Čo znamenajú číselné označenia na vajíčkach? Omnoho viac, ako ste si mysleli

Po prečítaní tohto článku sa naučíte v číselných kódoch na vajíčkach orientovať a rozumieť im.

Slovenskí spotrebitelia sú čoraz vzdelanejší, pokiaľ ide o schopnosť rozlišovať kvalitatívne vlastnosti potravín. Kritériá pre kvalitné potraviny si pritom každý učuje sám – pre niekoho je dôležitá značka, pre iných cena či pôvod. Niekedy je však problematické sa k týmto údajom dopátrať.

To sa našťastie netýka vajec. Naši čitatelia sa už určite častokrát stretli s akýmsi číselným kódom, ktorý je vytlačený na škrupinke vajíčka. Vďaka tomuto kódu sa o vajíčku môžeme dozvedieť množstvo dôležitých informácií.

Po prečítaní tohto článku sa naučíte v číselných kódoch na vajíčkach orientovať a rozumieť im.

Ako prvý znak je číslo od 0 do 3 – to označuje spôsob chovu. Tento údaj je kľúčový pre toho, kto sa zaujíma o životné podmienky nosnice. Jednotlivé číslice znamenajú:

0 – ekologická poľnohospodárska výroba

1 – chov vo voľnom výbehu

...

2 – chov na podlahe

3 – chov v obohatených klietkach

Čím je číslo nižšie, tým prirodzenejšie a príjemnejšie podmienky nosnica mala. Ak teda máte v chaldničke vajce, ktorého kód začína 0SK, môžete si byť istí, že sliepka, ktorá ho zniesla, žije alebo žila vo výborných podmienkach. Horšie sú na tom vajíčka s vyššími číslami. 3SK znamená, že sliepka žije v klietke, čo pre ňu rozhodne nie sú ideálne podmienky.

Ďalšie dve znaky uvádzajú krajinu pôvodu. Môže ísť o značky SK, DE, PL a podobne.

Ďalšie dve písmená potom označujú mesto či oblasť, kde bolo konkrétne vajce vyprodukované.

Ako posledné čísla sú uvádzané kódy jednotlivých výrobných prevádzok. Na internete je voľne dostupný zoznam producentov, ktorých možno vyhľadať práve podľa týchto čísel.

V záujme nášho zdravia i spokojnosti zvierat by sme sa mali úplne vyhýbať vajíčkam, ktoré nesú označenie “3  – obohatený klietkový chov”. Hoci vďaka EÚ je tento chov pre zvieratá menej stresujúci ako kedysi, stále sú zavreté v klietkach a ich životný priestor je veľmi obmedzený. Takisto je rozumné voliť si vajcia, ktoré sú regionálne k nám najbližšie, teda môžeme predpokladať, že budú aj najčerstvejšie a zároveň tak podporujeme domácich producentov.

Aké vajcia kupujete vy? Dávate prednosť  vajciam od „šťastných sliepok“?