Dajte si do bytu tieto izbovky a osviežovače vzduchu môžete vyhodiť: Stačí pretrieť listy a túto úžasnú vec budú pre vás robiť roky!

Rastliny v byte nám pomáhajú čistiť vzduch od toxínov a iných škodlivých látok a sú významnými producentmi kyslíku. Niektoré však dokážu okrem týchto prospešných vlastností plniť aj ďalšiu funkciu – dokážu naplniť krásnou vôňou celý byt. Osviežovače vzduchu plné chémie tak môžete pokojne pustiť z hlavy. Zoznámte sa úžasnými zelenými filtrami vzduchu – niektoré krásne voňajú, iné likvidujú prach, bytovú chémiu a dokonca dokážu vyčistiť aj vzduch v miestnosti, kde sa fajčí!

Najlepší pomocníci

Mnohé izbové rastliny majú unikátne schopnosti a dokážu napríklad vyčistiť vzduch v interiéri od nebezpečných škodlivín.  Vybrané druhy rastlín dokážu spoľahlivo vyčistiť vzduch aj od prachových častíc. Predovšetkým druhy s menšími listami (figovník, brečtan) pôsobia ako vysokoúčinné zelené filtre. V miestnostiach, kde sa používajú elektrické prístroje, ako sú aj počítače, sa to môže veľmi rýchlo prejaviť. Zeleň tiež podľa mnohých prieskumov zachytáva a rozkladá škodlivé chemické látky, ako sú formaldehyd, benzén, alebo trichlóretylén. Účinné pri zachytávaní formaldehydu sú kvitnúce azalky, gerbery, difenbachie, zelenec, filodendron a sansevieria (tzv. svokrine jazyky).

Karcinogénny benzén zasa pohlcuje brečtan, dracéna alebo lopatkovec, pričom tieto isté rastliny eliminujú aj pôsobenie škodlivého trichlóretylénu. Tam, kde sa fajčí, treba umiestniť brečtan, ktorý znižuje škodlivé účinky cigaretového dymu v ovzduší. Rastliny výraznou mierou ovplyvňujú aj vlhkosť vzduchu v byte. Najviac vody vyparia druhy s veľkými listami (banánovník, monstera, izbová lipka, palmy, filodendrony, figovník lýrolistý, alebo aj známy šachor).

Lopatkovec do zafajčených bytov a kancelárií

12

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Krásna a veľmi vďačná izbová rastlina. Je známa svojou vynikajúcou schopnosťou zbavovať vzduch toxických látok ako napríklad benzénu, formaldehydu, trichlóretylénu, toluénu a xylénu.Nezabúdajte mu pravidelne z listov odstraňovať prach, jeho čistiace schopnosti budú ešte silnejšie. Výborná je aj do kancelárií a zafajčených priestorov.

Najvoňavejšia izbovka

Vencovec má oproti iným kvitnúcim izbovkám schopnosť šíriť vôňu ďaleko do svojho okolia. Vôňa tejto rastliny je skutočne nádherná, ale pritom jemná a veľmi príjemná. Hovorí sa, že vôňa tejto rastliny sa šíri doďaleka preto, aby do bytu pritiahla lásku a šťastie.

Ako sa oň starať?

Vencovec zakvitne až po prekonaní chladného obdobia v zime – obdobie pokoja potrebuje na nazbieranie sily na tvorbu kvetov. Na jar a v lete rastlina rýchlo rastie a potrebuje veľa vlahy (pravidelne zalievame aj rosíme, nie však na kvety). Substrát udržujeme stále vlhký, v zime zálievku znížime.

Rastlina potrebuje svetlé stanovisko, nie však priame slnko. V zime odložíme do chladnejšej miestnosti (teplota max 15 stupňov).

Rastline počas rastu zabezpečte oporu, po ktorej sa bude stlať.

Od marca do augusta prihnojujeme každé dva týždne tekutým hnojivom, podporí sa tak dlhšie a intenzívnejšie kvitnutie rastliny.

Na jar a koncom jesene holé výhonky bez listov zrežeme.

Naše tipy:

Vencovec dajte v byte na čo najchladnejšie, ale svetlé miesto. Ja ho mám v otvorenej hale pri okne – vôňa sa tak krásne rozlieha do celého bytu.

Keď zhodí listy v období jari a leta, najčastejšie to znamená, že mu je buď príliš teplo, ale má málo vlahy. Vencovec podobne ako orchidea neznáša dobre zmeny stanoviska.

Dôležité je zintenzívniť zálievku, keď začne vencovec vyháňať výhonky, výdatne zalievame. Aby však výhonky dozreli a rozkvitli, zálievku na nejaký čas obmedzíme.

Zalievajte vždy odstátou alebo dažďovou vodou.

Ďalšie izbovky s prekrásnou vôňou

Jazmín

Jeho vôňa je nesmierne prenikavá a intenzívna. Podľa mnohých ide o jedno z najsilnejších afrodiziák v rastlinnej ríši. S jazmínom v interiéri nepotrebujete žiadne osviežovače, jeho vôňa sa bude jemne liať interiérom a napĺňať ho krásnou vôňou. Dá sa dokonca pestovať ako bonsaj a získate tak mnoho výhod vďaka jedinej rastlinke. Kvietky jazmínu si zaručene obľúbite.

Citrónovník

Hovorí sa, že rastlinka v byte udržiava súdržnosť priateľstva a dobrej atmosféry. Možno za to môže jeho svieža a príjemná vôňa, ktorú nesú jeho listy a stačí ich len trochu pošúchať a vôňa sa hneď znásobí. To však nie je jediné pozitívum. Mať vlastné plody citróna, ktorého šťavu môžete použiť do šalátu a chemicky neošetrenú kôru v kuchyňu, znamená, využiť to najlepšie z najlepšieho.

Levanduľa

Malý kríček vynikne krásne ako rastlinka na parapete. Okrem toho, že má krásnu vôňu, odbúrava stres, dokonca plaší aj komáre, mole aj inú háveď. V spálni vám pomôže k lepšiemu spánku a kvalitnejšie si odpočiniete. Už len pohľad na túto rastlinku prináša prečistenie mysle, stabilizáciu a pokoj.