Čučoriedky si môžete vypestovať aj u vás doma. Je to jednoduchšie, ako si myslíte!

Vedeli ste, že toto super-zdravé ovocie z našich lesov si môžete pohodlne vypestovať aj u vás doma?

Čučoriedky – chutné a zdravé ovocie, ktoré rastie v našich lesoch. Vďaka typickej sladko-kyslej chuti a obrovskej zásoby vitamínov a živín ich považujeme za jedno z najužitočnejších ovocí vôbec. Sú vynikajúce čerstvé, zavárané, v koláčoch, studených dezertoch alebo len tak – ako chutná vitamínová bomba.

Výhody čučoriedok pre naše zdravie:

– bojujú proti vysokému cholesterolu v krvi

– Chránia mozgové funkcie a vďaka zásobe antioxidantov zlepšujú pamäť a kognitívne funkcie

– obsahujú minimum kalórií a sú bohatým zdrojom vitamínov a živín

– Znižujú krvný tlak a riziko srdcových ochorení

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

– spomaľujú proces starnutia

Vypestujte si čučoriedky u vás doma!

Je to jednoduchšie, ako si myslíte. Môžete ich pestovať v záhrade, alebo vo väčších nádobách na balkóne či terase.

Pôda

čučoriedky potrebujú vhodnú pôdu. Ideálna je  piesočnato-hlinitú pôdu s veľkým obsahom organického materiálu. Ideálna pôda tiež musí byť kyslá s hodnotou pH 5. Ílovité a ťažké pôdy sú na pestovanie čučoriedok nevhodné.

Ak vysádzate čučoriedky v záhrade, uistite sa, že pôda je dostatočne odvodnená.

Stanovisko

Čučoriedky potrebujú dostatočný prísun slnečného svetla, ktoré je nevyhnutné pre fotosyntézu. Dokážu prežiť aj v tienistom prostredí, avšak úroda plodov bude na týchto miestach omnoho nižšia.

Vysádzanie

Najlepšie je sadenice vysádzať na skorú jar, alebo na jeseň. Na výsadbu by sa mali používať len sadenice získané vegetatívne – zakorenením odrezkov. Sadenice zakoreňujú pomerne plytko. Potrebujeme šírku asi 1 meter a hĺbku približne 40 cm. Na dne je vhodné vytvoriť drenážnu vrstvu (nasypte do nej kremičitý piesok) ma odvádzanie prebytočnej vody.

Mulčovanie

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov pokryte pôdu okolo rastliny pilinami alebo borovicovou kôrou. To pomáha udržiavať vlhkosť a zabraňuje rozširovaniu buriny.

Voda

Čučoriedky sú veľmi náročné na vlahu – potrebujú jej veľa, ale musíme dávať pozor, aby čučoriedky vo vode nestáli, mohli by začať hniť. Dôležité je pravidelné zavlažovanie, ideálne odstátou dažďovou vodou, alebo mäkkou vodou.

Prerezávanie

Pravidelné prerezávanie je veľmi dôležité preto, aby ste sa vyhli nadmernému plodeniu veľmi malých plodov. Odstraňujte mŕtve a suché konáriky, krátke a sfarbené vetvy. Urýchlite tak rast a správny rozvoj rastliny. Tiež je vhodné likvidovať veľmi sa rozrastajúce sa výhonky, ktoré rastlinu zbytočne vyčerpávajú.

Hnojivá

Vhodné sú organické hnojivá s obsahom dusíka.

Viac kríkov

Ak sa rozhodne v záhrade vysadiť viac kríkov vedľa seba, uistite sa, že majú medzi sebou dostatočné rozostupy – minimálne 80 cm-1 meter.

Keď začne čučoriedka raz plodiť, môžete sa na čerstvú úrodu domácich čučoriedok po celé roky!
zdroj: popularne

text: redakcia