Dajte si to izby a do hodiny máte pokoj od komárov aj múch: Škoda, že na túto starú fintu sa dnes už skoro zabudlo!

Prítomnosť hmyzu v dome nepoteší asi nikoho z nás. Od uštipnutí komárov, cez nepríjemné bzučanie okolo uší až po nepríjemné strety s pavúkmi. Toto všetko nám môže prekaziť domácu pohodu a pocit útulného domova, v ktorom si radi oddýchneme. Máme pre vás pár starých trikov, ktoré sa oplatí poznať aj dnes!

Zapáľte listy šalvie – funguje to vnútri aj vonku

Málokto vie o tom, že účinné v boji proti komárom a muchám sú šalviové listy. Ak sa vám teda rozrástla v záhrade, máte šťastie, toto je perfektný tip, ako ju využiť.  Stačí len dať pár listov do nehorľavej nádoby a zapáliť ich. Následne sa uvoľní uvoľní dym, ktorý komáre aj muchy odpudí. Funguje to aj keď grilujete a chcete od komárov pokoj. Stačí, ak do rozpáleného uhlia hodíte aj pár listov šalvie. Mimochodom vydymovanie šalviou veľmi dobre poznali už naše babičky – okrem toho, že sa mu pripisovali magické vlastnosti, v skutočnosti išlo o veľmi praktickú metódu, ako sa zbaviť lietajúcich potvoriek. Nezabudnite však na maximálnu opatrnosť. Maximálne do hodiny by ste mali pokoj aj s dobre ukrytými komármi a muchami, ktoré sa tešili na noc vo vašej spálni. Na vydymovanie sa používali hlavne sušené listy. Mimochodom, kedysi sa táto metóda používala aj ako aromaterapia. 

Na muchy je toto perfektné!

Na veľké muchy, mäsiarky, aj drobné mušky je výborný vratič obyčajný – určite ste ho videli, ide o burinu, ktorá rastie v priekopách a na lúkách aj v záhradách. Ja mám odskúšané, že na jednu miestnosť stačia asi 2-3 kvetinky. Vratič má zvláštnu vôňu, ak vám je nepríjemná, dajte kytičku len na parapetu, alebo zvonku na okno. Muchy vôňu vratiča nenávidia a zmiznú od nej čo najďalej. Vratič takto používam aj sušený, dám do plátenného vrecka a zavesím do okna. Dúfam, že vám to pomôže.

Domáce pasce hmyzu

Na rozdiel od tých ponúkaných v obchodoch sú tieto pasce ekologické, nestoja skoro nič a sú veľmi a účinné.

Pasca vyrobená z jablčného octu

Budete potrebovať:

– jablčný ocot alebo balsamický ocot.
– Prostriedok na umývanie riadu.
– Sklenenú misu.
– Špáradlo.

Do misky nalejte 2 až 3 cm od okraju ocot. Potom pridajte niekoľko kvapiek tekutého umývacieho prostriedku a premiešajte, aby sa rozpustil. Umiestnite misku do spálne a konečne sa vyspíte bez štípancov a bzučania. Hmyz v noci pritiahne octová aróma, ale z pasce sa už nedostanú. Hmyz sa dotkne hladiny a utopí.

Prípadne si môžete naliať do viacerých malých misiek zmes octu, citróna a levandule. Misky porozkladajte po byte a komáre nebudú mať šancu.

100% prírodný sprej

Toto radím každému proti nenávideným muchám: Na oknách nemám ani sieťky a pokoj celé leto!

Je to jednoduché, ekologické a lacné riešenie, ktoré vás zbaví týchto nechcených návštevníkov raz a navždy.

Potrebujeme:

– ½ pohára  octu
– ½ pohára olivového oleja
– ½ pohára šampónu

Ako na to?

3 prísady nalejte do rozprašvača a pretrepte. Stačí, ak zmes jednoducho rozstriekate po byte.

Repelent na báze levanduľového esenciálneho oleja

Kvapnite niekoľko kvapiek levanduľového esenciálneho oleja na špongiu a umiestnite na miesta, cez ktoré sa vám do bytu dostávajú muchy. Keď olej prestane voňať, kvapnite nový.

Prírodný repelent s citrónom a klinčekmi

Tento tip babičky sa skladá z rozrezaného citróna a klinčekov (aspoň 15 kusov do každej polovice citrónu).
Zmes týchto dvoch vôňa je prirodzeným repelentom proti komárom a muchám. Po niekoľkých dňoch bude citrónová dužina sfarbená a hnedá. Citrón treba meniť každý týždeň.

Ďalšie tipy proti muchám, komárom a ďalšiemu hmyzu

Ako vyhnať z bytu otravné muchy? Toto na ne platí!

Rastliny proti hmyzu

Niektoré vonné rastliny majú na hmyz silný odpudzujúci účinok. Jednoducho ich položte na parapety a balkón, aby ste tak vytvorili prirodzenú bariéru proti hmyzu. Výborná je napríklad mäta, citrónová tráva, bazalka, alebo vavrín (bobkový list).

Boja sa lesklých vecí

Muchy sa vyhýbajú ligotavým veciam od ktorých sa odráža svetlo. Poslúžia napríklad staré CD, ktoré zavesíte na šnúrku na strop, alebo na iné miesto, na ktorom chcete mať od múch pokoj.

Trochu alkoholu a levanduľa

Zmiešajte 150 ml vody s lyžicou sušených kvetov levandule (prípadne môžete použiť voňavé klinčeky). Nechajte vylúhovať 2-3 hodiny a potom rozprášte po okolí.

Vanilka a mäta

Na dno plytkého menšieho pohára na zaváranie vtlačte vatu a na vatu nakvapkajte trochu vanilkového extraktu. Na vrch potom uložte lístky čerstvej mäty. Nádobu zakryte látkou a upevnite gumičkou. Nádobu položte do priestoru a okrem silného odpudzovača múch získate aj vynikajúci osviežovač vzduchu.

Pelargónie

Málokto tuší, že aj pelargónie majú repelentný účinok. V oknách a na terase pôsobia ako bariéra pre muchy.

Ďalšie triky

Muchy a aj iný dotieravý hmyz silne odpudzujú výrazné vône korenín. Predovšetkým cesnak, zázvor a pikantné korenie. Zmiešajte cesnakový prášok so zázvorovým práškom a pálivou paprikou. Túto zmes nasypte zvonku okolo okien. Cez túto bariéru muchy len tak ľahko neprejdú.

Nezabúdajte na prevenciu

Zakrývajte a pravidelne vynášajte koše.

Zeleninové a ovocné misy radšej vložte do chladničky, alebo ich prikryte. Hnilé a plesnivé kusy okamžite vyhoďte.

Udržiavajte doma čistou.

Uvarené jedlá nenechávajte odkryté.

Zatvárajte dvere – tie predstavujú jednu z najväčších vstupných pôch, cez ktoré sa muchy do vášho bytu dostanú.

Stavte aj na sieťky na oknách.

Dnes najobľúbenejšie