Obyčajná cvikla je zázrak pre vaše oči, cievy a chudne sa s ňou za pár dní: Takto z nej vyťažíte maximum!

Vedci už roky intenzívne analyzujú účinky červenej repy pre ľudské zdravie. Dokonca, ide podľa nich o jeden z najvýznamnejších zdrojov antioxidantov, ktorý dopestujeme v našich zemepisných šírkach.

Vedci už roky intenzívne analyzujú účinky červenej repy pre ľudské zdravie. Dokonca, ide podľa nich o jeden z najvýznamnejších zdrojov antioxidantov, ktorý dopestujeme v našich zemepisných šírkach. Červená repa pomáha pri chudnutí, ale má aj významný účinok ako prevencia vzniku rakoviny. Červenú repu a výťažky z nej obsahujú mnohé produkty, ktoré kupujeme za nemalé peniaze v lekárni. Najlepšie je však dopriať si ju tak, ako sa vyskytuje bežne v prírode – v podobe zeleniny z našich polí. Jej účinky na naše zdravie za to rozhodne stoja. Poradíme, čo s ňou treba urobiť, aby bola najzdravšia.

Zlepšuje zrak

Mnohé štúdie skúmali látky, ktoré obsahuje koreň červenej repy a prišli k zisteniu, že posilňuje zdravie oka a zlepšuje zrak aj v zrelom veku. Možno ste sa aj sami stretli s tým, že váš očný lekár túto potravinu pre zdravie očí odporučil.

Jedzte červenú repu tak často, ako sa dá – toto všetko dokáže:

 • detoxikuje organizmus a pôsobí ako silný antioxidant,
 • zabraňuje zápche a vysoký obsah vlákniny prospieva zdraviu čriev,
 • znižuje hladinu škodlivého cholesterolu,
 • pomáha pri chudnutí, dodáva energiu a zrýchľuje trávenie aj metabolizmus,
 • obsahuje látku betaín, ktorá reguluje metabolizmus tukov, čistí pečene a pomáha tiež znižovať krvný tlak,
 • dôležitá v tehotenstve – obsahuje kyselinu listovú, ktorá je dôležitá pre správny vývoj plodu,
 • lieči aterosklerózu – prospieva zdraviu ciev a tepien, zvyšuje ich elasticitu a priechodnosť,
 • pomoc pri zápaloch močových ciest – má močopudný účinok,
 • analgetický účinok – pôsobí proti bolesti,
 • obsahuje súbor unikátnych stopových prvkov, ktoré v tejto kombinácií nikde inde nenájdeme ,
 • bohatá na jód – dôležitá pri liečbe ochorení štítnej žľazy.

Nie je jedno, ako a kedy ju jete!

Nie je prekvapením, že cvikla má naviac liečivých látok na jeseň, teda krátko potom, ako sa vyberie z pôdy. Aj potom je však veľmi prínosná pre naše zdravie a to hlavne počas zimných mesiacov. Stále platí, že najzdravšia je cvikla surová – preto sú šťavy a šaláty z nej považované za najzdravšie. Podľa odborníkov na výživu a tiež lekárov je však cvikla veľmi liečivá aj po tepelnej úprave – neplatí totiž, že teplo v nej zabije všetko dobré, musíte však vedieť, ako ju upraviť. Živiny je však potrebné uchovať správnou prípravou. Platí, že najviac z cvikly vyťažíte, ak ju uvaríte celú v šupke v tlakovom hrnci, alebo upečiete v alobale. Ak ju ošúpete pred tepelnou úpravou, prípadne pečiete bez ochrannej vrstvy alobalu, prichádzate o množstvo cenných živín. Nie je však pravdou, že cvikla v boršči, zaváraná, ošúpaná a uvarená ako zemiaky, či pečená bez alobalu nemá žiadne živiny. Aj tá je zdravá a prospešná pre telo, avšak mení sa pomer živín v nej.

Zázračný šalát na chudnutie

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Mnohí z nás nedokážu schudnúť, pretože ich črevá nefungujú správne. Aj napriek obmedzovaniu sa a hladovkám sa kilá neustále nabaľujú a metabolizmus nie a nie rozhýbať sa. Túto kúru som skúsila len-tak zo zvedavosti, ale naozaj mi pomohla. Najväčším benefitom bolo, to, že som sa lepšie cítila a upravilo sa mi trávenie s ktorým som mala problém. Odporúčam aj pre ľudí, ktorí nechcú schudnúť, ale chcú sa jednoducho cítiť lepšie a potrebujú doplniť vitamíny. Je to výborná vec.

Potrebujeme:

¼ hlávky kapusty

550 g červenej repy

400 g mrkvy

1 jablko – voliteľné

2 lyžice citrónovej šťavy

2 lyžice strúhaného chrenu

Postup:

Zeleninu očistíme a všetku nastrúhame na čo najjemnejšie. Môžeme pridať aj postrúhané jabĺčko. Nakoniec zalejeme zmesou citrónovej šťavy a chrenu – podľa chuti môžeme zálievku upraviť. Ja som ho jedla pár dní namiesto klasických príloh a kedže mi chutil, dala som si sem-tam aj na večeru s celozrnným pečivom. Mne sa to naozaj osvedčilo a asi za 3 týždne (a to som ho nejedela denne) boli 4 kilá dole a zatiaľ sa nevrátili. Ak chcete schudnú ešte o čosi viac a hlavne prečistiť črevá rýchlo, skúste aj tento nápoj: V hrnci zohrejeme ½ šálky vody, pridáme ½ lyžičky himalájskej soli a dobre premiešame. Potom pridáme 1 lyžičku závorovej šťavy, 2 lyžice citrónovej šťavy a ½ jablkovej šťavy. Premiešame a hneď vypijeme. Tento nápoj radšej pite keď ste doma – má skutočne rýchly čistiaci účinok.