Čučoriedky vám dokážu predĺžiť život o celé roky: Toto je najjednoduchší spôsob, ako si vypestovať liečivé ovocie doma v kvetináči!

Malé modré bobuľky sú to najlepšie, čo môžete pre svoje zdravie urobiť. Čučoriedkyobsahujú relatívne malé množstvo cukru a veľa živín. Znižujú riziko infarktu, cukrovky, rakoviny a mentálnej degenerácie. Zároveň však posilňujú motoriku a pamäť. Toto drobné ovocie z našich lesov si môžete pohodne vypestovať aj doma, nie je to vôbec zložité.

Uživotnčné vlastnoti čučoriedok:

  • Silná podpora imunity
  • Detoxikujú celý organizmus
  • Zachytávajú voľné radikály
  • Urýchľujú metabolizmus
  • Pomáhajú pri hnačke
  • Znižujú vysoký krvný tlak
  • Odstraňujú plynatosť
  • Odstraňujú zlý tuk z ciev
  • Odstraňujú kašeľ
  • Podporujú hojenie rán
  • Normalizujú hladinu cukru v krvi
  • Pozitívny vplyv na nervový systém
  • Pozitívny vplyv na zrak

Predĺžia život aj o celé roky

Pozitívne účinky čučoriedok napríklad ocenilo aj Centrum pre zdravú výživu amerického ministra poľnohospodárstva. Na piedestál ich postavilo napríklad kvôli schopnosti vyčistiť krv od škodlivých vedľajších produktov, známych ako voľné radikály. Na základe viacerých testov zistili, že znižujú hladinu cholesterolu v krvi, znižujú krvný tlak a posilňujú zdravie srdca. Práve pozitívny vplyv na obehovú sústavu robí z čučoriedok superpotravinu, ktorá dokáže dokonca predĺžiť život. Je známe, že najviac predčasných úmrtí ľudí v strednom veku spôsobuje neliečný vysoký krvný tlak.

Jednou z úžasných vlastností tmavomodrých bobúľ je, že spomínané vyčistenie krvi od škodlivých radikálov je možné práve vďaka tomu, že sú takým silným antioxidantom. Navyše, pomáhajú proti starnutiu a to z toho dôvodu, že voľné radikály spôsobujú mnoho fyzických príznakov starnutia.

Ďalším pozitívom čučoriedok sú aj vlastnosti, vďaka ktorým stimulujú enzýmy, ktoré chránia proti rakovine a spomaľujú rýchly rast nádoru. Antioxidanty obsiahnuté v čučoriedkách pomáhajú zabrániť alebo aspoň oddialiť nástupu niektorých chorôb, medzi nimi aj rakovine.

Vo Švédku je využívaná aj sušená forma čučoriedok, pretože dokážu zmierniť hnačku. U nás sa v takomto prípade používa aj čučoriedkový čaj. Zlúčeniny obsiahnuté v týchto plodoch totiž dokážu zabiť baktériu, ktorá spôsobuje infekciu.

Upozornenie: Článok neslúži ako náhrada konvenčnej lekárskej liečby.

Ako vypestovať čučoriedky v kvetináči

Je to jednoduchšie, ako si myslíte. Môžete ich pestovať v záhrade, alebo vo väčších nádobách na balkóne či terase.

Pestovanie čučoriedok

Optimálne miesto pre pestovanie čučoriedky je presvetlená oblasť, avšak môže byť i polotieň. Je dobré vyhnúť sa oblastiam so slabým prúdením vzduchu. Môžeme ju pestovať vo veľkých nádobách s priemerom minimálne 40 centimetrov – táto varianta je ideálna pre malé záhradky, alebo aj pestovanie na balkóne či terase.

Najdôležitejšie je zabezpečiť čučoriedke vhodný substrát. Vyhovujú jej ľahké piesočné pôdy s veľkým obsahom humusu a s ph 3,5 – 4,5. Obyčajná pôda v našich záhradkách teda určite nepripadá do úvahy.

