5 tibetských cvičení dokáže spevniť celé telo len za 10 minút denne!

Existuje veľa cvičení a tréningových zostáv. Jednou z najúčinnejších vôbec je jednoznačne staré cvičenie zvané - "5 tibeťanov". Starodávna technika tibetských mníchov nielen posilní všetky svaly, ale aj pomáha celkovému zdraviu a zlepšuje telesnú silu.

Existuje veľa cvičení a tréningových zostáv. Jednou z najúčinnejších vôbec je jednoznačne staré cvičenie zvané – „5 tibeťanov„. Starodávna technika tibetských mníchov nielen posilní všetky svaly, ale aj pomáha celkovému zdraviu a zlepšuje telesnú silu.

Prečo sa oplatí začať v každom veku

Ide o zostavu cvikov, ktorú vymysleli starí tibetskí mnísi. Hovorí sa, že práve vďaka nej si zachovávali do vysokého veku pevné zdravie, mladosť a vitalitu. Cvičenie nie je to prehnane náročné a potrebujete k tomu len podložku a polhodinku času. Okrem fyzickej kondície podporuje toto cvičenie aj psychickú zdatnosť – zlepšuje sústredenie, odbúrava napätie, stres a pomáha aj pri problémoch so spánkom. Ukážeme vám, ako si zacvičiť 5 tibeťanov aj v pohodlí domova.

1.

Postavíme sa vzpriamene, chodidlá mierne natočíme do strán a ruky rozpažíme tak, aby boli rovnobežne s podlahou. Teraz začneme otáčať telom v smere hodinových ručičiek okolo svojej osy. Mali by sme zvládnuť 3 otočky. Pri tomto cvičení by ste mali ku koncu cítiť veľmi miernu závrať, ktorá je tiež znakom, že pohyb vykonávate správne. Závrať by vám však nemala narušiť schopnosť rovnováhy. Tento cvik je najlepšia rozcvička nielen na tento, ale aj na iné tipy cvičení.

2.

Ľahneme si na chrbát, ruky pozdĺž tela a nohy necháme vystreté. Urobte najhlbší výdych a pri pomalom nádychu pomaly zdvíhame hlavu a nohy v smere hore. Dôležité je, udržať ramená a panvu na zemi a nohy čo naviac vystrieť. S výdychom sa pomaly vrátime do základnej podoby.

3.

Pri tomto cvičení si kľakneme na zem, kolená musia byť pevné a rozkročené len na šírku panvy. Ruky uložíme pozdĺž tela tak, aby sme sa dotkali bokov stehien. S výdychom tlačíme hlavu na hrudník. Hlavu tlačíme na hrudník, až kým celkom nevydýchneme.

S pomalým nádychom hlavu pomaly zakláňame tak, ako sa len dá a pritom dvíhame až ruky tak, aby sme položené na zadku.

4.

Sadneme si na zem – chrbát vystretý a nohy nohy taktiež vystreté a rozkročné na šírku ramien. Prsty na rukách musia byť spojené. Teraz pomaly s výdychom zakláňame hlavu dozadu a celé telo zdvihneme tak, že sa podopierame len dlaňami a chodidlami. Podstatou je, aby bol zadok a chrbtica čo najviac vyrovnané. Chvíľu polohu držíme a s výdychom klesáme do východiskovej polohy. Opakujeme 5 x.

5.

Začíname v polohe, v ktorej sa telo podopiera len špičkami nôh a dlaňami – chrbtica je prehnutá, halva smeruje dozadu a kolená sa nesmú dotýkať zeme. S hlbokým výdychom prenášame ťažisko tela tak, že pomaly dvíhame nohy a zadok, pričom hlavu tlačíme smerom k zemi. Držíme pár sekúnd a vrátime sa do východiskovej polohy.

Zásady správneho cvičenia:

– Najdôležitejšie je dodržiavať pravidlo výdych – zmena polohy a nádych – návrat do východiskovej polohy.

– Cvičíme vždy tak, že rešpektujeme limity nášho tela – nikdy nechoďte za hranu svojich schopností (prvé cvičenia budú najkomplikovanejšie, psotupne sa bude vaša ohybnosť zlepšovať).

– Medzi každým cvičením sa vždy na chvíľku vzpriamene postavíme, ruky v bok a dýchame.

– Cvičíme dopoludnia, keď máme prázdny žalúdok.

– Pravidelnosť je v prípade piatich tibeťanov absolútnym základom.

– Cvičenie je uvoľňujúce a relaxačné, je potrebné, aby ste boli v pokoji a neponáhľali sa.

Ako cvičiť?

1. týždeň – opakujte každé cvičenie 3 krát;

2. týždeň – 5 opakovaní;

Tretí týždeň – 7 opakovaní;

a takto sa dostanete až na 21 opakovaní v 10. týždni.

Video:

https://youtu.be/FFa_BsJGg1Q

Dnes najobľúbenejšie