liečbe zápalu močových ciest.

Na liečivý odvar potrebujeme:

cca 4 PL čerstvej nasekanej petržlenovej vňate

kúsok koreňa petržlenu (asi 2 cm)

1 l vody

Postup:

Koreň zvyšuje účinok odvaru a preto si ho očistíme a spolu s nasekanou vňaťou zalejeme vriacou vodou. Necháme lúhovať asi 20 minút a potom scedíme. Odporúčané dávkovanie je cca 4 poháre denne po dobu aspoň 1 týždňa, kým ťažkosti neustúpia.

Kurkuma

Turmeric, Spice, Curry, Seasoning, Ingredient, Powder

Toto korenie je tiež známe ako indický šafran a pripisujú sa mu mnohé liečivé účinky. Pôsobí protizápalovo a vďaka tomu je účinný aj pri liečbe močových ciest a iných gynekologických problémov. Pripravte si nápoj z kurkumy a zázvoru a vyskúšajte jeho liečivú silu.

Potrebujeme:

2 cm koreňa kurkumy

2 cm koreňa zázvoru

pár kvapiek citrónu

Postup:

Nastrúhanú kurkumu zalejte vriacou vodou a povarte asi 5 minút. Odstavte, pridajte nastrúhaný zázvor a nechajte lúhovať asi 10 minút. Pridajte pár kvapiek citrónu podľa chuti. Tento nápoj sa odporúča konzumovať každý deň počas trvania ťažkostí.

Menštruačné ťažkosti a menopauza

Okrem zápalu močových ciest ženy často trpia aj bolestivou menštruáciou. Ak patríte medzi ne, nezúfajte. Aj na tento problém existuje riešenie, ktoré je na prírodnej báze. Rovnako tak existuje riešenie pre dámy v klimaktériu, ktoré trápia návaly tepla a iné ťažkosti s tým spojené. Dôležitá je najmä konzumácia potravín, ktoré obsahujú fytoestrogény. Tie majú totiž podobné vlastnosti, ako ženské hormóny estrogény.

Ľanové semiačka

Flax Seed, Flax, Lein, Seeds

Ľanové semiačka by mali konzumovať ženy v každom veku. Vďaka obsiahnutým fytoestrogénom totiž pozitívne ovplyvňujú menštruačný cyklus a pôsobia tiež priaznivo aj počas klimaktéria. Pomáhajú pri návaloch, zlepšia trávenie, aj pleť. Odborníci však odporúčajú tieto semiačka zavádzať do jedálnička postupne. Odporúčaná dávka je 1-2 PL, ideálne zomleté, alebo podrvené a môžete ich pridať napríklad do koláčov, ovsených vločiek, nátierok, či domáceho pečiva.

Sója

Soy Milk, Soy, Soybean, Soy-Milk, Organic, Seed

Sója je bohatá na fytoestrogény, ktoré podľa odborníkov pomáhajú zmierniť príznaky klimaktéria. Vďaka jej konzumácii vraj ázijské ženy takmer vôbec netrpia typickými príznakmi prechodu. Sója vám pomôže zvládnuť návaly tepla a je účinná aj proti odvápneniu kostí. Môžete ju pripraviť na rôzne spôsoby. Je vhodná do šalátov, do polievok, či prívarkov a dostupné je aj sójové mlieko. Sójové bôby je potrebné pred konzumáciou tepelne upraviť.

Strukoviny

Food, Background, Beans, Grain, Kidney Beans

Rovnako ako sója, aj ďalšie strukoviny sú nielen výživné, ale obsahujú tiež dôležité látky, ktoré pomáhajú zmierniť návaly tepla počas prechodu. Vyniká najmä fazuľa, ktorá je okrem fytoestrogénov bohatá tiež na kyselinu listovú, draslík, horčík a vápnik. Fazuľa je v kuchyni obľúbenou plodinou a existuje množstvo zaujímavých receptov na jej prípravu. V prípade, že trpíte príznakmi spojenými s klimaktériom, doprajte si pokrmy z fazule vo zvýšenej miere. Ak sa obávate nepríjemného nafukovania, postupujte pri jej príprave podľa tohto návodu.

Liečivý kúpeľ z alchemilky proti ženským problémom, zápalom, výtoku a menštruačným bolestiam

Sušenú (250 g) alebo čerstvú (500g) alchemilku vložíme do hrnca a zalejeme asi  5 litrami vody.  Necháme lúhovať pri izbovej teplote aspoň 12 hodín. Potom hrniec s vodou a alchemilkou zohrejme na miernom plameni a následne scedíme. Teplú tekutinu  vylejeme do vane a dopustíme teplú vodu tak, aby bolo vodou zakryté aj brucho.

Malinové  a černicové listy – najlepší priateľ každej ženy

Nie sú len zelenou ozdobou, sú plné vitamínov – najmä cenný vitamín B12, živín a vzácnych organických kyselín, ktoré sú pre náš organizmus doslova elixírom života. Naši predkovia ich využívali pri liečbe zápalov ústnej dutiny, bolesti zubov, kožných problémoch a ženy si nevedeli vynachváliť jeho účinky pri zmierňovaní menštruačných kŕčov. Malinové listy tiež dokážu pomôcť pri bolesti žalúdka, pocitoch „ťažoby“ aj pri hnačke. Málokto vie, že pri zápaloch močových ciest majú rovnaký účinok ako brusnice, vyplavujú z močových ciest baktérie a pôsobia proti ich návratu.

Pre ženy sú malinové a černicové listy obzvlášť užitočné – dokážu pomôcť pri bolestivých menštruačných kŕčoch, hormonálnych zmenách pri menopauze a tiež sa kedysi používali na uľahčenie prirodzeného pôrodu. Malinové listy stimulujú svaly maternice, ktoré majú významnú úlohu najmä vo vysokom štádiu tehotenstva. Okrem toho sú zárukou krásy a mladistvého vzhľadu – odvary z nich sa bežne pridávali do kúpeľa pre „krásnu pokožku“. Malinové listy sú tiež ohromným pomocníkom v boji proti kŕčovým žilám. Recept nájdete nižšie.

Zdroj: foolproofliving.com, uvalacha.sk, tvojezdravie.sk

 

Najlepšie tipy pre zdravie