Dajte si do spálne túto rastlinu a konečne sa poriadne vyspíte!

Ak máte problémy so spánkom, mali by ste spozornieť!

Nie je žiadnym tajomstvom, že v každej miestnosti sa nachádza množstvo toxínov a škodlivých chemikálií. Áno, určite je to tak aj u vás doma. Existuje ale jednoduché riešenie, ako sa ich zbaviť. Stačí si doma s láskou pestovať týchto pár rastlín.

Aloe Vera

Má množstvo podôb a odrôd. Využitie a zázraky tejto rastlinky poznali už v starovekom Egypte. Pôvodní Egypťania ju preto nazvali rastlinou nesmrteľnosti. Aloe Vera má všestranné využitie. Dá sa využiť pri zdravotných problémoch, pri domácej výrobe kozmetiky aj ako detoxikačný nápoj.

Foto: Pixabay

To ale nie je všetko. Aloe Vera okrem všetkého pekne vyzerá. Skrášli teda vašu domácnosť a veľkým bonusom je schopnosť čistiť vzduch. Je z pomedzi všetkých rastlín najlepším v tomto smere. Celú noc totiž uvoľňuje kyslík a preto je vhodné ho mať v spálni. Tiež bojuje proti benzénu a formaldehydu, takže naozaj udržiava svojimi schopnosťami vzduch mimoriadne čistý.

Okrem Aloe Vera existuje ďalšia rada rastlín, ktorá nám v domácnosti pomáha. Smútiť nemusia ani tí, ktorí vo svojich interiéroch nemajú dostatok svetla. Tieto druhy rastlín oddnes budete chcieť mať doma.

Brečtan

Rastlina ako stvorená pre tmavé miestnosti. Veľmi dobre totiž znáša zlé svetelné podmienky. Pohlcuje benzén, oxid uhoľnatý, formaldehyd a trichlóretylén. Taktiež je veľkým pomocníkom napríklad pri eliminovaní plesní.

Foto: Wikipedia

Potosovec zlatý (Scindapsus)

Ďalšia z rastlín, ktorá pre svoj život nepotrebuje veľa svetla. Okrem iného jej neprekáža zafajčený priestor. Spoľahlivo likviduje benzén a formaldehyd. Netreba však zabudnúť na jednu dôležitú informáciu. Ide o jedovatú rastlinu, je preto potrebné ju pestovať mimo dosahu detí a domácich zvierat.

...
Foto: Wikimedia

Lopatkovec

Je krásna a ešte k tomu aj veľmi vďačná. Rastlina je známa svojou vynikajúcou schopnosťou zbavovať vzduch toxických látok ako napríklad benzénu, formaldehydu, trichlóretylénu, toulénu a xylénu. Aby jej čistiaca schopnosť bola silnejšia je potrebné ju pravidelne utierať od prachu.

Foto: Wikimedia

Nephrolepis

Rastlinka, ktorá vzduch vo vašom interiéri zvlhčí a očistí od formaldehydu, oxidu uhoľnatého a xylénu. Opäť niečo pre tmavšie priestory. Nephrolepisu sa najlepšie darí na tienistom mieste. Nezabudnite však túto rastlinu pravidelne zavlažovať.

Foto: publicdomainpictures

Bambusová palma

Máte doma lakovaný nábytok? Táto rastlina je pre vás ako stvorená. Palma totiž likviduje benzén, formaldehyd a ďalšie škodlivé látky, ktoré takýto nábytok uvoľňuje do ovzdušia.

Azalka

Táto rastlina sa pýši krásnymi a bohatými kvetmi, ktoré vám v domácnosti udržia vzduch bez formaldehydu. Ten sa uvoľňuje z preglejky, nábytku a kobercov. Azalka kvitne pomerne dlho, no vyžaduje si vašu zvýšenú pozornosť a starostlivosť.

Foto: Pixabay

Chryzantéma

Pozná ju snáď každý. Krásne kvitnúca rastlina s pestrofarebnými kvetmi slúži nielen ako pekná dekorácia, ale je aj prospešná. Bojuje proti toxínom, odstraňuje zo vzduchu formaldehyd, xylén, benzén a amoniak. Tieto dôvody potvrdzujú, že chryzantéma by mala nájsť svoje miesto aj u vás doma.

Foto: TASR – Henrich Mišovič

Niet sa čomu čudovať, že aj NASA podporuje využitie týchto rastlín v interiéroch. Ich schopnosť čistiť vzduch je naozaj úžasná.

Zelenec chocholnatý

Túto rastlinu sa rozhodne oplatí mať doma, dokáže divy!

Táto rastlina má totiž úžasnú silu v porovnaní s inými, vyčistiť vzduch od škodlivých látok. Pôsobí ako zelený vysávač, ktorý doslova vťahuje baktérie, škodlivé látky, spóry a nečistoty, ktoré sa nám v interiéri denne dostávajú do dýchacích ciest. Vy môžete pokojne dýchať, o alergény sa postará on.