Vysádzanie a zálievka

Miesto, ktoré sme si určili na vysádzanie vyplníme v pomere 1:1 záhradnou zeminou a kyslou rašelinou. Korene čučoriedok vyžadujú veľa vzduchu, preto ju nesadíme príliš hlboko. Po výsadbe pôdu výdatne zalejeme.

Zálievka by mala byť pravidelná a rovnomerná, pokiaľ pestujeme čučoriedku v kochlíku, môžeme ju zalievať každý deň. Pozor si treba dať na to, aby zemina nebola premočená. Najväčšie nároky na vodu majú v období rastu plodov a diferenciácie kvetných pukov.

Vysádzanie

Najlepšie je sadenice vysádzať na skorú jar, alebo na jeseň. Na výsadbu by sa mali používať len sadenice získané vegetatívne – zakorenením odrezkov. Sadenice zakoreňujú pomerne plytko. Potrebujeme šírku asi 1 meter a hĺbku približne 40 cm. Na dne je vhodné vytvoriť drenážnu vrstvu (nasypte do nej kremičitý piesok) ma odvádzanie prebytočnej vody.

Mulčovanie

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov pokryte pôdu okolo rastliny pilinami alebo borovicovou kôrou. To pomáha udržiavať vlhkosť a zabraňuje rozširovaniu buriny.

Voda

Čučoriedky sú veľmi náročné na vlahu – potrebujú jej veľa, ale musíme dávať pozor, aby čučoriedky vo vode nestáli, mohli by začať hniť. Dôležité je pravidelné zavlažovanie, ideálne odstátou dažďovou vodou, alebo mäkkou vodou.

Prerezávanie

Pravidelné prerezávanie je veľmi dôležité preto, aby ste sa vyhli nadmernému plodeniu veľmi malých plodov. Odstraňujte mŕtve a suché konáriky, krátke a sfarbené vetvy. Urýchlite tak rast a správny rozvoj rastliny. Tiež je vhodné likvidovať veľmi sa rozrastajúce sa výhonky, ktoré rastlinu zbytočne vyčerpávajú.

Hnojivá

Vhodné sú organické hnojivá s obsahom dusíka.

Viac kríkov

Ak sa rozhodne v záhrade vysadiť viac kríkov vedľa seba, uistite sa, že majú medzi sebou dostatočné rozostupy – minimálne 80 cm-1 meter.

Keď začne čučoriedka raz plodiť, môžete sa na čerstvú úrodu domácich čučoriedok po celé roky!
zdroj: popularne

text: redakcia

Prezimovanie čučoriedok

V našich podmienkach sú čučoriedky dokonale prispôsobené na obdobia mrazu. Napriek tomu, že sú odolné voči zime, koreňový obal by sme mali chrániť a nevystavovať mrazu. Pokiaľ pestujeme čučoriedku na záhradke, jednoducho jej korienky prikryjeme rašelinou. Čučoriedky v nádobách na pestovanie odložíme na bezpečné miesto, nechceme ich predsa vystaviť snehu či prudkým dažďom.

Odrody čučoriedok

Chandler – medzi čučoriedky s najväčšími plodmi jednoznačne patrí táto odroda. Bola vyšľachtená v USA a dorastá do výšky až 1,7 metra.

Aurora – dozrieva najneskôr zo všetkých odrôd čučoriedok, bobule sú stredné až veľké a veľmi dobre prispôsobené na transport.

Bluecrop – ide o neskorú odrodu. Bobule sú však veľké, svetlomodré s mäkkou dužinou.

Duke – patrí medzi skoré odrody, plody sú svetlozelené až modré. Obavy o to, že by plody boli nedozreté však vôbec nemusíte mať, možno vás prekvapia svojou vynikajúcou chuťou.

Draper – veľmi úrodná a licenčne chránená čučoriedka. Plody sú veľmi veľké, sladko-kyslej chuti.

Liberty – je neskorá, licenčne chránená odroda. Bobule sú stredne veľké, sladkokyslej chuti.

 

Dnes najobľúbenejšie