Dajte do pôdy trochu dreveného popola: Neuveríte, aký vplyv to môže mať na úrodu!

Drevený popol nie je len obyčajný odpad. Po tisíce rokov si to naši predkovia uvedomovali, no pod vplyvom moderných technológií sme na to trochu zabudli.

Pripomeňme si teda, na čo všetko možno využiť popol zo spáleného dreva, ale najmä aký užitočný vie byť v našich záhradách.

Prečo je taký užitočný?

Popol zo spáleného dreva obsahuje množstvo cenných minerálnych solí. Je vysoko alkalický, s hodnotou pH v rozmedzí od 10 do 13. Alkalický účinok závisí od toho, z akého dreva je popol získaný. Ovocné stromy majú tieto účinky slabšie, ale silnejší alkalický popol možno získať napríklad z bukového dreva no najlepšie je agátové drevo či dokonca kukuričná siláž.

Takže skôr, ako popol zahodíte, pozrite sa, ako ho možno využiť.

Ako ho využiť v záhrade

Organic Veggies

Drevený popol obsahuje cenné minerálne látky a zvyšky dreveného uhlia. Ide teda o veľmi výživnú organickú hmotu, ktorá zároveň pôsobí ako hnojivo, ale aj dezinfikuje. Môže sa použiť prakticky na všetky druhy zeleniny a tiež k ovocným stromom, bobulovinám a drobnému ovociu. Obzvlášť cenná je pre zeler, mrkvu a zemiaky.

Ochrana proti slimákom

Pach dreveného uhlia v pôde pretrváva veľmi dlhú dobu a pôsobí odpudzujúco nielen na slimáky, ale aj na ďalších škodcov, ktorí si radi na rastlinkách pochutnajú. Takto ošetreným záhonom sa preto spravidla vyhýbajú.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Vynikajúci aj pre trávnik

Drevený popol obsahuje fosfor, draslík, horčík a bór, ktoré sú veľmi cenné aj pre váš trávnik. Okrem toho, že ho okamžite vyživia, zabraňuje aj zarastaniu trávnika machom.

Upozornenie: Nezabúdajte, že použiť môžete iba popol z dreva, ktoré nebolo chemicky ošetrované.

[notification type=“notification_info“ ]Vyskúšajte tiež starodávnu metódu pestovania paradajok, v ktorej zohráva dôležitú úlohu práve drevený popol.[/notification]